Z geologičky sa stala hudobníčkou. Lucrecia Daltová bude v apríli koncertovať v Česku

Lucrecia Daltová je kolumbijská muzikantka, ktorá pôsobí v Berlíne. V minulosti pracovala ako geologička a jej experimentálna tvorba spája poznatky z tejto prírodnej vedy s fikciou a poéziou. Britský hudobný magazín The Wire vyhlásil jej album ¡Ay! za nahrávku roka 2022. V apríli sa predstaví neďaleko našich hraníc, odohrá koncerty v Brne a Prahe. Lucrecia… Prečítať celé

Lucrecia Daltová je kolumbijská muzikantka, ktorá pôsobí v Berlíne. V minulosti pracovala ako geologička a jej experimentálna tvorba spája poznatky z tejto prírodnej vedy s fikciou a poéziou. Britský hudobný magazín The Wire vyhlásil jej album ¡Ay! za nahrávku roka 2022. V apríli sa predstaví neďaleko našich hraníc, odohrá koncerty v Brne a Prahe.

Lucrecia Daltová

Rozpráva strašidelné rozprávky pre dospelých a pohráva sa s našimi najtajnejšími túžbami. Niektoré skladby sú vyslovene erotické, predovšetkým na albume Anticlines z roku 2018. „Som prekvapená, že málo ľudí sa ma pýta na to, aká extremne erotická je napríklad skladba Edge. Je takmer sexuálna. Každý sa na to pozerá z pohľadu strašidelnosti folklóru, ktorá tam je tiež, ale v konečnom dôsledku je to o extrémnej láske. Je to pre mňa nesmierne erotické a intenzívne. Je to o tom, že druhého človeka milujete tak veľmi, že chcete zažívať jeho subjektivitu. Chcete vidieť jeho očami a zažiť niečo, čo je preňho unikátne. Chcete dokonca zažiť jeho kožu z druhej strany. Je to fikcia, ale je to extrémne,” hovorí Lucrecia Daltová v rozhovore pre Borshch Magazine.

Juhoamerická mytológia

Lucrecia Daltová pochádza z Južnej Ameriky bohatej na folklórne mýty. Fascinuje ju napríklad kolumbijský démon El Boraro, extrémnejšia verzia brazílskej Curupiry. Podľa mytológie pôvodných kmeňov severozápadnej Amazónie sú Boraro aj Curupira strážcovia divočiny a napádajú tých, ktorí si z pralesa berú viac, ako potrebujú. Ich nohy smerujú dozadu, aby zmiatli nepriateľov, ktorých dovedú stopy na začiatok a nie do cieľa. Boraro dosahuje výšku stromov, má čiernu srsť, špicaté dopredu smerujúce uši a tesáky. V kolenách nemá kĺby, takže sa mu ťažko vstáva, keď spadne na zem. Obete zabíja dvoma spôsobmi – jeho moč je smrteľný jed a keď niekoho dolapí, objatím pučí kožu a kosti, až kým sa mäso nezmení na dužinu. Tú potom vpije cez malú dieru v čele obete a vycucanú kožu nafúkne ako balón.

„Neviem prečo, ale zaujímajú ma hrany a bubliny. Chcela som vedieť, čo je ľudská bublina, a spomenula som si na kolumbijský mýtus o El Borarovi. Povedala som si, fíha, toto je spôsob, ako sa niekoho zmocniť zvnútra,” vysvetľuje Daltová. Znie to temne: „Som presvedčená, že najhoršie nočné mory našej doby sa odohrávajú za denného svetla. Je to symbolické a nerada uvažujem len o čiernej alebo o bielej, každú situáciu musíme analyzovať v kontexte. To, čo sa niekomu môže zdať ako temné, nečakané či odporné, môže byť pre mňa normálne, ba až potrebné. Snažím sa posúvať moje limity. Nie sú v našej brandži ,temné’ miesta tie, kde začíname objavovať našu slobodu?”

Brazílska Curupira. Zdroj: pixabay.com

Rada experimentuje

Lucrecia Daltová vydala šesť albumov a nahrala aj hudbu pre nemý hororový film The Seed (2021). Podľa Borshch Magazine vo svojej tvorbe čoraz viac experimentuje: „Už dlhšie sa snažím zistiť, ako vylúdiť odlišné zvuky z nástrojov, ktoré používam. Napríklad album Commotus z roku 2012 som nahrala najmä na basgitare tým, že som rozširovala jej rozsah. Rada skúšam prvky, ktoré bočia z komfortnej zóny, aj keď by to mala byť iba jedna vec v jednej skladbe, ktorá je však pre mňa veľmi dôležitá. Je to náročné, ale páči sa mi takáto hudba.”

Niektorí ľudia hľadajú v hudbe brutalitu, momenty, ktoré ich vydesia. Ako to vníma Lucrecia Daltová? „Pre mňa je okamih vydesenia skôr to, keď pocítim niečo, čo som dovtedy nezažila. Keď má hudba takúto silu, je to úžasné. Nezáleží na tom, či je to intenzívne, jemné, násilné, pokojné. Môže to byť niečo nepatrné, povedzme jednoduchý zvuk s gestom. Ak to však má moc pozdvihnúť ma, pomôcť mi zabudnúť, že som trvalo zamotaná v tejto realite, budem to vyhľadávať naďalej. Je to jeden z pocitov, ktoré dávajú životu zmysel, a, samozrejme, dávajú zmysel tvorbe umenia.”

Lucrecia Daltová. Zdroj: screenshot, YouTube

Čoskoro v Česku

Kto by mal záujem o takýto zážitok v podaní Lucrecie Daltovej, bude mať čochvíľa ideálnu príležitosť. Kolumbijčanka zavíta do Česka, 22. apríla vystúpi na Festivale aktuálnej hudby a zvukových umení (FAUN) v divadle Husa na provázku v Brne a o deň neskôr zahrá v MeetFactory v Prahe. Tohtoročnú európsku koncertnú šnúru odštartuje už na prelome marca a apríla v Portugalsku, pokračovať bude vo Francúzsku, Slovinsku a Švajčiarsku, z Česka sa presunie Nemecka, Belgicka, Škótska (všetko apríl), Španielska (jún), Dánska (júl), Holandska, naspäť do Nemecka (august) a na záver do Maďarska (september) a Talianska (november).

 

Zdroje: borshchmagazine.com, cryptidz.fandom.com, facebook.com/daltlucrecia

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »