Osobnosti

Slovenským folklórom sa inšpiruje čoraz viac módnych dizajnérov

Typické ľudové výšivky alebo známe čičmianske vzory sa v módnych kolekciách dizajnérov začali vyskytovať pravidelne. Rýdzo slovenské vzory zdobia už aj bežnú konfekciu a Slováci sa postupne stávajú hrdými nositeľmi folklóru na oblečení. Jedinečnosť a originalita Vzory a výšivky, ktoré sa donedávna vyskytovali len na ľudových odevoch, sú dnes bežnou súčasťou šatníkov ľudí, ktorí sa zaujímajú… Prečítať celé
Vydané 22. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Jedinečnosť a originalita

Vzory a výšivky, ktoré sa donedávna vyskytovali len na ľudových odevoch, sú dnes bežnou súčasťou šatníkov ľudí, ktorí sa zaujímajú o módne trendy.

Dôvodom, prečo čoraz viac začínajúcich dizajnérov siaha po zdobení kúskov folklórnymi vzormi je ten, že sú jedinečné, originálne a nikde inde vo svete ich nenájdete.

Presne preto sa slovenským ľudovým odevom začala inšpirovať aj mladá módna dizajnérka Jaroslava Würll Kocanová, ktorej tvorba už prerazila aj do zahraničia. Jej kúsky sa vyznačujú ručne vyšívanými vzormi a originalitou, keďže modely vytvára po pár kusoch.

„Zo začiatku som sa hľadala, ktorým smerom sa uberiem, čo budem ponúkať, aký druh odevu. Vyšívať som sa naučila už na základnej škole. Moja babka, jedna, druhá, tety, mama, všetky robili nejaké ručné práce, háčkovanie, vyšívanie. Ich pozorovaním som sa naučila vyšívať. A to bola práve tá voľba, že keď viem vyšívať, prečo to nevyužiť na odeve? Krásne výšivky nemusia byť iba na obrusoch a starých krojoch,“ popisuje svoje začiatky mladá dizajnérka pre portál startitup.sk.

Jaroslava postupne začala ponúkať vyšívané opasky a šaty. Ľudia na jej tvorbu reagovali veľmi pozitívne, čo pre ňu bolo obrovskou motiváciou pokračovať v ďalšej tvorbe.

Známe čičmianske vzory už nájdete aj na oblečení. Fotografia: unsplash.com

Funkčné oblečenie s nádychom folklóru

Andrea Sveladová sa po ukončení štúdia práva začala venovať svojej vášni – navrhovaniu tanečného a funkčného oblečenia. O pár rokov neskôr si založila vlastnú značku, ktorá sa špecializuje výrobou športového oblečenia s folklórnymi a prírodnými vzormi. Vo svojej tvorbe používa výhradne certifikované ekologické materiály. Potlač oblečenia zabezpečuje malá rodinná tlačiareň pri Bratislave. Ako sama tvrdí, príroda je pre ňu obrovskou inšpiráciou a hory sú súčasťou jej života.

„Prírodné farby a motívy, to je moje. Už niekoľko rokov sa rada hrám s týmito vzormi a vždy ma vedia fascinovať,“ hovorí Andrea na svojom Instagramovom účte, kde vystupuje pod menom Aidastylefashion.

Všetky výrobky sú unikátne

Tým, že je každý výrobok jedinečný sa môže pochváliť ďalšia slovenská dizajnérka Karolína Hrušková. Karolína sa začala venovať tvorbe vyšívaných módnych doplnkov a dnes vytvára kúsky oblečenia, ktoré sú ručne maľované či vyšívané. Okrem toho začala vo svojej tvorbe používať techniku modrotlače.

„Moja láska k remeslu ma priviedla až k modrotlači, ktorá mi skutočne učarovala. Mám rada unikátne veci, ktoré nie je možné nájsť hocikde, a tak mi látky z galantérie nestačili. Práve preto dnes tvorím výrobky z originálnej modrotlače, čo je látka špeciálna práve tým, že každý jej kúsok prešiel rukami tlačiara, ktorý jej dal konečnú podobu zafarbením v kadi s indigovým roztokom,“  vysvetľuje Karolína na web stránke folkova.sk.

V ponuke slovenských módnych dizajnérov nájdeme aj kabelky, ktoré sa pýšia slovenskými vzormi. Dajana ušila svoju prvú kabelku už ako študentka strednej školy. Dnes patrí jej značka k najuznávanejším a jej výrobky sú obľúbené aj u zahraničných celebrít.

„Výšivky sama programujem a vždy som programovala. Veľmi ma to baví, je to relax, koníček a práca zároveň. Milujem tie možnosti, ktoré mi technika poskytuje a neviem sa dočkať, čo nové zas vymyslím. Moje dizajny majú môj rukopis a naozaj ich na ulici rozoznáte,“ hovorí zakladateľka značky Dajana Rodriguez pre portál startitup.sk.

Slovenským ľudovým odevom sa inšpiruje mnoho súčasných módnych tvorcov. Fotografia: pixabay.com

Trendom aj za hranicami Slovenska

Oblečenie a doplnky so znakmi slovenského folklóru upútali aj zahraničných zákazníkov. Kúsky oblečenia s výšivkami či tradičnými vzormi sa tešia obľube aj za hranicami našej krajiny.

Aj dizajnérka Würll Kocanová sa môže pochváliť tým, že má klientelu po celom svete. Keď sa po dvoch rokoch tvorenia prihlásila na zahraničný portál, otvorilo sa jej mnoho nových možností. Jaroslava pre portál startitup.sk dodáva: „Hneď v prvý deň, ako sme nahodili veci, sa nám predali šaty do Austrálie a Kanady. Bol to neskutočný moment, kedy zistíš, že tvoja tvorba sa páči aj v zahraničí. Neskôr mi zákazníčky poslali aj fotky, dodnes ich mam uložené.“

Titulná fotografia: pixabay.com