Aktuálna mapa výskytu koronavírusu, počtu nakazených i vyliečených

Kde ľudia žijú najdlhšie? Tam, kde sa zarába viac, ukazuje štúdia

Čítanie na 2 min. Každý rok navyše sa počíta.   Našim cieľom je žiť čo najlepšie a najdlhšie. Alebo aspoň mať sa čo najdlhšiu dobu najlepšie ako sa len dá. Preto ľudia už celé desaťročia venujú pozornosť výskumom a štatistikám o tom, kde sa žije dobre a dlhšie. Vo všeobecnosti panuje názor, že najdlhšie ľudia žijú v Číne a… Čítať viac

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Každý rok navyše sa počíta.

 

Našim cieľom je žiť čo najlepšie a najdlhšie. Alebo aspoň mať sa čo najdlhšiu dobu najlepšie ako sa len dá. Preto ľudia už celé desaťročia venujú pozornosť výskumom a štatistikám o tom, kde sa žije dobre a dlhšie. Vo všeobecnosti panuje názor, že najdlhšie ľudia žijú v Číne a v Japonsku. Vždy, keď sa kdesi píše o dlhovekosti, článok je ilustrovaný fotografiami postarších pánkov žijúcich práve v ázijských krajinách v skromných podmienkach. Nie je to ale úplná pravda.

Podľa portálu ozy.com sú reálne štatistiky o dĺžke života prekvapivé. V roku 2017 vyšla publikácia CIA World Factbook, ktorá sa sledovala priemernú dĺžku života obyvateľov všetkých krajín sveta. Samozrejme, že Japonsko sa umiestnilo veľmi vysoko, dokonca na druhom mieste s priemernou dĺžkou života 85,3 rokov. Na prvom mieste sa prekvapivo objavilo Monako. Priemerný obyvateľ Monaka sa dožíva až 89,4 roka, teda o štyri roky dlhšie ako v Japonsku. Portál Ozy.com uvádza, že je veľmi pravdepodobné, že táto dĺžka života úzko súvisí so životným štýlom a prirodzene s výškou príjmov, ktoré v Monaku predstavujú 115 700 amerických dolárov „na hlavu“.

Veľmi dobre sa umiestnili aj San Maríno, Island, Andorra, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Jersey, Guernsey a Island of Man. Až na Jersey sú všetky uvedené v rebríčku TOP30 s navyšším príjmom na obyvateľa, čo celkom logicky stavia dlhovekosť do priamej úmery s kvalitným životným štýlom a dobrou zdravotnou starostlivosťou. Špeciálne v Monaku sú štatistiky mimoriadne priaznivé aj pre ľudí, ktorí túžia stať sa bohatými: vychádza to tak, že viac ako 31 percent obyvateľov Monaka má ročné príjmy na úrovni vyššej ako jeden milión dolárov.

Môžete si teda dlhovekosť kúpiť? Priamo nie, ale peniaze vám môžu pomôcť žiť lepšie a dlhšie.

 

Prečítajte si aj:

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0