Fake news a hoaxy

Ako rozlíšiť objektívne informácie od hoaxov?

Čo je to vlastne hoax a čo sú fake news? S týmito cudzími výrazmi sa na internete stretávame čoraz častejšie, vieme však čo znamenajú? Možno medzi hoaxom a fake news nie sú diametrálne rozdiely, treba sa však pred nimi vždy chrániť a vedieť ich odlíšiť od faktov. Hoax je poplašná správa, ktorá sa šíri internetom…. Prečítať celé
Vydané 22. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Zbieranie a overovanie informácií. Aktuálne témy čerpané z relevantných zdrojov. To sú zásady pri mojej tvorbe. Vo voľnom čase, ale nechávam priestor mojej umeleckej duši. Práca s farbami je môj relax. Najlepšie sa odreagujem pri vytváraní trendových „make up looks“. Neodmysliteľnou súčasťou mojich dní je aj dobrá kniha, či seriál na Netflixe.

Čo je to vlastne hoax a čo sú fake news? S týmito cudzími výrazmi sa na internete stretávame čoraz častejšie, vieme však čo znamenajú? Možno medzi hoaxom a fake news nie sú diametrálne rozdiely, treba sa však pred nimi vždy chrániť a vedieť ich odlíšiť od faktov.

ilustračný obrázok

Hoax je poplašná správa, ktorá sa šíri internetom. Väčšinou sa takáto správa tvári ako varovanie pred údajne vážnym nebezpečenstvom, ktoré v skutočnosti neexistuje.

Slovné spojenie fake news označuje tie správy, ktoré sú falošné a nepodložené faktami. Často sa s nimi stretávame najmä na sociálnych sieťach, kde sa správy šíria veľmi rýchlo a jednoducho, a čitateľ si málo kedy overí ich pôvodný zdroj.

 

Pri vyhľadávaní a získavaní nových informácií je dôležité čerpať z viacerých zdrojov. Nikdy sa netreba spoliehať len na jeden článok, či odkaz, ktorý na sociálnej sieti zdieľa moja dobrá kamarátka alebo príbuzný. Pokiaľ sa článok zaoberá aktuálnou a dôležitou témou, určite k nemu bude dostupných viacero zdrojov.

Pri čítaní sa treba na problematiku dívať s nadhľadom, objektívne, a zapojiť kritické myslenie. Až pri kritickom myslení sa naučíme správne pracovať s informáciami.

Kritické myslenie

Inzercia

Pokiaľ ste článok našli na webe, ktorý ste predtým nenavštívili, treba si všimnúť najmä autorov článku, odkiaľ čerpali a čím podložili svoje tvrdenia. V takomto prípade je určite vhodné „preklepnúť“ si aj celkovú obsahovú charakteristiku webu, portálu  (o akých témach najčastejšie píšu, ako často a akým štýlom).

V neposlednom rade si pri neznámych, či „novo-nájdených“ internetových portáloch treba zistiť, aká je ich redakčná štruktúra.  Kto je vydavateľom? Kto šéfredaktorom?

V dnešnom svete je dôležité vedieť rozoznať pravdivé a objektívne informácie od tých nepodstatných, nehodnoverných či hoaxov. K tomu, aby sme si tieto obsahy vedeli správne vybrať a odlíšiť ich, nám pomáha mediálna výchova. V skratke možno povedať, že mediálna výchova je procesom učenia sa o médiách. Pri práci s informáciami nám má pomôcť zlepšiť si kritické myslenie a schopnosť samostatného, kreatívneho riešenia problémov.

 

Ak vás táto problematika zaujíma, a aj v tomto prípade si chcete overiť pravdivosť informácií, pre inšpiráciu vám tu nechávame nejaké tipy na odbornú literatúru zaoberajúcu sa témami mediálna výchova a fake news.

  • Základy mediální výchovy – Marek Mičienka, Ján Jirák (2007)
  • Dobré médiá – Viera Kačinová (2017)
  • Nejlepší kniha o fake news – Miloš Gregor, Petra Vejvodová (2018)
  • Fake News: Separating Truth from Fiction – Michael Miller (2019)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.