Kam v Európe sa vydať na výlet, ak hľadáte spirituálne miesta? 2.časť

Assisi, Taliansko Assisi, malé mesto v provincii Perugia v strednom Taliansku, je známe nielen svojou krásnou prírodou a historickou architektúrou, ale aj ako dôležité duchovné miesto. Toto stredoveké mesto si nárokuje dvoch z najmilovanejších svätých na svete: svätého Františka a svätú Kláru. Obaja sa tu narodili v 12. storočí ako deti bohatstva a privilégií, ktoré… Prečítať celé

Assisi, Taliansko

Assisi, malé mesto v provincii Perugia v strednom Taliansku, je známe nielen svojou krásnou prírodou a historickou architektúrou, ale aj ako dôležité duchovné miesto.

Toto stredoveké mesto si nárokuje dvoch z najmilovanejších svätých na svete: svätého Františka a svätú Kláru.

Obaja sa tu narodili v 12. storočí ako deti bohatstva a privilégií, ktoré sa vzdali života v luxuse, aby sa venovali askezii a modlitbe.

Svätý František založil v roku 1208 františkánov a Svätá Klára založila v roku 1212 rád, ktorý sa stal známym ako klarisky.

Hlavným miestom spojeným s Františkom je Bazilika di San Francesco, ktorá zahŕňa mnohé majstrovské diela stredovekého umenia, ako aj jeho relikvie.

Magické Assisi. Zdroj: telegraph.co.uk

Svätá Klára, ktorá bola priateľkou Františka a bola ním hlboko ovplyvnená, je pochovaná v Assisi, v bazilike pomenovanej na jej počesť.

V okolitých kopcoch si pútnici môžu vychutnať nádherný výhľad na krajinu.

Inzercia

Obľúbeným cieľom je kostol San Damiano, kde František prijal svoje zázračné povolanie k životu v službe.

Assisi bolo považované za posvätné miesto ešte pred spojením so svätým Františkom.

Niekedy v 1. storočí pred Kristom bol pri posvätnom prameni postavený chrám Minervy, rímskej bohyne umenia, remesiel a povolaní.

Počas ranej kresťanskej éry bola svätyňa Minerva zničená, na mieste bola postavená séria kostolov a posvätný prameň prestal vytekať. 

O pôvodnom založení mesta je málo známe a existujú rôzne legendy.

Jedna legenda hovorí, že staroveké mesto, nazývané Assisium, vzniklo okolo svätého prameňa, ktorý si neskôr uctievali Etruskovia a po nich Rimania.

Iná legenda hovorí, že mesto založil Dardanus 865 rokov pred založením Ríma.

 

Zdroj: putovanjazapet.com

Tekija Vrela Bune

Tekija Vrela Bune je súfijský kláštor nachádzajúci sa v malom mestečku Blagaj v Bosne.

Toto miesto má význam pre bosnianskych moslimov a slúži ako obľúbené pútnické miesto pre Bosniakov aj medzinárodných návštevníkov.

Tekija Vrela Bune je venovaná pamiatke šejka Ahmeda Al-Badawiho, egyptského súfijského svätca, ktorý žil v 13. storočí.

Súfijský rád, do ktorého kláštor patrí, je známy svojim dôrazom na mystické aspekty islamu, vrátane dôležitosti lásky, súcitu a oddanosti Bohu.

História Tekija Vrela Bune siaha až do osmanského obdobia, keď ju založil bohatý statkár Ali Dzepcic.

Kláštor bol postavený na brehu rieky Buna, ktorá vyviera z podzemného jaskynného systému a je považovaná za prameň rieky.

Architektúra kláštora odráža osmanský vplyv s kamennými múrmi, klenutými dverami a terasovitými záhradami.

Budova bola postavená v 16. storočí a jej dizajn sa odvtedy takmer nezmenil.

Kláštor je obklopený bujnou vegetáciou, vrátane figovníka, viniča a kríkov granátového jablka, ktoré dodávajú tomuto miestu pokojnú atmosféru.

Tekija Vrela Bune slúži ako pútnické miesto pre súfiov a ďalších veriacich, ktorí sa prichádzajú modliť, meditovať a hľadať duchovné vedenie.

Miesto navštevujú aj cestovatelia a učenci, ktorých láka jeho jedinečná poloha a bohatá kultúrna história.

Návštevníci si môžu prezrieť kláštor, preskúmať záhrady a zúčastniť sa prednášok a seminárov o súfizme a islamskej spiritualite.

Miesto je obľúbené najmä počas každoročného ramadánu, keď pútnici prichádzajú, aby dodržiavali pôst a zúčastnili sa na špeciálnych bohoslužbách.

Jeho historický význam, prírodné krásy a duchovná atmosféra z neho robia nevyhnutnú destináciu pre každého, kto sa zaujíma o kultúru a spiritualitu bosnianskeho ľudu.

 

Rila, Bulharsko. Zdroj: britannica.com

Rila, Bulharsko

Rilský kláštor, najväčší a najznámejší východný ortodoxný kláštor v Bulharsku, je považovaný za jednu z najdôležitejších kultúrnych, historických a architektonických pamiatok krajiny.

Nachádza sa v juhozápadnom pohorí Rila, 117 kilometrov južne od hlavného mesta Sofia v hlbokom údolí rieky Rilska v nadmorskej výške 1 147 metrov nad morom.

Kláštor je pomenovaný podľa svojho zakladateľa, kresťanského mystika svätého Ivana Rilského (876 – 946 n. l.).

Ivan žil ako pustovník v jaskyni neďaleko miesta terajšieho kláštora, ktorý bol vybudovaný v roku 1335.

Kým Ivan žil, jeho sláva sa rozšírila a pripojili sa k nemu učeníci, ktorí žili v blízkych útulkoch a vytvorili prvú mníšsku komunitu.

Rilský kláštor bol vo svojej histórii centrom silného duchovného a umeleckého vplyvu v celom východnom pravoslávnom svete, dokonca aj v období vlády islamskej Osmanskej ríše (1400-1878).

Svojou architektúrou a freskami predstavuje majstrovské dielo tvorivého bulharského ľudu.

Kláštor sa stal cieľom pútí z celého Balkánu, najmä po roku 1469, keď tam boli privezené relikvie svätého Ivana.

Každoročne 1. júla sa tu koná slávnosť, na pamiatku dňa, keď boli svätcove relikvie prvýkrát prinesené do kláštora.

Väčšina kláštora v roku 1833 vyhorela, no v priebehu 19. a 20. storočia bol postupne prestavaný.

Kláštorný komplex bol v roku 1976 vyhlásený za národnú historickú pamiatku a v roku 1983 sa stal svetovým dedičstvom UNESCO. 

Pokračujte na ďalší príspevok »