Umelá inteligencia

Technologickí giganti chcú zmierniť riziká umelej inteligencie, môžu za to voľby po celom svete

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii došlo k dohode medzi 20 poprednými technologickými spoločnosťami.
Podpísaná dohoda ich však k ničomu nezaväzuje, a preto je otázne, či svoje sľuby dodržia.
Vydané 18. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Zatiaľ čo predchádzajúci rok sa niesol v znamení rapídneho technologického vývoja v odvetví umelej inteligencie, tento rok môže priniesť veľké geopolitické zmeny. Sedem z desať najľudnatejších krajín bude mať voľby a k urnám sa môže dostaviť takmer polovica ľudstva.

V minulosti sme vás už informovali o tom, že umelá inteligencia môže byť zneužitá na vytváranie dezinformácií. V období, keď sú krajiny a ľudia v napätí, klamlivý obsah o voľbách alebo volebných kampaniach dokáže narobiť nemalé problémy.

Tento problém si uvedomujú aj technologické spoločnosti, a preto došlo k podpísaniu dohody medzi dvadsiatimi poprednými spoločnosťami technologického sektora. Medzi nimi sú startupy stojacie za modelmi umelej inteligencie, ale aj prevádzkovatelia sociálnych sietí.

Portál ABC News uvádza plný zoznam firiem, ktorú nezáväznú dohodu podpísali. Sú to: Adobe, Amazon, Anthropic, Arm, ElevenLabs, Google, IBM, Inflection AI, LinkedIn, McAfee, Meta, Microsoft, Nota, OpenAI, Snap Inc., Stability AI, TikTok, Trend Micro, Truepic a X.

Usmernenia v boji s hoaxmi

Predstavitelia týchto spoločností podpísali túto dohodu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), ktorá sa uskutočnila v piatok 16. februára. Tam vznikol dokument, ktorý popisuje osem bodov, akým spôsobom chcú zachovať integritu demokratických volieb.

Hlavný z nich hovorí o vytvorení a implementácií technológie, ktorého úlohou bude znižovanie rizika spojeného s politickými dezinformáciami na základe umelej inteligencie. V prípade, že to bude vhodné, tento nástroj bude mať otvorený zdrojový kód.

riziká umelej inteligencie

Sociálna sieť X sa taktiež zapojila do spolupráce, no nedávno prepustila väčšinu moderátorov obsahu na platforme. Zdroj: unsplash.com/@rubaitulazad

Spoločnosti chcú zároveň posudzovať modely umelej inteligencie, ktoré vyvinuli alebo vlastnia. Týmto krokom chcú lepšie porozumieť rizikám, ktoré môžu predstavovať v súvislosti s klamlivým obsahom o kandidátoch či politických stranách zapojených do volieb.

Taktiež chcú podporiť medziodvetvovú odolnosť voči dezinformáciám. S týmto krokom sa priamo spájajú sociálne média a platformy, na ktorých by sa mohli šíriť. Tie chcú zlepšiť svoje možnosti identifikovať tento obsah a následne ho primerane riešiť.

V neposlednom rade sľúbili podporu informovanosti verejnosti, mediálnej gramotnosti a celospoločenskej odolnosti. To zahrňuje spoluprácu medzi spoločnosťami, globálnymi organizáciami občianskej spoločnosti a odborníkmi z akademickej sféry.

Len spoločnosti to nezvládnu

„Technologický sektor nedokáže sám ochrániť voľby pred týmto novým typom zneužívania volebného systému,“ uviedol vo vyjadrení podpredseda a prezident spoločnosti Microsoft Brad Smith. Zároveň dodal, že nikto si nezvolil manažéra technologickej spoločnosti, aby viedol krajinu.

Sam Altman, generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, už v minulosti žiadal vládu Spojených štátov amerických, aby regulovala spoločnosti zaoberajúce umelou inteligenciou. Informovali sme vás o tom v predchádzajúcom článku, ktorý sa zaoberal personálnymi zmenami v OpenAI.

Spojené štáty v súčasnosti nemajú federálnu legislatívu, ktorou by zakazoval deepfake videá na celom území krajiny, no 10 štátov prijalo zákony, ktoré ich kriminalizujú. Problémom sa zaoberá aj Federálna obchodná komisia (FTC) a Federálna komisia pre telekomunikácie (FCC).

riziká umelej inteligencie

V štáte New Hampshire ľudí presviedčal deepfake hlas prezidenta Joe Bidena, aby nešli voliť do primárok prezidentských volieb.

Európsky Akt o umelej inteligencii vyžaduje, aby všetok obsah vytvorený umelou inteligenciou bol jasne označený, o čom informuje portál TechCrunch. Európska únia zároveň využíva zákon o digitálnych službách, aby obmedzila deepfake videá v rôznych podobách.

Vyriešia rizika umelej inteligencie?

Počas konferencie vystúpilo viacero predstaviteľov spoločností. Medzi nimi aj Anna Makanju, viceprezidentka pre globálne záležitosti spoločnosti OpenAI. „Zaviazali sme sa chrániť integritu volieb presadzovaním politík, ktoré zabraňujú zneužívaniu, a zvyšovaním transparentnosti obsahu vytvoreného umelou inteligenciou,“ uviedla.

Avšak, aj keď zástupcovia spoločností prejavovali entuziazmus ohľadom spolupráce, ich vyhlásenia týkajúce sa garancií zostali nejasné. „Formulácia nie je taká silná, ako by sa dalo očakávať,“ pre Euro News uviedla vedúca zástupkyňa riaditeľa projektu Elections v Bipartisan Policy Center Rachel Oreyová.

Oreyová si myslí, že by sme mali oceniť, že spoločnosti majú záujem, aby sa ich nástroje nepoužívali na podkopávanie slobodných a spravodlivých volieb. Zároveň priznáva, že ich snaha je dobrovoľná a v rámci projektu budú sledovať, či dodržia svoje sľuby.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.