ZDRAVIE

Trápi vás vysoký krvný tlak? Aj malá zmena v stravovaní môže zmeniť váš zdravotný stav

Na Slovensku sa na vysoký krvný tlak lieči vyše 240-tisíc pacientov.
Soľ obohatená o draslík môže spôsobiť výrazné zdravotné zmeny.
Vydané 16. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Aj napriek tomu, že veda výrazne napreduje, v spoločnosti sú stále prítomné civilizačné ochorenia. Jedným z nich je vysoký krvný tlak, známy ako hypertenzia, ktorý trápi aj mnohých Slovákov.

Národné centrum zdravotníckych informácií pri príležitosti Svetového dňa hypertenzie poukazuje na nelichotivé štatistiky. Ako informuje denník SME, na dané ochorenie sa na našom území lieči vyše 240-tisíc pacientov. Lekári ho zvyknú označovať aj ako tichý zabijak, nakoľko sa niekoľko rokov môže prejavovať bez príznakov.

„Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie možno odhadovať, že 1,28 miliardy dospelých vo veku 30 až 79 rokov má hypertenziu. Pritom až 46 % si neuvedomuje, že má problém,“ tvrdí hovorkyňa centra Veronika Daničová.

„Medziročne narástol ich počet o 15 525. Každoročne pribudne kardiológom približne 30-tisíc osôb so zistenými hypertenznými chorobami,“ dodáva.

INZERCIA

V súvislosti s tým odborníci apelujú na zmenu životného štýlu, ktorá môže dané ochorenie zvrátiť.

Nie je soľ ako soľ

Medzi najčastejšie faktory spôsobujúce hypertenziu patria nízky príjem ovocia a zeleniny, fyzická nečinnosť, konzumácia tabaku a alkoholu, nadváha či v neposlednom rade nadbytočný príjem soli.

vysoký krvný tlak a soľ

V súčasnosti v obchodoch možno nájsť viacero alternatív bežnej soli. Zdroj: pexels.com

Pre ľudí je ťažké opustiť dlhoročné návyky, aj napriek tomu, že si môžu predĺžiť život o pár rokov. Zväčša ide o spôsob stravovania, ktorý sa zvykne opakovať medzi generáciami.

Aj nákup výrobkov s nižším obsahom soli možno považovať za krok vpred. V súčasnosti obchodné reťazce ponúkajú soľ obohatenú o draslík, pričom nie je cítiť žiaden významný rozdiel v chuti.

V praxi ide o bežnú soľ, jediný rozdiel tvorí náhrada chloridu sodného za chlorid draselný. Možno ju nájsť aj pod názvom minerálna soľ, draselná soľ či soľ so znížením obsahom sodíka.

Ide o efektívny spôsob, ako znížiť vysoký krvný tlak, nakoľko nedostatok draslíka možno považovať za jeden z faktorov daného ochorenia.

Pozitívne výsledky štúdie

Jedna zo štúdií na vzorke 20 995 respondentov prináša ohľadom danej problematiky pozitívny zvrat. Soľ obohatená o draslík môže znížiť nielen krvný tlak, ale aj riziko mŕtvice, infarktu či skorej smrti. Účastníci mali v anamnéze pravdepodobnosť mŕtvice alebo bol u nich zaznamenaný vyšší krvný tlak.

vysoký krvný tlak a soľ

Zdravotníci apelujú, aby pacienti s vysokým krvným tlakom zmenili stravovacie návyky. Zdroj: pexels.com

Dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej globálnej správe z minulého roka označila uvedený druh soli za cenovo dostupnú stratégiu na zníženie krvného tlaku a prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

Avšak aj napriek pozitívnym výsledkom, len čínske a európske usmernenia na zvládanie vysokého krvného tlaku poukazujú na spomínaný stravovací návyk.

Obmedzená dostupnosť v niektorých častiach sveta

Síce ide o cenovo dostupnú alternatívu, obyvatelia niektorých krajín sa potykajú s jej obmedzenou dostupnosťou. Príkladom je Austrália, kde len niekoľko maloobchodníkov má v ponuke draselnú soľ. V mnohých prípadoch je však dostupná len jedna značka, ktorá sa nachádza v špeciálnej potravinovej uličke.

Revízia z roku 2021 uvádza, že daný druh soli sa predával iba v 47 krajinách, pričom išlo najmä o krajiny s vysokými príjmami.

vysoký krvný tlak a soľ

Ľudia nie sú ochotní zmeniť svoje návyky, aj napriek tomu, že si môžu predĺžiť život o pár rokov. Zdroj: pexels.com

Vzhľadom na to, že sa v našom tele zvýšia po jej konzumácii hodnoty draslíka, ľudia s ochoreniami obličiek sa obávajú hyperkaliémie. Ide o ochorenie spájajúce sa s vysokými hladinami draslíka.

Ľudom s vážnym ochorením obličiek sa však odporúča nesoliť, pričom v žiadnej doposiaľ vykonanej štúdií sa nezaznamenalo poškodenie obličiek. Zároveň dobrou správou pre spomínanú rizikovú skupinu je, že zdravotníci im môžu odporučiť jej používanie ako náhradu bežnej soli.

V niektorých krajinách sa pre jej benefity odporúča celoplošne. Jedna z modelových štúdií poukázala na to, že v Číne by sa mohlo predísť takmer pol miliónu mŕtvic a srdcových infarktov, pokiaľ by populácia prešla na soľ obohatenú draslíkom.

Minulé pokusy

Svet už v minulosti sa pokúsil nahradiť bežnú soľ za jódovanú. Úsilie o jodizáciu začalo v 20. rokoch 20. storočia, pričom išlo o kľúčový úspech v oblasti verejného zdravia minulého storočia.

vysoký krvný tlak a soľ

Počet pacientov s vysokým krvným tlakom každoročne stúpa. Zdroj: pexels.com

Preukázalo sa, že jód zabraňuje zväčšovaniu štítnej žľazy či dokonca zlepšuje výsledky vzdelávania pre milióny detí z najchudobnejších regiónov na svete. Za dôvod možno považovať jeho nevyhnutnosť pre normálny rast a vývoj mozgu.

Ďalší prechod na jódovanú alebo draselnú soľ môže mať prinajmenšom rovnaký potenciál pre globálne zdravotné zisky. Treba však s ním začať čím skôr.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Inovácie a biznis

Ako predvídať trend, dopyt a vytvoriť úspešný produkt? Odpoveď už poznáme, napriek tomu ju málokto dodržiava

  • Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako niektoré spoločnosti dokážu vytvoriť produkt, ktorý sa na trhu stretne s obrovským dopytom? Ako je možné, že to funguje aj pri úplne nových druhoch produktov a prečo sú niektoré aplikácie pre mobily odsúdené na večný neúspech, zatiaľ čo iné sa v prvých hodinách od uvedenia stanú absolútnym hitom?
  • Foto: Elektrický motocykel značky Harley-Davidson