UMELÁ INTELIGENCIA
Za hranicou kreativity. Nahradí umelá inteligencia našich umelcov?
Umelá inteligencia prináša revolúciu vo výskume od medicíny, biológie až po vedy o Zemi a vesmíre. Teraz je na rade umenie.
Umelá inteligencia vyniká v rôznych oblastiach, ale v umeleckej zaostáva. Prejaviť kreativitu je pre softvér takmer nesplniteľná úloha. Vedci sa zhodujú, že existujú techniky na podporu inovatívnych myšlienok, no nedokážeme úplne pochopiť, ako kreativita vzniká.
Vzhľadom na to, že nerozumieme vlastným biologickým procesom, tak nie je možné ich implementovať do strojov. Napriek týmto obmedzeniam nie sme ďaleko od vytvárania inovatívnych majstrovských diel pomocou AI. Vznik umenia generovaného umelou inteligenciou tak vyvolal diskusiu o budúcnosti umelcov a ich úlohe vo svete umenia.
Čo je generované umenie?
Ide o tvorbu umeleckých diel, ktoré vznikajú prostredníctvom komplexných algoritmov a metód učenia sa umelej inteligencie. Tento proces zahŕňa trénovanie umelej inteligencie pomocou rôznorodého vizuálneho umenia, čo jej umožňuje generovať originálne a autentické obrazy.
Nahradí AI umelcov?
Je zrejmé, že umelá inteligencia nie je len pasívnym nástrojom, ale aj rastúcou silou v umeleckej tvorbe. Spochybňuje tradičné paradigmy a posúva hranice toho, čo sa v oblasti umenia považuje za dosiahnuteľné. Vzostup AI v umeleckej tvorbe prakticky prepisuje definíciu kreativity. To či umelá inteligencia nahradí umelcov je otázne. Zatiaľ je schopná rozšíriť možnosti umeleckého tvorenia. Avšak, stále si vyžaduje pomocnú ruku človeka. Teda niektoré kreatívne procesy môžu byť vďaka nej jednoduchšie a efektívnejšie – ušetria nám čas a nervy.
Generatívne umenie predstavuje spojenie síl umelej inteligencie s ľudskou predstavivosťou. Spoločne tak vytvárajú jedinečnú symfóniu. Algoritmy postupne prekračujú očakávania. Vytvárajú diela, ktoré sú nevyspytateľné a pútavé. Avšak, niekedy aj chybné.
Multimediálny umelec Matt Saunders si je istý, že mnohých umelcov AI zaujme a budú hľadať spôsoby, ako sa s ňou popasovať alebo s ňou spolupracovať. Tvrdí, že každá nová technológia prináša nielen nové možnosti, ale aj nový druh materiálnej inteligencie.
Umelá inteligencia a hudba
Hudba je veľmi obľúbená forma kreatívneho vyjadrenia – od jazzu, heavy metalu, techna až po operu. Vďaka zložitým a husto vrstveným textom, melódiám, rytmom a vokálom bol proces skladania hudby náročný pre systémy umelej inteligencie. Teda až doteraz.
Plne generatívne aplikácie trénujú modely AI na rozsiahlych databázach existujúcej hudby. To im umožňuje naučiť sa hudobné štruktúry, harmónie, melódie, rytmus, dynamiku, zafarbenie a formu. Môžu tak vytvárať nový obsah, ktorý sa štylisticky zhoduje s materiálom v databáze. Existuje veľa príkladov takýchto aplikácií. Ale tie najúspešnejšie, ako napríklad Boomy, umožňujú nehudobníkom skladať hudbu. Následne ju uverejňujú na iných platformách s cieľom zarobiť.
K situácii sa vyjadril pre portál news.harvard saxofonista a skladateľ Yosvany Terry. „Hudba môže prenášať a reprezentovať emócie a AI zatiaľ nedokáže ani jednu z týchto vecí. Je to niečo, čo umelá inteligencia nedokáže.
Je dôležité privítať AI s otvorenou náručou. Musíme zistiť, ako nám môže pomôcť. „Každá nová technológia je najskôr vnímaná ako hrozba. Vždy existovali hnutia, ktoré boli proti týmto inováciám. Nemyslím si, že AI je iná, ale musíme si uvedomiť, že všetky tieto inovácie sú vytvorené človekom a ako ľudia môžeme vytvárať a inovovať. Ako hudobník si myslím, že by sme si mali otvoriť oči, uši a ruky, aby sme mohli pracovať s novými poznatkami a inováciami, ktoré môže AI priniesť,“ uzavrel.
Svet animácie
Zatiaľ čo niektorí spájajú AI s kreativitou a nápaditosťou, iní ju vnímajú skôr ako kombináciu obrázkov a náhody pripomínajúcu určité aspekty tvorivého procesu. Všeobecne platí, že umelá inteligencia predstavuje určitú formu hrozby pre animačný priemysel – napríklad strata pracovných miest. Animátorka Ruth Stella Lingford nepredpokladá, že by animované filmy vyrobené výlučne pomocou AI boli úspešné a využili všetok potenciál. Pripúšťa, že pod ľudským vedením by mohla fungovať efektívnejšie.
V súčasnosti je umelá inteligencia na vzostupe v rôznych oblastiach, avšak v umeleckom sektore predstavuje výzvu. Umelci sa o svoje miesto v spoločnosti neboja. Vnímajú tieto nástroje pozitívne, dokonca si vedia predstaviť spoluprácu s umelou inteligenciou.