Myslíte, že sa vás to netýka? Bezpečnosť na internete je dôležitá aj vtedy, keď „tam nič nemáte“
Mobilné telefóny a iné zariadenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou väčšiny populácie. Oproti ich prvým modelom prešli obrovskými zmenami. Pribudli nové funkcie či vymoženosti, no s nimi aj riziká, ktoré vás môžu postihnúť, ak nebudete opatrní. Portál DataProt vo svojej štatistike pre tento rok uvádza, že každý deň vznikne 560-tisíc nových škodlivých programov. Počítačové vírusy však nie sú… Prečítať celé
Mobilné telefóny a iné zariadenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou väčšiny populácie. Oproti ich prvým modelom prešli obrovskými zmenami. Pribudli nové funkcie či vymoženosti, no s nimi aj riziká, ktoré vás môžu postihnúť, ak nebudete opatrní.
Portál DataProt vo svojej štatistike pre tento rok uvádza, že každý deň vznikne 560-tisíc nových škodlivých programov. Počítačové vírusy však nie sú jediné, na čo si treba dávať pozor. Záškodníci môžu využiť aj sociálne inžinierstvo, aby dosiahli svoj cieľ – získať vaše údaje.
Väčšina z nás si pod slovom hacker predstaví niekoho, kto využíva svoje technické znalosti, aby sa obohatil na úkor druhých. Avšak najčastejší spôsob, akým toho dosiahnu je, že využijú ľudskú dôverčivosť a neznalosť takýchto praktík.
Len v máji tohto roku sa útočníci pomocou falošných emailov alebo SMS správ snažili vylákať finančné prostriedky v mene Slovenskej pošty, informuje tlačová agentúra SITA.
Našťastie existuje niekoľko spôsobov ako sa môžete chrániť pri používaní internetu. Vďaka nim a opatrnému konaniu sa vyhnete krádeži, podvodu alebo poškodeniu vašich zariadení.
Udržte vaše zariadenie bezpečným
Zrejme každý človek, ktorý mal niekedy dočinenia s počítačom alebo iným zariadením sa stretol s antivírusovým programom. Tie poskytujú svojim používateľom ochranu voči viacerým typom škodlivých programov.
Vyberať si môžete z obrovského množstva antivírusových programov. Podľa Forbes Advisor je celkovo najlepším antivírusovým programom Bitdefender. Pre technicky zdatných používateľov odporúčajú produkt od slovenskej spoločnosti Eset.
Tieto programy dokážu škodlivé programy odhaliť, zabrániť ich rozmnoženiu a napáchaniu škôd. Avšak pokiaľ sa chcete vyhnúť vírusom úplne, dôležitá je prevencia a opatrnosť. Preto by ste mali pravidelne aktualizovať operačný systém vášho zariadenia, ale aj nainštalované aplikácie.
Útočníci hľadajú slabé stránky softwarov či webových stránok, a preto vývojári neustále vytvárajú záplaty, aby im v tom zabránili. Programy, ktoré nepoužívate predstavujú riziko, pretože väčšinou používatelia zabudnú, že aj tie treba aktualizovať. Preto sa odporúča, aby ste ich odinštalovali.
Vaše heslo nemusí byť bezpečné
Najčastejším heslom Slovákov v roku 2022 bolo “123456” a až 83 % zo zoznamu najpoužívanejších hesiel by šlo prelomiť špeciálnym softwarom za menej než jednu sekundu, uvádza portál Touch IT.
Silné heslo by malo obsahovať minimálne 8 znakov a malo by sa skladať z písmen, čísel, ale aj špeciálnych znakov. Vyhnite sa používaniu celých slov alebo fráz, pretože tie dokážu kriminálnici jednoducho prelomiť. Silu vášho hesla viete otestovať na webovej stránke spoločnosti Kaspersky.
Obzvlášť rizikovým je, keď používate jedno heslo alebo jeho varianty pre všetky digitálne účty. V prípade, že by sa útočník dozvedel vaše heslo, získal by prístup ku všetkému. Takto nadobudnutý účet môže ďalej zneužiť pre kriminálnu činnosť. O digitálnej krádeži identity, jej následkoch a ako jej predísť sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.
V súčasnosti existuje už niekoľko programov, ktoré za vás vytvoria silné heslo pri novej registrácii. Takto vytvorené heslá si program uloží do svojej databázy, čiže si ich nemusíte pamätať. Jediné heslo, ktoré si budete musieť zapamätať, je pre prístup do tejto aplikácie.
Aby ste boli v ešte väčšom bezpečí, používajte technológiu VPN, čiže Virtual Private Network. V praxi to znamená, že pri každom prihlasovaní budete musieť potvrdiť, že sa o neho pokúšate práve vy. Ak by sa stalo, že by niekto získal vaše heslo, nedostane sa do vášho profilu.
Nedôverujte verejným sieťam
Veľká časť našich životov sa odohráva na internete. Chodíme tam za zábavou, informáciami alebo socializáciou. Niekedy dokonca môžeme mať pocit, že pokiaľ nebudeme online, naši priatelia zabudnú, že existujeme.
To vedie mnoho ľudí k tomu, aby sa bez rozmýšľania pripojili na akúkoľvek verejne dostupnú sieť. Patria medzi nich nezaheslované siete na autobusových staniciach, letiskách, nákupných centrách a podobne. Môže to byť však nebezpečnejšie než tušia, pretože tieto siete nemusia byť dostatočne zabezpečené.
Útočníci dokážu využiť vo svoj prospech najväčšie nebezpečenstvo týchto sietí – nedostatočne zašifrované. Týmto spôsobom dokážu získať vaše heslá, osobné údaje či údaje z platobnej karty, informuje portál Pravda. Tí šikovnejší dokonca vytvoria falošnú kópiu tejto siete, aby videli všetko, čo na internete vykonáte.
Odporúča sa, aby ste pri pripájaní sa na verejnú sieť používali VPN, čiže Virtual Private Network. Ide o službu, ktorá šifruje vaše pripojenie na internet, a to aj napriek tomu, že komunikácia je už šifrovaná. Týmto spôsobom sa viete dostať aj k obsahu, ktorý je dostupný len pre niektoré krajiny či regióny.