Mobilita | Inovácie

Svetlá na autách budú aj tyrkysové. Nová farba sa pridá k bielej, oranžovej a červenej kvôli pokroku v technike

Tyrkysové svetlá budú mať na skúšku Mercedesy, ktoré jazdia autonómne.
Výrobca teraz apeluje na to, aby sa nová farba stala globálnym štandardom.

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

Nová farba svetiel pre autá

Automobily v súčasnosti používajú tri farby vonkajšieho osvetlenia: bielu, žltú (oranžovú) a červenú. Výrobca Mercedes-Benz teraz ako prvá automobilka na svete získal povolenie v dvoch štátoch, aby do svojich áut integroval aj ďalšiu farbu osvetlenia – tyrkysovú.

Táto nápadná a dobre rozlíšiteľná farba má informovať, že auto práve jazdí samočinne, teda ho riadi autopilot.

Tyrkysová farba bude integrovaná do predných a zadných svetiel, ako aj do dvoch vonkajších spätných zrkadiel.

Kde budú jazdiť?

Takéto vozidlá sa prvýkrát objavia v amerických štátoch Kalifornia a Nevada.

Cestné testy poskytnú dôležité informácie o interakciách medzi automatizovanými vozidlami a ostatnými účastníkmi cestnej premávky.

Povolenie na testovanie v Kalifornii platí počas dvoch rokov, zatiaľ čo povolenie v Nevade je viazané na vozidlá Mercedes-Benz s modelovým rokom 2026 a zostane platné, pokiaľ nedôjde k zákonnej zmene v štátnom zákonodarnom orgáne. Tieto informácie budú následne použité na dôsledne vyhodnocovanie, aby bolo možno vytvoriť cenné podklady pre budúcu štandardizáciu novej farby osvetlenia.

INZERCIA

Mercedes-Benz sa dokonca zaviazal, že bude angažovať o globálnu štandardizáciu tyrkysovej farby ako vizualizácie automatizovanej jazdy.

V súčasnosti neexistuje všeobecný rámec pre používanie tyrkysových svetiel v sériových vozidlách v Spojených štátoch, Číne ani v EÚ.

Inzercia

Mercedes Benz EQS s tyrkysovými obrysovými svetlami označujúcimi zapnutého autopilota

Prečo práve tyrkysová farba?

Tyrkysová farba spĺňa dve základné kritériá – má vysokú viditeľnosť, čo umožňuje rýchle rozpoznanie ostatných účastníkov cestnej premávky, a zároveň sa odlišuje od existujúceho osvetlenia vozidla, ako sú smerové svetlá, brzdové svetlá alebo núdzové svetlá

. Tým sa výrazne znižuje riziko zamieňania s existujúcimi farebnými svetlami.

Mercedes tiež informuje, že podľa výsledkov mnohých testovacích štúdií je tyrkysová farba optimálna pre automatizovanú jazdu.

Fyziologické aj psychologické faktory ukazujú, že tyrkysová má vyššie hodnoty takmer vo všetkých oblastiach ako iné farby. Tyrkysová je tiež opísaná v odporúčanej praxi SAE J3134 “ADS Marker Lamps” na použitie na zobrazenie aktivácie automatizovaného jazdného systému. Vývoj a schválenie nového konceptu osvetlenia si vyžadovali spoluprácu interdisciplinárneho tímu vrátane inžinierov, manažérov dodržiavania predpisov, odborníkov na ochranu údajov a odborníkov na etiku.  (zdroj: Mercedes-Benz)

Mercedes verí, že zavedenie tyrkysových obrysových svetiel môže výrazne zvýšiť prijatie verejnosťou automatizovanej jazdy a prispieť k bezpečnosti na cestách, pretože tieto svetlá jasne signalizujú vonkajšiemu svetu, že vozidlo je v automatizovanom režime jazdy.

Tieto svetlá tiež umožňujú policajtom určiť stav systému a zistiť, či môžu vodiči vykonávať sekundárne činnosti počas automatizovanej jazdy – napríklad nevenovať pozornosť premávke či dokonca spať.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »