Technológie
Celebrita z USA zagratuluje vášmu partnerovi cez video. Služba Cameo je unikát, ako reaguje na umelú inteligenciu?
Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.
Agresívna expanzia umelej inteligencie a deepfakeov však biznis model spoločnosti môže narušiť.
„Hviezdy dostupné pre každého“
Predstavte si, že by vám kamarát cez WhatsApp alebo Messenger poslal link na video, na ktorom váš obľúbený americký herec vysloví vaše meno a popraje vám všetko najlepšie k narodeninám. Nie je to žiadny deep fake alebo iný podvrh, ale autentické video osobnosti, ktorá ho nahrala u seba v obývačke špeciálne pre vás.
Znie to veľmi dobre, však? Takúto službu ponúka webstránka Cameo a tisíce známych osobností, ktoré sú v nej zaregistrované.
Cameo si za takúto malú službu účtuje poplatky. Za niekoľkosekundové autentické video zaplatíte od 60 do 750 dolárov, pri väčšine známych celebrít, najmä hercov a športovcov, však figurujú ceny iba okolo 100 až 150 amerických dolárov. Niektoré videá však stoja tisíce.
Známi aj menej známi, drahí aj lacní
Ernie Hudson, Michael Rosenbaum, Simon Rex, Randy Couture, Steve Gutenberg či Scott Patterson možno u nás nie sú veľmi známe mená, ale v Spojených štátoch majú množstvo fanúšikov, ktorí sú ochotní zaplatiť za krátke video, na ktorom im ich favorit popraje všetko dobré. Alebo majú aspoň dostatočne solventných známych, aby im zaplatili takýto nevšedný darček.
Vo výbere osobností v službe Cameo však nachádzame aj mená, ktoré sú dobre známe aj na Slovensku. Charlie Sheen, Snoop Dogg, Chris Sullivan, Criss Angel, Dennis Rodman, Manny Pacquiao alebo najdrahšia osobnosť, Caitlyn Jenner za 2 500 amerických dolárov. Tá však na rozdiel od svojich kolegov, ktorí odpovedajú na objednávky za niekoľko hodín, odpovedá až za priemerne šesť dní. Taká Tori Spelling si za autentické blahoželanie na niekoľko sekundovom videu pýta iba dvesto dolárov a William Fichtner iba sto.
Medzičasom niektoré osobnosti prešli na vyššiu zákaznícku úroveň, teda ich videosprávy alebo textové správy sú dostupné iba pre používateľov programu Cameo Pro.
Cameo for Business bolo spustené v roku 2020 a v júli 2023 spoločnosť otvorila svoje brány viac osobnostiam – už ich nenazýva iba celebritami, ale talentmi. Výsledkom je, že spoločnosť vďaka týmto novým modelom fungovania zaznamenala pozoruhodný 200-percentný medziročný nárast počtu prihlásených talentov.
Navždy iba pre súkromné osoby, pre firmy na maximálne tri mesiace
Služba Cameo vydala vskutku rozsiahly materiál s pravidlami, ktoré musia dodržiavať nielen osobnosti, ale aj samotní zákazníci. Napríklad platí, že osobnosti v bežných Cameo videách nerobia reklamu spoločnostiam, iným celebritám alebo produktom a službám, autentické videá so želaniami „na mieru“ sú skutočne určené pre iba konkrétne osoby alebo skupiny osôb. Ak chcete, aby vám známy športovec blahoželal k výročiu svadby, ten to rád spraví a video sa zverejní na jeho profile v Cameo.
Ak ale niektorá spoločnosť vo svete má záujem na tom, aby sa ich produkt alebo službu spomenula celebrita svetového rangu, má aj takú možnosť, musí pritom využiť službu Promotional Cameo video. Zaujímavosťou je, že zmluva na takéto reklamné video uvádza iba 90-dňové obdobie, kedy môže klient video využiť na svoju propagáciu.
Pravidlá tiež určujú maximálny možný čas na potvrdenie objednávky osobnosťou, a to sedem dní. Zároveň platí, že osobnosť má právo akúkoľvek objednávku zamietnuť, ak sa mu z akýchkoľvek dôvodov nepáči.
Cameo je vskutku výnimočná služba, ktorá približuje svetové osobnosti bežným ľuďom.
Umelá inteligencia môže Cameo zničiť
Má však problém, ktorým je umelá inteligencia používaná na výrobu videí deepfake. Výmena tvárí vo videách je dnes dostupné pre prakticky kohokoľvek, kto sa orientuje v ponuke rôznych softvérov na tento účel. Výzvou už dnes nie je ani zmena hlasu, ktorá je možná nielen pre anglicky, ale aj slovensky hovoriace osoby.
V dobe, keď je internet zaplavený textovým, obrazovým, video a audio obsahom vytvoreným pomocou umelej inteligencie, už môžu ľudia prestať dôverovať, že na videu skutočne rozpráva celebrita.
Zatiaľ je jednou z ciest poskytnutie dôkazu, že skutočne tento videoobsah nahrala objednaná osobnosť, čo možno obdarovanej osobe dokázať napríklad vytvorenou objednávkou a doručením videa priamo z oficiálneho profilu osobnosti.
Vzniká však aj ďalšia obava: Cameo je technologická spoločnosť a je možné predpokladať, že technológie umelej inteligencie adaptuje do takej miery, že bude osobnostiam/talentom poskytovať možnosť automatickej odpovede vygenerovanej práve prostredníctvom AI. Napríklad výmenou za vyššiu províziu. V takomto prípade by sa ani zákazník nemal ako dozvedieť, že namiesto reálnej osobnosti k nemu cez video prehovára jej virtuálna náhrada.
Umelú inteligenciu využívajú vo veľkom aj školáci: Nahradí AI deťom aj kamarátov?
Za hranicou kreativity. Nahradí umelá inteligencia našich umelcov?
Technologickí giganti chcú zmierniť riziká umelej inteligencie, môžu za to voľby po celom svete