Psychické zdravie

Hrozí vám syndróm vyhorenia? Profesionálna koučka odporúča 10 tipov, ktoré vám okamžite pomôžu

Negatívne účinky syndrómu vyhorenia sa prenášajú do každej oblasti života, preto by sme ho nemali podceňovať.
Tieto jednoduché tipy vám pomôžu dosiahnuť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
Vydané 21. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Syndróm vyhorenia je stav emocionálneho, fyzického a duševného vyčerpania, ktorý spôsobuje nadmerný a dlhotrvajúci stres. Vyhorenie znižuje produktivitu a berie človeku energiu, takže pociťujete čoraz väčšiu beznádej, vyčerpanie a bezmocnosť. Nakoniec môžete nadobudnúť pocit, že nie ste v stave plniť bežné úlohy a že už zo seba nemáte čo dať.

Negatívne účinky syndrómu vyhorenia sa prenášajú do každej oblasti života – vrátane vášho súkromia, partnerských vzťahov, práce a spoločenského života. Vyhorenie môže tiež spôsobiť dlhodobé zmeny vo vašom tele, ktoré môže byť oveľa náchylnejšie na rôzne ochorenia, upozorňuje portál lekár.sk.

Sama prešla vyhorením, dnes radí iným

28-ročná Gabriela Flax mala „vysnívanú“ prácu, ktorá jej nakoniec spôsobila migrény, záchvaty paniky a neustále vyčerpanie, informuje nypost.com. Gabriela tvrdí, že za jej vyhorením je tlak, ktorý si sama spôsobila na stresujúcom pracovisku tým, že bola vždy prehnane ochotná a nevedela povedať nie.

Práve vyhorenie nedovolilo mladej žene ani spávať či pozerať televízor, pretože to nepovažovala za „dostatočne produktívne“.

Náročné obdobie a vlastné traumatické zážitky ju priviedli k tomu, že sa nakoniec sama stala profesionálnou koučkou v oblasti vyhorenia a psychických problémov v zamestnaní. Gabriela sa okrem iných rád podelila aj o 10 tipov, ktoré jej pomáhajú nájsť v živote rovnováhu.

„’Nudný zoznam‘ je pre všetkých, ktorí narazili na vyhorenie. Je to akési psychické uvoľnenie,“ povedala Gabriela. „Bude to ťažké, ale treba sa zamerať na malé zmeny, ktoré môžete vykonať v každodennom živote,“ vysvetlila.

Negatívne účinky syndrómu vyhorenia sa prenášajú do každej oblasti života… Zdroj: unsplash.com

Malé rady, veľká úľava

Podľa Britky pomôže vašej psychike aj „režim sústredenia“ na mobilnom telefóne, ktorý vás upozorní len na dôležité veci. Takisto si treba vyčleniť kôš na špinavú, ale aj na čistú bielizeň.

Inzercia

„Všetci máme kôš na špinavú bielizeň, ale ešte som sa nestretla s košom na čisté oblečenie,“ tvrdí Flax. Podľa nej takýto priestor vyhradený pre čistú bielizeň pomáha všetkým tým, ktorí si kvôli únave odmietajú okamžite odložiť oblečenie do skrine. Namiesto stoličky alebo pohovky tak môžete vhodiť čisté tričko do koša na čistú bielizeň a neskôr ho opätovne použiť.

Mozog podľa nej tiež netreba namáhať prehnaným rozhodovaním, a tak pomôže nakúpiť si viacero rovnakých setov toho istého oblečenia. „Kúpte si tri verzie domáceho oblečenia a tri verzie oblečenia na von,“ radí.

Ďalej odporúča aj založenie skupinovej konverzácie s ľuďmi, ktorí môžu pomôcť s každodennými povinnosťami alebo starostlivosťou o deti. Majiteľom domácich miláčikov napríklad pomôže miska s automatickým dávkovaním krmiva.

Ak vás trápi neprestajné upratovanie domácnosti, záťaž zmiernite aj kúpou tanierov a príborov na jedno použitie.

„Keď som o tom začala hovoriť, ozvali sa kritici s tým, že je to záťaž pre prírodu,“ tvrdí Gabriela. „Podľa mňa prírodu nedokáže zachrániť niekto, kto nevie pomôcť ani sám sebe,“ dodala.

„Spomínam si na dni, keď som radšej nejedla, len aby som potom nemusela umývať riad. Kúpte si papierové taniere, a na chvíľu zabudnite na túto povinnosť.“

Vyhorenie môže tiež spôsobiť dlhodobé zmeny vo vašom tele, ktoré môže byť oveľa náchylnejšie na rôzne ochorenia. Zdroj: unsplash.com

Spánok je základ

„K vyhoreniu dochádza vtedy, keď mozog navrhuje niečo, čo je v priamom rozpore s potrebami vášho tela,“ vysvetľuje koučka. „Niekedy uprednostníme potrebu úspechu pred veľmi dôležitou potrebou spánku.“

K liečbe jej pomohlo odstránenie vecí a aktivít, ktoré jej spôsobovali nadbytočný stres a ktoré jej bránili v psychickom uvoľnení. Po dvadsiatke sa celkom vzdala alkoholu a vytvorila si svoj „nudný zoznam“, o ktorý sa dnes delí s ostatnými.

„Nie je to liek na vyhorenie, ale ak sa týmto veciam budete venovať v skorých štádiách, pomôžu vám vypustiť trocha pary. Dovolia vám získať späť kúsok energie a odložiť ju do zásoby,“ hovorí koučka.

10 tipov pre lepšiu psychickú pohodu

  • Kúpte si viac setov toho istého oblečenia
  • Zapnite si na mobile „režim na sústredenie“
  • Používajte jednorazový príbor a taniere
  • Založte si skupinové konverzácie s ľuďmi, ktorí môžu pomôcť
  • Určite si kôš na špinavé aj čisté oblečenie
  • Uložte si obľúbené jedlá v aplikáciách na doručovanie jedál
  • Na posteli nechávajte len to, čo používate, nezhromažďujte priveľa vankúšov a diek
  • Kúpte si 10 párov rovnakých ponožiek
  • Odfoťte si položky v obchode, ktoré pravidelne nakupujete
  • Zaobstarajte si misku s automatickým dávkovaním krmiva pre domácich miláčikov

Pokračujte na ďalší príspevok »