LIFESTYLE

Cesta k úspechu môže byť jednoduchšia, než sa zdá. Inšpirujte sa siedmimi návykmi ambicióznych zamestnancov

Až 78 % Slovákov sa považuje za priemerných.
V prípade amerických pracovníkov sa 60 % z nich považuje za úspešných.
Vydané 17. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Každý z nás pozná aspoň jeden príbeh miliardára, ktorý vďačí za svoj úspech správnej rutine. Zväčša ide o takzvané atómové návyky zahŕňajúce skoré ranné vstávanie, pravidelné cvičenie či vyváženú stravu.

Ako uvádza Forbes, teória ľudskej motivácie, ktorej autorom je David McClelland, poukazuje na fakt, že každá ľudská bytosť má jeden dominantný motivátor. V praxi ide o jeho tri formy – potrebu moci, príslušnosti alebo úspechu. Ľudia, ktorí vo svojom živote dosahujú excelentné výsledky, spadajú do poslednej kategórie.

Ide o osobnosti, ktoré majú potrebu neustále dosahovať úspech, pričom sa nebránia konštruktívnej spätnej väzbe. Typické sú pre ne aj výzvy či čas strávený osamote, aby mohli byť naozaj strojcami svojho šťastia.

Nedávny prieskum Business.com uvádza, že takmer 60 % amerických pracovníkov sa považuje za úspešných. V prípade Slovákov sa dané percentá uberajú iným smerom. Mnoho našincov sa považuje za priemerných, pričom daná odpoveď sa zaznamenala až u 78 % ľudí, informuje portál Startitup. V prípade opačnej odpovede len 19 % Slovákov sa považuje za výnimočných.

Definícia úspešných ľudí

Ako dodáva Forbes, americkí pracovníci, ktorí sa v nedávnom prieskume označili za úspešných, sa od ostatných líšia minimálne. Rozdiel tvorí efektivita ich návykov, ako napríklad uprednostňovanie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Naopak, tí, ktorí sa príliš zameriavali na svoje ambície, mali väčšiu šancu v jednej z oblastí pohorieť.

úspešní zamestnanci

Slováci sa vo väčšine prípadov považujú za priemerných. Zdroj: pexels.com

Zaujímavé je aj ich narábanie s voľným časom. Kým zamestnanci s najlepšími výsledkami využili počas roka 65 % svojej dovolenky, ich kolegovia len 45 %.

Nie nadarmo Brian Tracy, motivačný rečník a spisovateľ, hovorieval, že za úspešných ľudí možno považovať tých s úspešnými návykmi. Ktoré vlastnosti by však úspešní zamestnanci mali mať?

1. Pohyb ako základ dňa

V minulosti sa zvyklo hovoriť, že raňajky sú základom úspešného dňa. To isté začína v súčasnosti platiť pre pravidelné cvičenie. Nielenže môže podporiť vašu imunitu, ale aj zlepšiť zdravie mozgu či kvalitu spánku.

Britský miliardár Richard Branson pripisuje veľkú časť svojmu úspechu práve pohybu. Skúste do nového dňa vstúpiť s krátkou rozcvičkou. Ide o pozitívny návyk, ktorý okrem vášho zdravia podporí aj dôslednosť a disciplínu.

2. Nastavte si budík na skoršiu hodinu

Najbohatší ľudia na svete sa netaja s tým, že začínajú deň skôr, než je potrebné. Začať deň už len o pár minúť skôr môže mať viacero benefitov. Pokojne si môžete vychutnať vaše obľúbené raňajky a nestáť cestou do práce v hustej premávke. Zároveň môžete prísť na vaše pracovisko skôr, čo vám zaručí chvíľu osamote.

úspešní zamestnanci

Úspešní ľudia zvyknú tráviť v práci viac hodín než ostatní zamestnanci. Zdroj: pexels.com

Dobrý dojem môžete tak spraviť aj na vášho šéfa, nakoľko daným gestom poukážete na vašu zvýšenú produktivitu.

3. Venujte sa tomu, čo vás baví

Základ úspešného dňa tvorí aj nájdenie si času na svoje koníčky. Venujte sa aktivitám, ktoré posilnia váš sebarozvoj.

Získavajte nové informácie prostredníctvom kníh, internetu či podcastov. Zúčastnite sa online kurzu či inšpiratívnych diskusií. Obklopujte sa ľuďmi, s ktorými sa môžete navzájom motivovať. S investovaním do rozšírenia vašich zručností, investujete aj do seba.

4. Pracujte so svojou mysľou

Za ďalší pozitívny zvyk možno považovať aj precvičovanie čoraz obľúbenejších techník mindfulness. Je len na vás, ktorej z nich dáte šancu. Skúsiť môžete meditáciu, strečing, dychové cvičenia či jogu.

Začiatočníkom sa odporúča si stiahnuť mobilné aplikácie Headspace alebo Calm, ktoré ponúkajú kurzy určené pre nich. Tichá myseľ vám môže pomôcť lepšie myslieť a udržiavať koncentráciu počas celého dňa.

5. Staňte sa zdravým prototypom workoholika

Určite vás neprekvapí, že úspešných ľudí sprevádzajú po väčšinu dňa pracovné povinnosti. Vyplýva to aj z prieskumu The State of Productivity, ktorý uskutočnila spoločnosť Full Focus. Takmer polovica úspešných ľudí (49 %) uviedla, že v práci strávi viac ako 50 hodín týždenne. V skutočnosti sa to očakávalo len od 18 % z nich.

úspešní zamestnanci

Jedným z pozitívnych návykov úspešných ľudí je aj pravidelné precvičovanie si mindfulness techník. Zdroj: pexels.com

Hodiny navyše strávené v práci nemusia však nutne znamenať zvýšenú produktivitu. Štúdia Johna Pencavela zo Stanfordskej univerzity poukazuje na to, že výkon zamestnancov klesá po 50-hodinovom pracovnom týždni. Ku drastickému poklesu dochádza už po 55 hodinách.

6. Podieľajte sa aktívne na networkingu

Výskum spoločnosti Microsoft Worplace Analytics uvádza, že ľudia s vyšším potenciálom majú v porovnaní s ostatnými kolegami až o 20 % viac interných kontaktov. Dané zistenie dáva zmysel, nakoľko na úspešné dokončenie projektu je často potrebná komunikácia naprieč viacerými oddeleniami.

Zároveň networkingové podujatia vám môžu poskytnúť ďalšiu cestu kariérneho rastu. Ide o skvelú príležitosť na spojenie sa s vysokovýkonnými ľuďmi mimo organizácie.

7. Pozitívny vzťah k dobrovoľníctvu

Zapojte sa do dobrovoľníckej činnosti na vašom pracovisku. Môžete tak rozviť alebo zlepšiť svoje líderské schopnosti, pričom sa priblížite k vášmu cieľu.

Zároveň ide o jednu z vecí, ktorá odlišuje ambicióznych zamestnancov od priemerných. Nebojte sa získavať nové skúseností, aby ste posunuli vašu kariéru na novú úroveň.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.