Dokáže biela farba ochladiť Indiu?

  Extrémne horúčavy majú škodlivý vplyv na ženy žijúce v indických slumoch. Vynašli sa s jednoduchým riešením – svoje obydlia si farbia na bielo. Pinky je 19-ročná študentka strednej školy a na čiastočný úväzok doučuje miestne deti. Jej strecha na dome v západnej Indii sa leskne v jasnom slnečnom svetle. Biela reflexná farba proti slnečnému… Prečítať celé

 

Extrémne horúčavy majú škodlivý vplyv na ženy žijúce v indických slumoch. Vynašli sa s jednoduchým riešením – svoje obydlia si farbia na bielo.

Pinky je 19-ročná študentka strednej školy a na čiastočný úväzok doučuje miestne deti. Jej strecha na dome v západnej Indii sa leskne v jasnom slnečnom svetle. Biela reflexná farba proti slnečnému žiareniu pomáha obmedziť prenikanie tepla. Počas najteplejších mesiacov sa v týchto oblastiach dokážu teploty vyšplhať až do 47,8 °C.

V marci Pinky spolu s ďalšími ženami naniesli na svoje strechy bielu reflexnú farbu. Dozvedeli sa o nej na komunitných stretnutiach vedených Mahila Housing Trust, neziskovou organizáciou, ktorá pomáha chudobným ženám v indických mestách budovať tepelnú odolnosť.  Študentka tvrdí, že po farebnej úprave je jej domov cítiteľne chladnejší. Teraz sa so svojimi žiakmi môže počas popoludnia sústrediť na učenie.

Domy v slume sú malé, provizórne stavby vyrobené z materiálov zachytávajúcich teplo, ako je cín, azbest, tehly, cement, betón a plachta. Štúdia Central Arid Zone Research Institute predpokladala, že priemerné ročné teploty v Jodhpur, druhom najväčšom meste v Rádžastáne na východ od púšte Thar, sa do konca 21. storočia zvýšia o 2,9 °C. Mnoho žien žijúcich v slumoch po celej Indii trpí pre extrémne horúčavy. Tie sa podľa očakávaní budú len zhoršovať, keďže teploty naďalej stúpajú.

Biela farba je jedným z lacnejších alternatív ochladenia budov, no mnohí si ju dovoliť nemôžu. Zdroj: Pexels.com

Najhorúcejší marec za posledných 122 rokov

V roku 2022 zažila India najhorúcejší marec za posledných 122 rokov. Dvanásť ľudí zomrelo na úpal na podujatí pod holým nebom v Bombaji. Štúdia z roku 2021 zistila, že vlny horúčav zabili v rokoch 1971 až 2019 v Indii 17-tisíc ľudí. Dusné teplo má škodlivý vplyv na zdravie a produktivitu žien, skracuje ich pracovný čas a znižuje ich príjem. Organizácia Mahila Housing Trust preto pomáha obyvateľom natierať ich strechy bielou farbou odrážajúcou slnečné žiarenie. To poskytuje jednoduché riešenie, ktoré zabraňuje prenikaniu najhoršieho tepla do budov a znižuje vnútorné teploty. Už teraz prináša určitú úľavu ženám, deťom i starším ľuďom. Tvrdia, že konečne môžu počas leta pohodlne tráviť čas vo vnútri, čo pomáha zlepšovať ich zdravie a zároveň im umožňuje pracovať a študovať doma.

Nezisková organizácia začala pracovať na trvalo udržateľnom chladení v Ahmedabad, v západoindickom štáte Gudžarát, v roku 2009. Po tom, čo sa dozvedela o vysokých účtoch obyvateľov za elektrinu, vyskúšala rad chladiacich riešení vrátane bielej farby, zelených striech či takzvanú Airlite, ktorou je priesvitná plastová fólia prepúšťajúca svetlo a zlepšujúca ventiláciu. Testovali aj ModRoof –  modulárnu strechu vyrobenú z lepenky a poľnohospodárskeho odpadu. Zatiaľ čo všetky riešenia pomohli znížiť teploty, biela solárna reflexná farba bola kvôli pomerne nízkej cene najdostupnejšia.

Ľudia často spávajú na strechách, pretože ich domovy sú z celodenných horúčav prehriaté. Zdroj: Pexels.com

Ženy namáčajú závesy, aby ochladili svoje domovy

V roku 2017 si prácu Mahila Housing Trust všimli miestne orgány a vyzvali ju, aby prispela k revízii Akčného plánu pre horúčavy v Ahmedabadu, prvej politiky svojho druhu poskytujúcej usmernenia na štátnej úrovni na prípravu na extrémne horúčavy. Aktualizovaný plán odporučil natrieť strechy bielou ako opatrenie na zmiernenie tepla. Pinky a ďalšie ženy v slume sa predtým snažili udržať chlad v spaľujúcich letných horúčavách navlhčením závesov vo svojej obývačke, pričom ventilátor vlhký vzduch rozfúkal po miestnosti. Tieto riešenia často nepomáhali. Pre nás nepredstaviteľné, pre nich realita. My poznáme luxus v podobe klimatizovaných priestorov, oni nie. „Niekedy som sa cítila udusená… večer som vracala,“ tvrdí Pinky. Vnútri bolo príliš horúco… Niektorým deťom krvácalo z nosa a kvôli teplu zvracali tiež.“ Jej jedinou možnosťou bolo pitie limonády a užívanie antacíd v snahe bojovať proti nevoľnosti.

Pokračujte na ďalší príspevok »