Zdravie
Kde ľudia žijú najdlhšie? Tam, kde sa zarába viac, ukazujú štatistiky. Čo takí Slováci?
Naším cieľom je žiť čo najlepšie a najdlhšie. Alebo aspoň sa mať čo najdlhšiu dobu najlepšie ako sa len dá. Preto ľudia už celé desaťročia venujú pozornosť výskumom a štatistikám o tom, kde sa žije dobre a dlhšie. Vo všeobecnosti panuje názor, že najdlhšie ľudia žijú v Číne a v Japonsku. Vždy, keď sa kdesi… Prečítať celé
Naším cieľom je žiť čo najlepšie a najdlhšie. Alebo aspoň sa mať čo najdlhšiu dobu najlepšie ako sa len dá. Preto ľudia už celé desaťročia venujú pozornosť výskumom a štatistikám o tom, kde sa žije dobre a dlhšie.
Vo všeobecnosti panuje názor, že najdlhšie ľudia žijú v Číne a v Japonsku. Vždy, keď sa kdesi píše o dlhovekosti, článok je ilustrovaný fotografiami postarších pánkov žijúcich práve v ázijských krajinách v skromných podmienkach. Nie je to ale úplná pravda, že by sa ľudia dožívali vysokého veku najmä tam. Podľa magazínu ozy.com sú reálne štatistiky o dĺžke života prekvapivé.
V roku 2017 vyšla publikácia CIA World Factbook, ktorá sa sledovala priemernú dĺžku života obyvateľov všetkých krajín sveta.
Samozrejme, že Japonsko sa umiestnilo veľmi vysoko, dokonca na druhom mieste s priemernou dĺžkou života 85,3 rokov.
Na prvom mieste sa prekvapivo objavilo Monako. Priemerný obyvateľ Monaka sa dožíva až 89,4 roka, teda o štyri roky dlhšie ako v Japonsku.
Magazín Ozy ďalej uvádza, že je veľmi pravdepodobné, že táto dĺžka života úzko súvisí so životným štýlom a prirodzene s výškou príjmov, ktoré v Monaku predstavujú 115 700 amerických dolárov „na hlavu“.
Veľmi dobre sa umiestnili aj San Maríno, Island, Andorra, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Jersey, Guernsey a Ostrov Man.
Až na Jersey sú všetky uvedené v rebríčku TOP30 s najvyšším príjmom na obyvateľa, čo celkom logicky stavia dlhovekosť do priamej úmery s kvalitným životným štýlom a dobrou zdravotnou starostlivosťou. Špeciálne v Monaku sú štatistiky mimoriadne priaznivé aj pre ľudí, ktorí túžia stať sa bohatými: vychádza to tak, že viac ako 31 percent obyvateľov Monaka má ročné príjmy na úrovni vyššej ako jeden milión dolárov.
Môžete si teda dlhovekosť kúpiť? Priamo nie, ale peniaze vám môžu pomôcť žiť lepšie a dlhšie.
Je dôležité uvedomiť si, že samotné peniaze nie sú príčinou dlhovekosti, ale prostriedkom, ktorý umožňuje ľuďom žiť kvalitnejšie, zdravšie, vďaka nim rýchlejšie a efektívnejšie reagovať na nepriaznivé životné situácie a zdravotné komplikácie. Aj keď by sa dalo bezpochyby tvrdiť, že bohatý človek kvôli vedeniu firiem alebo náročnej expertíze zažíva veľký stres, v skutočnosti sa nedá považovať za horší ako stres z existenčných problémov, ktorému čelia ľudia s hmotným a finančným nedostatkom. Chudoba, nezamestnanosť a s tým spojený nižší kvalitatívny štandard samotného života a závislosti na alkohole a drogách sú dôsledkom nedostatku peňazí a pochopiteľne sa nepriaznivo premietajú do zdravotného stavu.
Ako dlho budete žiť vy?
Stránka Blueprint Income zverejnila dotazník, ktorý vám dokáže s veľkým nadhľadom prezradiť odhad dĺžky vášho života. Takýto odhad by si vyžadoval nepomerne viac faktorov na celkové vyhodnotenie a nikdy nedokáže zohľadniť náhody, no vie poskytnúť odhad založený na štatistike.
Blueprint Income na základe niekoľkých parametrov určil, že náš vzorový príklad sa dožije 95 rokov, respektíve, že je 75% šanca dožiť sa 87 rokov. Vzorovým príkladom bol muž vo veku 33 rokov vo veľmi dobrom zdravotnom stave s príjmom do 40 000 dolárov ročne, bez cukrovky, nefajčiar, občasný konzument alkoholu. Svoj odhad si môžete vypočítať aj vy na tejto stránke.
Pre zaujímavosť, podľa štatistík Across Private Investments sa na Slovensku muži dožívajú 73,8 roka a ženy o sedem rokov viac.