Kryptomeny

Čína dramaticky znížila cenu Bitcoinu a útočí aj na iné kryptomeny

Svojou nevôľou voči kryptomenám, špeciálne tým, ktoré vznikli v akejkoľvek spojitosti s USA, sa Čína nejak zvlášť netají. Tento týždeň však prišiel z tejto východoázijskej krajiny veľký šok po tom, čo vláda v Pekingu predstavila nové opatrenia, zamerané na boj proti kryptomenám. Vládny boj proti kryptomenám však začal už pred niekoľkými rokmi. Prvé systematické kroky… Prečítať celé

Svojou nevôľou voči kryptomenám, špeciálne tým, ktoré vznikli v akejkoľvek spojitosti s USA, sa Čína nejak zvlášť netají. Tento týždeň však prišiel z tejto východoázijskej krajiny veľký šok po tom, čo vláda v Pekingu predstavila nové opatrenia, zamerané na boj proti kryptomenám. Vládny boj proti kryptomenám však začal už pred niekoľkými rokmi.

Prvé systematické kroky vlády z roku 2017, sa zamerali na vytlačenie burzy s kryptomenami z čínskeho územia. To samozrejme obchodníkov s touto komoditou nezastavilo, avšak svoje sídla museli presunúť do iných krajín. V posledných týždňoch sa čínska vláda zamerala na nové opatrenia – konkrétne reguláciu tzv. ťažiarov – teda ľudí, ktorých pracovnú činnosť tvorí práve ťaženie kryptomien. Úrady v niektorých provinciách, nariadili okamžité ukončenie ťažby, čo sa vo veľkej miere dotklo najmä Bitcoinu. Berúc do úvahy fakt, že až približne 65% celosvetovej produkcie Bitcoinov je vyťažených práve v Číne, to môže znamenať obrovské problémy pre túto kryptomenu.

V dôsledku intenzívnej čínskej regulácie, dochádza k obrovským poklesom hodnôt kryptomien. Najväčšia z nich – Bitcoin – stratil behom dvoch mesiacov takmer polovicu svojej hodnoty. | Foto: pexels.com

Rekordné prepady

O tom, že regulácia v Číne zasiahne celý trh s kryptomenami nebolo pochýb. Odhady hovoriace o tom, ako veľmi to môže zasiahnuť hodnotu jednotlivých kryptomien, sa však veľmi líšili. Dnes už ale konkrétne dopady poznáme. V dôsledku prijatých opatrení, ukončilo svoju činnosť až 90% všetkých ťažiarov, ktorých sa regulácia dotkla. 

Aj globálny dopad na hodnotu všetkých existujúcich kryptomien je enormný. Podľa portálu CNBC, sa ihneď po zavedení reformy, súhrnná hodnota svetových kryptomien prepadla až o 300 miliárd dolárov! Kým 17. júna sa Bitcoin predával za 39 300 USD, aktuálne už jeho hodnota predstavuje len približne 33 566 USD. Behom dvoch mesiacov, tak Bitcoin stratil takmer polovicu svojej hodnoty. Podobný prepad zažili aj ďalšie kryptomeny, vrátane dvojky na trhu – Etherea. 

Ďalšie regulácie

V rámci balíka reforiem namiereného proti kryptomenám, čínska centrálna banka inštruovala veľkých predajcov a prevádzkovateľov platobných systémov, aby neposkytovali žiadne služby v spojitosti s kryptomenami. 

INZERCIA

V niektorých provinciách sa hovorí dokonca o tom, že čínska vláda by do konca tohto kalendárneho roka, chcela úplne ukončiť ťažbu Bitcoinu a Etherea – dvoch najväčších kryptomien. 

Paradoxom je, že toto náročné obdobie prichádza len chvíľu po udalostiach, ktoré svitli nádej pre svet kryptomien. Najskôr bol Bitcoin ustanovený za oficiálnu menu stredoamerického štátu El Salvador, neskôr sa Elon Musk vyjadril, že do budúcna nevylučuje akceptovanie Bitcoinu, ako platidla v Tesle. 

Inzercia

Čína skúša nový model

Popri všetkých obmedzeniach, prijatých s cieľom výrazne znížiť silu burzy s kryptomenami, rozbehla Čína aj úplne nový projekt. Vytvorili totiž centrálne riadenú digitálnu menu (e-jüan), ktorá je vôbec prvou svojho druhu na svete. Tento prekvapivý krok si vyslúžil množstvo pozitívnych ohlasov a je mu predpovedaná sľubná budúcnosť.

Čína zbrojí proti klasickým kryptomenám. Napriek tomu rozbieha projekt vlastnej digitálnej meny, ktorá má spoločné črty práve s kryptomenami. | Foto: pixabay.com

Napriek prvotnej podobnosti s kryptomenami, pôjde o platidlo založené na úplne inom princípe. Kryptomeny sú decentralizované, teda nepodliehajú reguláciám žiadnej zo svetových bánk. To nebude prípad e-jüanu, keďže ten bude pod kontrolou čínskej národnej banky. Ďalej bude toto nové platidlo kryté Čínskou ľudovou bankou, čo znamená vyššiu stabilitu a pokrytie prípadných strát, spôsobených kolapsom meny. Krajina v nedávnej minulosti nakúpila väčšie množstvo zlata, avšak zatiaľ nie je jasné, či bude e-jüan krytý formou fyzických aktív. 

Okrem toho si od tejto meny Čína sľubuje aj väčšiu bezpečnosť. Keďže bude mena centralizovaná, všetko vrátane potrebnej infraštruktúry na držanie meny, bude pod kontrolou národných finančných organizácii Číny, čo v konečnom dôsledku bude znamenať výrazne vyššiu stabilitu a predvídateľné výkyvy, v porovnaní s kryptomenami.

Čína zároveň pri svojom medzinárodnom ťažení očakáva, že sa jej podarí globalizovať čínsky jüan a posilnením svojej aktuálnej meny tak získa väčší vplyv na svetových burzách. O tom, že nejde len o smelé plány svedčí aj fakt, že s testovaním e-jüanu už sa aj reálne začalo. Do pilotného projektu sú zapojené provincie Shenzen, Xiongan a Suzhou. V prípade úspechu, sa pôsobnosť meny rozšíri aj do väčších centier – Macao a Hong Kongu, a zároveň by sa mala stať aj oficiálnym platidlom, počas Zimných olympijských hier, ktoré sa uskutočnia budúci rok v Pekingu. 

Pokračujte na ďalší príspevok »