Začnite čo najskôr! Aké sú benefity investovania do nehnuteľnosti v mladom veku?

Vydané 16. júla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Nikdy nie je príliš skoro začať premýšľať o svojej budúcnosti. Dokonca v takej Austrálii si až 72 percent ľudí vo veku 18 až 29 rokov myslí, že je dôležité kúpiť si dom čo najskôr. Vyplýva to zo zistení zverejnených v BDO a Co-Op’s Future Leaders Index. Nie je tomu inak ani na Slovenku, no predstava často nezodpovedá realite. Od žiadosti o investičný úver až po nájdenie nehnuteľnosti poskytujúcej vysokú návratnosť investície existuje veľa prekážok, ktoré treba pri kúpe prekonať. Existuje však aj niekoľko výhod, ktoré môže investičná nehnuteľnosť priniesť do vašej budúcnosti.

1. Bývate u rodičov? Ušetrite stovky eur mesačne

Ak stále bývate doma a ešte sa nechcete vysťahovať, investícia do nehnuteľnosti vám prinesie extra príjem, pričom budete musieť platiť len minimálne životné náklady v závislosti od vašej rodinnej situácie. Strava je zvyčajne lacnejšia ako prenájom. Ušetrite na iné veci, ktoré sa vám môžu vo vašej aktuálnej situácii hodiť. To môže zahŕňať auto, splatenie študentskej pôžičky alebo dokonca sporenie na zariadenie vášho budúceho prvého domova. Bývanie doma je samozrejme lacnejšie ako prenájom. Ak ste mimo rodinného hniezda, tento príjem použijete na zaplatenie vlastného nájmu, aby ste mohli peniaze z iných príjmových tokov vložiť do iných aktív.

Na začiatok si spíšte všetky pre a proti. Zdroj: Pexels.com

2. Nemusí to byť váš vysnívaný domov

Nemusíte hľadať dom, ktorý bude vaším prvým domovom. Takto môžete využiť nehnuteľnosť, ktorá má žiaducu aktuálnu trhovú hodnotu a zamerať sa na jej dlhodobé peňažné výhody. Kým zarábate pravidelnými platbami za prenájom, môžete si ušetriť na svoj ideálny dom. Naučíte sa, ako funguje správa nehnuteľnosti a úveru na bývanie.

Pokiaľ ide o to, do čoho investujete, budete flexibilnejší. Nebudete musieť spĺňať určité požiadavky, ktoré má vlastník-užívateľ. Nebudete si musieť robiť toľko starostí s hľadaním špecifických prvkov, ako je umiestnenie, počet spální a záhrada, pretože to môže byť vysnívaný dom niekoho iného. Pri hľadaní miesta, kde začať investovať, sa vám tak otvára oveľa viac možností. Ďalšou možnosťou je stať sa vlastníkom-užívateľom, ale prenajať iba niektoré izby svojej nehnuteľnosti.

3. Zarobíte si už počas štúdia

Nehnuteľnosť je tiež menej časovo náročná ako práca na plný úväzok. Zarobiť si počas štúdia je túžbou každého študenta. Venovať čas údržbe prenajatej nehnuteľnosti je kľúčové, ale ak si vopred urobíte prieskum a investujete do nehnuteľnosti vhodnej pre vás, malo by vás to vidieť v dohľadnej budúcnosti. Nájdenie vhodnej investičnej nehnuteľnosti pred odchodom zo štúdia vám tiež uvoľní viac času, aby ste sa mohli sústrediť na prácu alebo si ju hľadať, pričom viete, že máte stály príjem odinakiaľ.

Výrazne rýchlejšie prenajmete byt či dom, ktorý sa nachádza v blízkosti školy, supermarketu a je plne zariadený. Zdroj: Pexels.com

4. Pomôže vám to dosiahnuť vaše dlhodobé ciele

Výhodnú nehnuteľnosť môžete využiť aj pre svoje dlhodobé ciele. Začnite včas a vyberte si nehnuteľnosti v ideálnych oblastiach, v ktorých by ste chceli v budúcnosti možno bývať aj vy sami. Hľadajte blízko škôl a obchodov. Nebudete mať problém nájsť nájomníkov, a keď budete pripravení založiť si rodinu alebo sa usadiť, máte isté zázemie. Zamyslite sa nad školou, do ktorej by ste chceli poslať svoje deti, alebo nad oblasťou, kde sú dobré pracovné príležitosti.  Možností je neúrekom – ak sa v danej nehnuteľnosti nechcete usadiť, pokračujte v prenájme alebo ju predajte a investujte do niečoho väčšieho. Lepšieho.

5. Môžete sa poučiť z chýb iných

Nie ste sami. Na scéne nehnuteľností pôsobia aj iní.  Tí, ktorí sú tam dlhšie ako vy. Tí skúsení s neoceniteľnými radami. To vám pomôže v opakovaní podobných omylov a rýchlejšieho zorientovania sa. Navyše keď ste mladí, budete mať čas poučiť sa aj zo svojich vlastných chýb. Veľkú časť pri kúpe nehnuteľnosti tvoria dobré znalosti o hypotékach. Existuje veľa možností: využite online zdroje, ako je napríklad hypotekárna kalkulačka.  Ak máte pochybnosti, pýtajte sa. Bude tu veľa odborníkov, ktorí vám poskytnú potrebné znalosti o vašej prvej pôžičke na bývanie.

Výhodnou voľbou je hľadanie nehnuteľnosti vo väčšom meste alebo v oblasti firiem, kde ľudia dochádzajú kvôli pracovným miestam. Zdroj: Pexels.com

6. Naučíte sa dobrým sporiacim návykom

Dobré sporiace návyky si môžete vybudovať už za mlada. Oceníte ich najmä pri dlhodobých cieľoch s vyšším rozpočtom. Navyše idú ruka v ruke so správou domu a hypotékou. Nečakajte, kým začnete zvažovať nehnuteľnosť. Začnite hneď a investujte do nehnuteľností skôr než to bude zložitejšie.

7. Vytvárate si dobrú úverovú históriu

Získaním úveru na investičné bývanie v mladosti si budete môcť vytvoriť dobrý úverový rating. Udržať si prehľad o splátkach hypotéky bude navyše o čosi jednoduchšie. Nebudete musieť žonglovať aj s inými veľkými finančnými rozhodnutiami, akými sú drahé autá či nákupy na splátky. Bude pre vás prínosom aj pri zvažovaní iných nehnuteľností v budúcnosti, pretože budete mať dobrú úverovú históriu a môže vám pomôcť získať lepšie ponuky úverov na vlastné bývanie.