Predpovedanie budúcnosti

Algoritmus dokáže predpovedať budúcnosť jednotlivca na základe jeho minulosti, tvrdí nová štúdia

Ľudia sa odjakživa snažili predpovedať budúcnosť. V súčasnosti by sa o to mohla postarať umelá inteligencia, ktorá to dokáže na základe dát z minulostí.
Výskumníci, ktorý vytvorili algoritmus Live2vec však priznávajú, že ešte ho nemožno použiť na celú populáciu Zeme.
Vydané 22. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Predpovedanie budúcnosti ľudí lákalo už od dávnych časov a v istej podobe sa s ním stretávali naprieč celou históriou. Starovekí Gréci navštevovali Delfskú veštiareň, kde sa mal návštevníkom prihovárať boh Apolón prostredníctvom veštíc.

Iné kultúry sledovali polohu hviezd, planét a ďalších astronomických úkazov, aby predpovedali osud jednotlivca či udalosti – astrológ. Výklad budúcnosti z kariet či veštenie z dlane sú populárne dodnes. A čo keby vašu budúcnosť predpovedal stroj?

Výsledky novej štúdie, ktorá vyšla v stredu vo vedeckom časopise Nature Computatational Science ukazuje, že je to možné. Tím výskumníkov z viacerých univerzít, vrátane Dánskej technickej univerzity, totiž vytvorili algoritmus, ktorý dokáže predpovedať udalosti v živote jednotlivca.

Zároveň však dokáže predvídať, kedy jednotliví ľudia zomrú. Po jej vytrénovaní sa jej opýtali, ktorí ľudia zo vzorky zomrú v nasledujúcich štyroch rokoch. Jej predpoveď porovnali s oficiálnymi štatistikami a skonštatovali, že úspech zaznamenala v 78 percentách prípadov.

Nezvyčajný prístup

„Celý príbeh ľudského života možno v istom zmysle považovať za obrovskú dlhú vetu o mnohých udalostiach, ktoré sa človeku môžu stať,“ uviedol pre portál Northeastern University v Spojených štátoch amerických vedúci štúdie Sune Lehmann.

Takto nazerali aj na dáta, ktorými „nakŕmili“ ich model umelej inteligencie. Jednotlivé údaje jej poskytli vo forme zmysluplných viet. Príklad, ktorý uviedli v štúdií znie nasledovne: „V septembri 2012 dostal Francisco dvadsaťtisíc dánskych korún ako strážca na hrade v Elsinore.“

Algoritmus dokáže predpovedať budúcnosť

Medzi faktory, ktoré pozitívne vplývajú na dĺžku života patria vysoký príjem či zastávanie vodcovskej pozície. Zdroj: unsplash.com/@huntersrace

Z takto poskytnutých dát si umelá inteligencia vybrala najdôležitejšie informácie, pričom každej z nich priradila určitú váhu. Tou vyjadrovala, ktoré faktory pozitívne vplývajú na dĺžku života, a ktoré ho naopak skracujú.

Ďalšou zaujímavosťou je, že na výskume sa nepodieľali iba vedci z technologického odvetvia. Na štúdií pomáhali aj vedci so zameraním na sociálne vedy. Ich úlohou bolo priniesť do vývoja umelej inteligencie prístup zameraný na človeka, ktorý by v sa v dátach inak stratil.

Obrovské množstvo dát

Moderné modely umelej inteligencie sú pri tréningu závislé od veľkého množstva dát. Ako sme vás však informovali v predchádzajúcom článku, ich množstvo nie je jediný faktor, ktorý stojí za vytvorením spoľahlivej umelej inteligencie; ich kvalita je rovnako dôležitá.

Výskumníci pri trénovaní modelu Live2vec, ktorý vytvorili na účely tohto výskumu, použili dáta o celej populácií Dánska – presnejšie povedané o takmer šiestich miliónoch občanov. Tieto dáta získali z viacerých zdrojov, vrátane údajov z trhu práce, Národného registra pacientov či Štatistického úradu Dánska.

Tréningové dáta zahŕňajú obdobie od roku 2008 do roku 2016 a pokrývajú rôzne aspekty života občanov. Tieto údaje poskytli modelu umelej inteligencie informácie o vzdelaní jednotlivcov, návštevách u lekárov a v nemocniciach, výsledných diagnózach, príjmoch a povolaniach.

Algoritmus dokáže predpovedať budúcnosť

K týmto dátam nemá prístup ktokoľvek, no dánska vlád ich sprístupňuje výskumníkom. Zdroj: pexels.com/@goumbik/

„Rozsah nášho súboru údajov nám umožňuje vytvoriť reprezentácie jednotlivých ľudských životných dráh na úrovni sekvencií, ktoré podrobne popisujú, ako sa každý človek pohybuje v čase,“ uviedli autori v publikovanej štúdii.

Ešte vyžaduje čas

Avšak ani po tom, čo poskytli umelej inteligencii takto veľké množstvo dát, nemožno ju použiť na predpovedanie budúcnosti, každého človeka na zemi. Algoritmus bol vytrénovaný na dánskej populácií, a teda dokáže správne predvídať iba osudy Dánov.

Psychologička z University College London Youyou Wuová pre portál Science uviedla: „Bolo by fascinujúce vidieť, ako sa tento model prispôsobuje dátam z iných krajín, čo by mohlo odhaliť univerzálne vzorce alebo poukázať na jedinečné kultúrne nuansy.“

Tím výskumníkov si však uvedomuje, že takýto model umelej inteligencie môže vyvolávať etické otázky. Predtým než by sa model mohol začať používať, je nutné vyriešiť niekoľko problémov. Tie sa týkajú ochrany súkromia, osobných údajov či zaujatosti dát.

„Podobné technológie na predpovedanie životných udalostí a ľudského správania sa už dnes používajú v technologických spoločnostiach, kde napríklad sledujú naše správanie na sociálnych sieťach, vytvárajú mimoriadne presné profily a využívajú ich na predvídanie nášho správania a ovplyvňovania,“ tvrdí Lehmann pre blog Dánskej technickej univerzity.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.