Od vysávačov k samostane zmýšlajúcim strojom: Sú roboty natoľko vyvinuté, aby nahradili ľudí?

Už viac než pred 100 rokmi český autor Karel Čapek spomenul v jeho azda najznámejšom diele slovo “robot”. To, čo sa v minulom storočí považovalo za technologicky nemožné a sci-fi, sa dnes čoraz viac približuje k realite. Henry Ford sa stal revolucionárom vo výrobe a predaji automobilov. Svojou automatizovanou výrobnou linkou dokázal skrátiť výrobný čas, vďaka čomu… Prečítať celé
Vydané 17. júla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Už viac než pred 100 rokmi český autor Karel Čapek spomenul v jeho azda najznámejšom diele slovo “robot”. To, čo sa v minulom storočí považovalo za technologicky nemožné a sci-fi, sa dnes čoraz viac približuje k realite.

Henry Ford sa stal revolucionárom vo výrobe a predaji automobilov. Svojou automatizovanou výrobnou linkou dokázal skrátiť výrobný čas, vďaka čomu mohol znížiť predajnú cenu auta Ford model T. Keďže automobily neboli doménou iba najbohatších, dokázal predať väčšie množstvo, a tak zvýšiť zisk svojej spoločnosti – Ford Motor Company.

Technológie majú potenciál zlepšovať pracovné podmienky, ale aj ďalšie časti ľudských životov. V prípade Fordových pracovníkov išlo o skrátenie pracovného týždňa zo šiestich na päť dní a zavedenie osemhodinovej pracovnej zmeny. Okrem toho, že mali viac voľného času, odmena za odpracovaný deň bola takmer dvojnásobná oproti konkurencii, uvádza portál History.com.

roboty

V automobilovom priemysle sa používa dokopy až milión robotov. Zdroj: unsplash.com/@lennykuhne

Základná myšlienka jeho automatickej linky sa používa dodnes, no je podstatne efektívnejšia. Priemyselné roboty sa využívajú v továrňach, kde nahrádzajú ľudskú prácu a dokážu pracovať s rôznymi materiálmi, zvárať či zložiť jednotlivé komponenty dokopy, informuje portál Robotics Career.

Využitie nájdu v každom procese výroby vozidiel, no v súčasnosti sa bez ľudí nezaobídu. Zamestnanci sa venujú programovaniu týchto robotov, aby vykonávali určité činnosti alebo ich konštrukcii a údržbe. Avšak s príchodom umelej inteligencie sa to môže zmeniť, pretože aj tieto činnosti by v budúcnosti mohli vykonávať inteligentné stroje.

Mobilita, robotika a umelá inteligencia

Aj v súčasnosti sa veľké technologické pokroky dejú práve v automobilovom priemysle. Ešte v roku 2021 automobilová spoločnosť Hyundai odkúpila väčšinový podiel spoločnosti Boston Dynamics – zaoberajúcou sa robotmi a robotikou.

Možno sa čudujete, prečo chce mať výrobca automobilov niečo spoločné s robotikou. Výrobcovia automobilov totiž trávia veľa času rozprávaním o mobilite a táto vec je dosť mobilná,“ povedal vo videu firmy Hyundai Trent Nikolic z portálu Drive.com.au o modely robota Spot od Boston Dynamics.

Spot je malý, žltý a štvornohý robot, ktorého môžete ovládať pomocou špeciálneho ovládača, prípadne môže vykonávať prednastavené činnosti. Boston Dynamics na svojej webovej stránke píše, že využitie nachádza vo viacerých sektoroch – v stavebníctve, ťažbe nerastných surovín alebo dozeraní na bezpečnosť.

Minulý rok však vznikol Boston Dynamics AI Institute, ktorý chce pracovať na vývoji kognitívnej a športovej umelej inteligencii. Okrem toho ich cieľom je sa venovať aj etike a politike robotov s umelou inteligenciou, uvádza portál The Robot Report.

Roboty využívané v praxi

Okrem priemyselných robotov existuje aj mnoho ďalších druhov, ktorí nachádzajú využitie v rôznych sektoroch. Ako informuje Forbes, jedným z nich je aj donáškový robot od spoločnosti Starship.

Tá ponúka rozvoz jedál z reštaurácií alebo potravín zo supermarketov na niekoľkých lokalitách v Spojených štátoch amerických a Spojenom kráľovstve, no plánujú dostať ich služby aj do Európy. Generálny riaditeľ Alastair Westgarth v roku 2021 povedal, že ich roboty dokopy prešli 3,6 milióna kilometrov a doručili 2 milióny objednávok.

V zdravotníckom sektore sa snažia zavádzať robotov, aby sa predišlo chýbam, ktoré sú zapríčinené ľudským faktorom. Aj ten najskúsenejší chirurg sa môže pomýliť, prostredníctvom čoho môže dôjsť k nešťastiu.

Precízny robot zvládol neľahkú operáciu mozgu, ktorú by lekár vykonával až 2 hodiny za zlomok tohto času. Využil pritom dáta z tomografie (pozn. redakcie CT sken), aby sa vyhol nervom a žilám. Celá operácia trvala iba 2 a pol minúty, uvádza portál Startitup.

Rozruchy v spoločnosti

S príchodom umelej inteligencie sa v spoločnosti začali vyskytovať obavy z rizík, ktoré môže táto technológia priniesť. Ľudia sa najčastejšie obávajú, že ich pracovnú pozíciu nahradí model umelej inteligencie, o čom sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.

Avšak na pracovné pozície, ktoré si vyžadujú ručnú prácu je umelá inteligencia prikrátka. To však nemusí platiť dlhodobo, pretože je len otázkou času, kedy nejakej forme umelej inteligencie bude poskytnuté robotické telo.

V takom prípade bude ľudstvo musieť vytvoriť jasnú etiku a pravidlá pre inteligentné stroje. Autor sci-fi literatúry Isaac Asimov sformuloval tri zákony robotiky ešte v minulom storočí, no tie už nemusia byť aktuálne.

Kráľovská spoločnosť a Britská akadémia navrhujú, že by sa mal vytvoriť iba jeden jednoduchý zákon a mal by znieť takto: „Ľudstvo musí prekvitať“, informuje portál Nextech.

Tieto technológie nie sú dokonalé a ešte nejaký čas potrvá, kým budú. Dovtedy musí ľudstvo nájsť a vyriešiť všetky etické a právne problémy, ktoré by sa mohli s ich používaním objaviť. Iba v tom prípade dôjde k úplnému prijatiu väčšinovou spoločnosťou, tak ako tomu je pri mnohých ďalších technológiách, ktoré používame denne.

Pokračujte na ďalší príspevok »