AUTO

Najlepší výrobcovia elektromobilov v roku 2021? Tesla má silných rivalov, ktorí ju asi aj pokoria

Mercedes-Benz Značka Mercedes-Benz začala veľmi aktívne budovať svoje portfólio elektrických áut. Dokonca vytvorila vlastný sub-brand s názvom EQ, ktorý je zároveň východiskovým tvarom názvu pre jednotlivé modelové triedy vozidiel. Spočiatku automobilka predviedla elektrické SUV Triedy EQC, dnes ale portfólio pozostáva z modelov EQV, EQA, EQS a najnovšie aj sedemmiestneho SUV EQB. Najvyspelejším a najluxusnejším elektromobilom… Prečítať celé

Mercedes-Benz

Značka Mercedes-Benz začala veľmi aktívne budovať svoje portfólio elektrických áut. Dokonca vytvorila vlastný sub-brand s názvom EQ, ktorý je zároveň východiskovým tvarom názvu pre jednotlivé modelové triedy vozidiel.

Spočiatku automobilka predviedla elektrické SUV Triedy EQC, dnes ale portfólio pozostáva z modelov EQV, EQA, EQS a najnovšie aj sedemmiestneho SUV EQB. Najvyspelejším a najluxusnejším elektromobilom a vôbec vlajkovou loďou značky Mercedes-Benz je model EQS, ktorý prišiel nielen s ultimatívnym elektrickým pohonom s dojazdom viac ako 700 kilometrov, ale aj s luxusným interiérom s obrovským obrazovým panelom MBUX Hyperscreen či automatickým zatváraním dverí povelom ruky.

Mercedes-Benz EQS

Tesla

Tesla je považovaná za synonymum elektromobility nielen doma v Spojených štátoch, ale aj v Európe. Najmä sa jej darí v severských krajinách.

Tesle sa pred rokmi podarilo zaujať najmä tým, že vyhotovila krásny utilitárny dizajn karosérie, ale zaviedla minimalistické interiéry áut a tiež schopnosť autonómnej jazdy. Dnes však modely značky Tesla z estetického hľadiska starnú, pretože sa výrazne neinovovali a strácajú dych s konkurenciou. Tesla však prináša inovácie postupne a obyčajne sa stretávajú s veľkým záujmom verejnosti, vďaka aktualizáciám takzvane „cez vzduch“ sú k dispozícii majiteľom vozidiel prakticky ihneď. Nepredpokladá sa, že by o Teslu v tomto roku výraznejšie klesol záujem kvôli rastúcej konkurencii, ktorá rastie v značkách Mercedes-Benz či Volkswagen.

Tesla Model 3

Volkswagen

Značka Volkswagen si k prvému aprílu spravila žart a vyhlásila, že sa v Spojených štátoch bude prezentovať ako „Voltswagen“. Hoci sa jednalo o vtip, ktorý síce vyzeral dosť dôveryhodne, poukazuje na snahu automobilky profilovať sa práve ako výrobca elektromobilov. V súčasnosti nemecký Volkswagen vyrába elektromobily pod značkou ID, jednotlivé modely sú označené jednoducho číslom. Aj my sme už mali skúsenosť s hatchbackom ID.3, momentálne sa do pozornosti verejnosti dostáva SUV ID.4, v zahraničí už Volkswagen predstavil veľký model ID.6 a v dohľadnej dobe očakávame aj príchod kompaktného modelu ID.2.

Volkswagen ID.6

NIO

Značka Nio je na burze od septembra 2018 a hoci spočiatku sa jej darilo iba skôr mierne, volatilita bola slabá, napokon sa jej podarilo ceny akcií zdvihnúť nielen pre obchodné výsledky, ale snáď aj pre marketingovú komunikáciu zameriavajúcu sa na poukazovanie priaznivej budúcnosti. Zdá sa pritom, že nedávny rozmach značky Nio povzbudil mnohých čínskych výrobcov, aby tiež získavali prostriedky na rast v USA. Významnou inováciou automobilky je technologické riešenie rýchlej výmeny batérií, ktorou sa má nahradiť dlhý čas strávený nabíjaním.

XPeng Motors

Ďalší čínsky vyzývateľ značky Tesla, Xpeng Motors s podporou čínskeho priemyselného giganta Xiaomi, by mohol zamiešať karty predovšetkým v Spojených štátoch. Automobily tejto značky by mali disponovať vyspelými technológiami a relatívne nízkymi cenami. Spoločnosť má sídlo v Kantone s kanceláriami v Mountain View v Kalifornii a je verejne obchodovateľná na newyorskej burze. Značka vyrába modely SUV (G3) aj sedany (G7).

XPeng G7

BMW

BMW naďalej pokračuje v predstavovaní nových elektrických modelov, medzi najnovšie patria elektromobily iX a iX3. Model iX je nositeľom piatej generácie technológie BMW eDrive, ktorá pozostáva z dvoch elektromotorov, výkonovej elektroniky, technológie nabíjania a z vysokonapäťovej batérie, zaručuje výnimočnú účinnosť. Pohonná jednotka vyvinutá spoločnosťou BMW Group sa vyrába trvalo udržateľným spôsobom bez využívania nebezpečných surovín známych ako vzácne zeminy. Podľa najnovších výpočtov dosiahne maximálny výkon viac ako 370 kW (500 k). To znamená, že model BMW iX bude mať dosť sily na to, aby zvládol zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 5 sekúnd.

BMW iX

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.