Trh s umením

Je umenie rozumná investícia?

V roku poznačenom hospodárskou neistotou sa mnohí zdráhali investovať do akcii a nehnuteľností. Namiesto toho sa zamerali na umenie ako na aktívum, ktoré zachováva hodnotu. Vlastníci sa snažili diverzifikovať svoje portfóliá a zmierniť následky týchto neistých časov. Podľa spoločnosti DollarSprout umenie trvalo prináša priemerný výnos 7,6 % a považuje sa za stabilnú investíciu. Je umenie… Prečítať celé
Vydané 8. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
rozumná investícia

Umenie môže byť stabilná a rozumná investícia. (Mladá žena s vejárom. Inštitúcia: Rijksmuseum, Holandsko.)

Je umenie rozumná investícia?

Investície do umenia sa už dávno netýkajú len starých a bohatých ľudí. Jednou z vecí, ktorú si však treba uvedomiť, je, že umenie je vo všeobecnosti dlhodobá investícia. Hodnota umenia môže dosiahnuť výrazné zisky v obdobiach prosperity alebo zostať stabilná, ale jeho hodnota môže aj prudko klesnúť. Najdôležitejšie je pri investovaní do umenia  vykonať dôkladný prieskum. Samotné umenie neprinesie zisk každý štvrťrok, avšak investovanie do umeleckých diel môže priniesť podobné výnosy ako trh s dlhopismi. Ak teda urobíte správny investičný výber, umenie môže byť bezpečnou investíciou, ktorá poskytuje výnos v priebehu času.

Ďalšou výhodou je, že trh s umením nie je korelované s akciovým trhom. Akciový trh môže byť niekedy veľmi volatilný. Našťastie tieto výkyvy neovplyvňujú svet umenia.

Kto by nemal investovať do umenia?

Investovanie do umenia nie je určené pre niekoho, kto chce rýchlo zarobiť. Ak teda hľadáte prudký nárast hodnoty podobne ako pri kryptomenách, investovanie do tradičného umenia nie je pre vás.

Umenie je hmotný majetok, takže ak nemáte záujem umelecké dielo udržiavať a vystavovať, možno bude lepšie sa investícii do diela vyhnúť.

A napokon, ak nemáte čas učiť sa o umení a nemáte o túto tému záujem, pravdepodobne to nebude nič pre vás. Ako pri každej inej investícii, aj pri tejto musíte poznať a pochopiť trh skôr, ako do nej vložíte svoje zarobené peniaze.

Ako investovať do umenia

Na začiatku je potrebné si ujasniť, koľko peňazí ste ochotní minúť. Mala by to byť suma, s ktorou si môžete dovoliť rozlúčiť sa v prípade, že sa umelecké dielo znehodnotí. Nezabudnite zohľadniť prípadné náklady na skladovanie a údržbu.

Potom je potrebné, aby ste sa dozvedeli čo najviac informácii z umeleckých kruhov. Navštívte miestne galérie a pozrite sa, čo ponúkajú. Porozprávajte sa s kurátormi, ktorí vám zvyčajne ochotne odpovedia na všetky vaše otázky. Prezrite si stránky ako Artnet a online aukčné domy ako Sotheby’s, aby ste získali prehľad o fungovaní trhu. Aplikácia Magnus poskytuje aktuálne informácie o cenách pre potenciálnych investorov. Stačí odfotografovať umelecké dielo a aplikácia vám povie všetky podrobnosti.

Vaším ďalším krokom je dať umelecké dielo oceniť profesionálnemu znalcovi, ktorý určí jeho kvalitu. Umelecké dielo si môžete kúpiť sami, čo je často nákladnejšia možnosť, alebo si môžete kúpiť podiely na umeleckom diele prostredníctvom online trhoviska.

Na čo sa treba zamerať?

Svet umenia je rozsiahly, takže ak chcete zúžiť svoje hľadanie, vyberte si žáner alebo obdobie, ktoré vás zaujíma a nájdite si odborníka, ktorý vám pomôže s hľadaním.

• Originály majú najvyššiu cenu, ale aj najväčšiu potenciálnu výhru.
  • Kópie sú cenovo dostupnejšie, ale je menej pravdepodobné, že prinesú zisk. Najkvalitnejšia tlač je známa ako giclée. Vzácnejšie výtlačky sú spravidla cennejšie. Jeden výtlačok z malého počtu limitovaných edícií bude mať väčšiu hodnotu ako výtlačok, ktorého množstvo kópií koluje po svete.
  • Reprodukcie sú hromadne vyrábané kópie bez limitovaného nákladu. Sú cenovo najdostupnejšou možnosťou, ale majú aj najnižšiu hodnotu. Z reprodukcie pravdepodobne neuvidíte žiadny zisk.

TOP 4 umelci, ktorých treba sledovať v roku 2022

Podľa Maddox Gallery v Londýne by každý milovník umenia mal sledovať kariéru týchto 4 umelcov.

• Dawn Okoro

• Lefty Out There