Čítanie na 4 min.

Ak chcete vidieť naozaj hodnotný postapokalyptický film, odporúčame Cestu (2009)


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Keď príde reč na naozaj dobré apokalyptické filmy, väčšinou sa stretávame s tým, že tie nové za veľa nestoja. Dôvod je ten, že obyčajne sa snažia vyhovieť väčšinovému divákovi, ktorý je síce náročný na vizuálne efekty, ale na dej už menej. Preto je dobré vedieť o filme, ktorý sa veľmi úspešne vyhol priemernosti a snahe vyhovieť väčšinovému divákovi a držal sa predlohy z knihy. Takým filmom je The Road z roku 2009, ktorý zvládne sledovať aj divák s citlivou povahou. Totiž, emocionálny náboj snímka má – a poriadny, lenže až na jeden prípad neobsahuje scény, ktoré by človeka znechutili alebo presvedčili, že už sa režisér snažil zaujať aj jednoduchšieho diváka túžiaceho po krvi. Ten krvi tu moc nie je, ani akčných scén, práve preto si z jeho sledovania odnesiete hodnotu – podnety na zamyslenie sa a na kontempláciu.

Film Cesta

Cesta (The Road) je americký postapokalyptický film z roku 2009, ktorý sa zakladá na rovnomennom románe od Cormaca McCarthyho.

Film, ktorý bol režírovaný Johnom Hillcoatom a scenár napísal Joe Penhall, sa zaoberá príbehom otca a syna po tom, čo ich opustila žena a matka. Tí sa snažia prežiť v nehostinnom svete po katastrofálnej udalosti, ktorá zničila väčšinu života na Zemi – alebo sérii udalostí, o ktorých pôvode však veľa nevieme.

Otec a syn. Viggo Mortensen a Kodi Smit-McPhee

Prvá časť filmu sa zaoberá náročnou cestou muža-otca (Viggo Mortensen) a syna-chlapca (Kodi Smit-McPhee) cez pustatinu v snahe nájsť útočisko a potravu. Ich cesta je plná nebezpečenstiev, ktoré sa skrývajú v každom kroku. Hrozba prichádza zo strany zdevastovaného životného prostredia, ale aj zo strany preživších, ktorí sa snažia udržať nažive za každú cenu. Film ukazuje aj vzťah otca a syna, ktorý je plný lásky a oddanosti jeden k druhému, hoci otec-muž si uvedomuje súvislosti viac.

Druhá časť filmu sa zameriava na hľadanie nádeje a lepšieho života. Otec a syn sa stretávajú s rôznymi ďalšími preživšími, ktorí sa snažia nájsť zmysel vo svete, kde už neexistuje žiadna spoločnosť a všetko je len o prežití.

Vizuálna stránka patrí k najpôsobivejším, aké sa kedy objavili v kinematografii. Cesta sa vyznačuje skvelým využitím strihu a farieb, ktoré pomáhajú vytvoriť atmosféru nehostinného a depresívneho sveta, ktorým sa hrdinovia pohybujú. Režisér John Hillcoat využíva prepracované zábery a postupy, ktoré umocňujú emócie a napätie divákov.

Viggo Mortensen je v hlavnej úlohe jednoducho dokonalý a jeho herecký prejav zvlášť presvedčivý – ako divák sa s nim vieme stotožniť, pochopiť ho, ba priam ho vedieť poľutovať. Kodi Smit-McPhee, ktorý v tom čase mal len 12 rokov, je tiež mimoriadny a jeho herecký výkon priam prekvapujúci.

Zaujímavosťou z natáčania filmu je, že sa veľa scén natáčalo v štúdiu v Louisiane, a nie v skutočnej krajine. Vizuálne efekty boli vytvorené tak, aby vyzerali autentické a realistické, režisér sa snažil minimalizovať použitie počítačovej animácie. Napriek tomu vo filme nájdeme aj dôležité zábery, ktoré odhaľujú zničený svet.

Film bol finančne úspešný, keďže jeho rozpočet bol 20 až 25 miliónov dolárov a v zarobil takmer 62 miliónov dolárov. Okrem toho bol film Cesta nominovaný na Oscara v kategóriách Najlepší herec a Najlepšia kamera.

Zhrnuté, Cesta je veľmi silný a dojímavý film, ktorý vám možno vyrazí dych, ale skôr vás prinúti zamyslieť sa nad sebou, vlastnou budúcnosťou a tiež budúcnosťou ľudstva.

Podmanivá vizuálna stránka filmu a herecké výkony sú na vysokej úrovni, ktorú sa neskôr snažili iní tvorcovia napodobňovať. Ak máte radi postapokalyptické filmy alebo knihy, Cesta je určite film, ktorý by ste nemali premeškať. A ak ste ho už videli, odporúčame vám pozrieť si ho znova – celkom určite nájdete niekoľko detailov, ktoré vám prvýkrát unikli.

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0