FILMY A SERIÁLY

Netflix zverejnil rebríček najúspešnejších titulov z prvej polovice roka. Ide o všehochuť žánrov

Obľúbená streamovacia služba je dlhodobo kritizovaná za netransparentnosť svojich služieb.
Približne mesiac po skončení štrajkov v Hollywoode zverejnila prehľad sledovanosti pre viac ako 18-tisíc titulov z prvej polovice roka.
Vydané 22. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Ku koncu roka sa viažu rôzne štatistiky, prostredníctvom ktorých streamovacie platformy získavajú prehľad o ich úspešnosti. Najznámejším príkladom je Spotify Wrapped, kedy používatelia môžu zistiť, koľko hodín strávili počúvaním hudby a podcastov či akých interpretov ich playlist obsahoval najčastejšie. Podobným vzorom sa inšpirovali aj kníhkupectvá či dokonca vzdelávacie aplikácie, ako napríklad Duolingo.

Spoločnosť dlho nenechal čakať ani Netflix, ktorý zverejnil prehľad o globálnej sledovanosti viac ako 18-tisíc titulov z prvej polovice tohto roka. Ako informuje portál Czechcrunch, urobil tak asi mesiac po skončení niekoľkomesačných štrajkov scenáristov a hercov v Hollywoode.

Jednou z príčin bola práve netransparentnosť streamovacích služieb, nakoľko s tvorcami nezdieľali dáta o sledovanosti svojich programov. V dôsledku toho sa tak mohli vyhnúť plateniu bonusov alebo honorárov. Za uvedený problém je Netflix kritizovaný už niekoľko rokov.

Dlhodobá jednotka na trhu

Obľúbená streamovacia platforma odhalila štatistiky sledovanosti pre 18 214 filmov a sezón seriálov. V praxi ide o približne 99 % celkovej knižnice danej služby.

Z hľadiska pestrej ponuky sa v priebehu rokov Netflix stal dlhodobou jednotkou na trhu. V prípade celkového počtu hodín, počas ktorých ľudia sledovali tituly prostredníctvom uvedenej streamovacej služby, išlo za prvý polrok tohto roku o viac ako 100 miliárd hodín.

Netflix najúspešnejšie tituly

Služby streamovacích platforiem využíva čoraz viac Slovákov. Zdroj: pexels.com

Obľuba pozerania filmov a seriálov daným spôsobom výrazne stúpla aj na Slovensku. Najväčší zlom sa zaznamenal v rokoch 2020 až 2021, kedy k nemu prispeli covidová pandémia či rýchle pribúdanie titulov so slovenským a českým dabingom alebo titulkami.

Ako uvádza portál Mediaklik, podľa výsledkov prieskumu Median SK streamovacie služby využíva takmer 1,4 milióna Slovákov vo veku 14 až 79 rokov. Prvú priečku obsadil Netflix, ktorý využíva 612-tisíc jedincov. Hneď za ním nasledujú HBO Max, Disney+ či čoraz obľúbenejšie Voyo.

Inzercia

Rozmanitosť najsledovanejších titulov

Za najsledovanejší titul tohto roku možno považovať prvú sériu akčného thrilleru Nočný agent, dodáva Czechcrunch. Príbeh sa viaže k mladému neskúsenému agentovi FBI, ktorého cieľom je odhaliť konšpirácie v najvyšších kruhoch americkej politiky. Síce sa doposiaľ k nemu viazal len mierny počet nadpriemerných ohlasov, aj napriek tomu zaujal rôznorodé publikum po celom svete.

Diváci nad daným titulom strávili celkom 812,1 milióna hodín. Zároveň počas prvého mesiaca od vydania sa stal šiestym najsledovanejším anglicky hovoreným seriálom v histórii Netflixu.

Netflix najúspešnejšie tituly

Na prvom mieste sa umiestnila prvá séria akčného thrillera Nočný agent. Zdroj: Dan Power/Netflix

Na druhom mieste sa umiestnila druhá séria komediálnej drámy Ginny a Georgia, ktorá mapuje život mladej matky a jej dvoch detí. Po smrti svojho manžela sa v snahe začať odznova presťahovala do iného mesta, kde sa karty jej osudu opäť zamiešali. Hovorí sa, že minulosť sa nedá dobehnúť, o čom svedčí aj vývoj deja. Diváci nad uvedeným napínavým titulom strávili 665,1 milióna hodín.

Tretie miesto so 622,8 milióna hodín obsadila kórejská dráma Sláva, ktorá predstavuje príbeh ženy pomstiacej sa bývalým spolužiakom za šikanovanie. Hneď sa ňou nasleduje prvá séria Wednesday s 507,7 milióna hodín. Seriál si obhájil svoj úspech aj napriek tomu, že vyšiel už minulú jeseň.

V prípade filmov k najsledovanejším sa zaradil akčný thriller Matka, v ktorom si zahrala Jeniffer Lopez ako bývalá elitná vojačka, ktorá je schopná pre bezpečie jej dcéry zájsť do extrémnych situácií. Síce snímka na prvý pohľad nenadchla ani kritikov, ani divákov, aj napriek tomu má na konte 249,9 milióna nasledovaných hodín.

Nedostatočný záujem

Štatistiky sa zároveň zamerali aj na to, čo v ľuďoch nevzbudilo príliš veľký záujem. Nedávno streamovacia služba oznámila, že po dvoch sériách ruší seriálové fantasy Svetlo a tiene. Druhá séria sa objavila medzi 26. najsledovanejšími titulmi, avšak podľa Netflixu nejde o dostatočný výkon na pravdepodobne pomerne drahý seriál.

Netflix najúspešnejšie tituly

Donedávna Netflix zverejňoval len týždenné rebríčky desiatich najúspešnejších titulov. Zdroj: pexels.com

Na konci zoznamu možno nájsť tituly, ku ktorým sa viaže len 50 až 150-tisíc hodín celkovej sledovanosti. Ide o 3 813 relácií, čo tvorí asi pätinu z celkovej knižnice streamovacej služby. Za nízku sledovanosť v mnohých prípadoch môže dostupnosť titulov len v jednej krajine. Výnimku netvorí ani realizovanie meraní len na veľmi špecifickom publiku, v dôsledku čoho nie vždy musí ísť o prepadák.

Avšak na to, aby verejnosť či novinári mohli svojvoľne vyhodnotiť, ako sa streamovací gigant k svojmu biznisu z hľadiska nákupu programov alebo ich produkcie stavia, je potrebná dostupnosť rozpočtov. Súčasné štatistiky však možno považovať za veľký posun, nakoľko donedávna išlo iba o týždenné rebríčky desiatich najúspešnejších titulov.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.