Osobnosti kulturistiky

Arnold Schwarzenegger – ako sa stravovala fitness legenda?

V zlatej ére kulturistiky doplnky azda neexistovali a jedli sa zväčša poctivo vyrobené jedlá doma. Ako však profesionáli ako Arnold Schwarzenegger aj tak dosiahli takú svalovú hmotu? Je to možné? Znovu prežite tajomstvá pláže Muscle beach a objavte tajomstvá kulturistiky v článku nižšie. Základy stravy počas zlatej éry Vitamíny, bielkoviny a niekoľko menších doplnkov. Aj… Prečítať celé
Vydané 21. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

V zlatej ére kulturistiky doplnky azda neexistovali a jedli sa zväčša poctivo vyrobené jedlá doma. Ako však profesionáli ako Arnold Schwarzenegger aj tak dosiahli takú svalovú hmotu? Je to možné? Znovu prežite tajomstvá pláže Muscle beach a objavte tajomstvá kulturistiky v článku nižšie.

Muscle Beach, Kalifornia

Pláž Muscle Beach Zdroj: Jerod Harris

Základy stravy počas zlatej éry

Vitamíny, bielkoviny a niekoľko menších doplnkov. Aj napriek tomu, že kulturisti mali omnoho menej zdrojov ako získať potrebnú stravu na nabranie hmoty, dokázali zúročiť tréningy a pripraviť „pôdu“ pre niektoré z najkrajších mužských tiel všetkých čias.

Podľa Arnolda Schwarzeneggera bolo základom jedál mäso, vajcia a syr. Znie to trochu ťažko a nudne, ale fungovalo to. Populárne bolo chudé červené mäso. Kuracie mäso bolo na zozname číslo dva, ale dnes je prioritou. Červené mäso sa často viní za zvýšenie cholesterolu v tele.

Ako štandardné raňajky boli pre Arnolda hamburgre, vajcia a tvaroh. Uprednostňovalo sa použitie celého vajíčka, pretože tuk v žĺtku sa používal na energiu a neukladal sa ako tuk. Tvaroh bol dokonalým zdrojom bielkovín a tiež vápniku.

Vtedy používali na hamburgre Presto, ktorý bol štíhlou čiernou elektrickou tyčkou dostatočne veľkou na to, aby stlačil jedno hamburgerové mäso a za minútu uvaril obe strany. V kuchyni to bol šikovný nástroj na varenie. Dokonca niektorí bodybuilderi tento nástroj hľadajú roky, aby si nejaký znovu zaobstarali, no  nahradil ich gril George Foreman, ktorý je pre mnohých príliš veľký.

INZERCIA

Aby sme sa ale vrátili k strave, myšlienkou bolo jesť veľké množstvo bielkovín a tukov a malé množstvo sacharidov. Táto strava nebola iba určená na budovanie svalov, ale aj na odbúravanie tukov, a fungovalo to. Čudné diéty prichádzali a odchádzali, rovnako ako Atkinsova diéta, čo je v podstate rovnaká strava, s ktorou prišli kulturisti dávno pred Atkinsom.

Inzercia

Doplnky výživy v zlatej ére

Rheo H. Blair prišiel s jeho vlastnou diétou ktorá pozostávala z mlieka a vajec, ktoré dominovali na trhu. Jeho teória spočívala v ich zmiešaní zo smotanou, z ktorej ste dostali potrebné bielkoviny a tuky. Larry Scott, Don Howarth a niektorí velikáni vyskúšali túto diétu a podľa ich slov fungovala perfektne. Rheo tiež prišiel s radom vitamínov a tabletiek na trávenie, čo boli malé  guľôčky kyseliny chlorovodíkovej. Boli trochu silné a mohli by vám spáliť dieru v žalúdku, ak by ste nemali dostatok jedla.

V tých dňoch bolo kulturistom úplne jedno, ako chutí jedlo a boli ochotní jesť všetko, aby mohli rásť. Niektorí dokonca chvíľu používali dehydrovaný rybí prášok, keďže išlo o čistý proteín. Môžete si predstaviť chuť; bolo to odporné ako sa dalo. Nevydržali na tom ani mesiac. Jeden slávny kulturista vzal z trhu surovú pečeň, dal ju do mixéra a vypil. Povedal, že z toho mal najlepšie výsledky a keď mnohí keď sa na neho pozreli, verili tomu. Existujú príbehy chlapov, ktorí pili na pláži litre mlieka. Taktiež zvykli brať tabletky s bielkovinami, ktoré dnes neexistujú. Mali nielen vysoký obsah bielkovín, ale aj železo a vitamín B. Niekedy bolo normálne užiť ich aj päťdesiat denne. Po rokoch ich nahradili tabletky s aminokyselinami.

Joe Weider v tom čase vyšiel s niekoľkými rôznymi druhmi bielkovín a doplnkami a mnohé z nich sa uchytili.
Boli prezentované takým spôsobom, že ste si skutočne mohli predstaviť, že nabratia svalstva je jednoduchá záležitosť. Trik na zvýšenie hmotnosti tohto konkrétneho doplnku bol cukor, ktorý sa doň pridal. Veľká časť prírastku hmotnosti bola teda v podobe tuku. Nie príjemné, čo hovoríte?

Fitness jedlo

Jedlá počas zlatej éry

Omelety a tvaroh boli medzi kulturistami obľúbené ako dobré občerstvenie. Boli vhodné ako spôsob získania dodatočných bielkovín pre podporu rastu svalov. Syr sa opäť považoval za dobrý tuk na spaľovanie tuku.

Postupne sa pridávalo kuracie a morčacie mäso, kedykoľvek to bolo možné. Ryby neboli najpríjemnejším výberom jedál, ale aspoň boli chutné. Problém s rybou bol v tom, že keď ste ju zjedli, o hodinu neskôr ste boli opäť hladní. Preto nie je práve najpopulárnejším zdrojom pre rast svalov.

Kľúčom k tréningu a stravovanie v tom čase bola konzistentnosť so stravou a samotným tréningom, ale aj experimentovanie s rôznymi spôsobmi stravovania, až kým nenašli to, čo fungovalo. Každý človek musí prispôsobiť svoju vlastnú rýchlosť metabolizmu a nájsť si systém, ktorý pre neho funguje. Ide skutočne o pokus a omyl, ale nakoniec to funguje. Dnešné diéty sa trochu zmenili a existujú stovky skutočne dobrých doplnkov výživy. Existujú kombinácie bielkovín, amino-kyselín, glutamánov, arginínu a ďalších, o ktorých vtedy kulturisti ešte ani nevedeli. Možno si viete predstaviť ako by sa samotný Arnold Schwarzenegger mohol ešte zlepšiť, ak by mal také informácie aké máme v dnešnej dobe my.

Pokračujte na ďalší príspevok »