Technologické pokroky

Elektromobily: sú skutočne našou budúcnosťou?

Revolúcia elektromobilov je čoraz bližšie, ale bez potrebnej infraštruktúry a technológií sa nemôže dostať ďaleko. Môžu nám elektromobily skutočne poskytnúť lepší svet? Elektromobily a batérie Elektromobily zostanú stále na kraji auto priemyslu, kým spoločnosti neponúknu niečo, čo zodpovedá pohodli a použiteľnosti. Áno, posledný bod je najdôležitejší. Cenová dostupnosť. Myslím si, že cenová dostupnosť bude najdôležitejší… Prečítať celé
Vydané 25. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Batéria a Elektromobily

EV batéria zdroj: economictimes.com

Elektromobily a batérie

Elektromobily zostanú stále na kraji auto priemyslu, kým spoločnosti neponúknu niečo, čo zodpovedá pohodli a použiteľnosti. Áno, posledný bod je najdôležitejší. Cenová dostupnosť. Myslím si, že cenová dostupnosť bude najdôležitejší faktor pre bežného zákazníka. Predsa, bežný človek si nekúpi auto za 20 000 €.

Víziou elektromobilov je zlepšenie všetkých aspektov výkonu a spoľahlivosti. Tiež bude dôležité vyriešiť výrobu batérií, ktoré zodpovedajú výkonu benzínových a naftových vozidiel. Splniť očakávania spotrebiteľov – o to sa snaží každá značka a tu môže pomôcť aj podpora vlády. Vo viacerých štátoch existuje stratégia „cesta k nule“ – tá je zameraná na dosiahnutie nulových emisií do roku 2050.

Prečo si ľudia dnes nekupujú elektrické autá? Jednoducho, sú príliš drahé. Súčasné najlepšie technológie dokážu aspoň uspokojiť potreby menšieho percenta vodičov – ale je dôležité pripraviť pôdu aj pre bežného šoféra, ktorý si také vozidlo môže dovoliť a pravdepodobne pre väčšinu na splátky.

Na ľavo: Prvý elektromobil; v pravo: Tesla Roadster zdroj: interestingengineering.com

INZERCIA

Technológia

Výsledkom súčasnej technológie sú veľké batérie s dlhou dobou nabíjania. Aj najlepšie batérie vo svojej triede sú porovnateľne veľké, aby dosiahli požadovanú kapacitu elektrického prúdu.  Pretože sú veľké, sú aj ťažké, čo znamená, že vozidlo počas jazdy spotrebuje viac energie. Z bezpečnostných dôvodov musia byť v súčasnosti dostupné batérie väčšie.

Cieľom mnohých spoločností je vyvinúť a integrovať do vozidla batériový systém založený na zmesi vysoko energetických článkov s vysokou hustotou výkonu. Tieto nové typy batérií sú efektívnejšie, majú lepšie skladovanie energie a schopnosť rýchleho nabíjania.

Aj keď bezpečnosť a pohodlie sú pre spotrebiteľov zásadnými faktormi, v procese rozhodovania pre budúcich šoférov elektromobilov zostávajú aj náklady. Riešením tohto problému je najnovší projekt, ktorý skúma výrobu iónových batérií. S využitím najmodernejších zariadení na zväčšovanie batérií budú môcť spoločnosti optimalizovať spôsob znižovania výrobných nákladov na batérie, a zvyšovať ich kapacitu na ukladanie energie.

Tesla elektromobily

Tesla Roadster zdroj: techbyte.sk

Správny výkon na správnom mieste

Aj keď sú elektromobily na trhu už nejaký čas, k masovej adaptácii tejto technológii u verejnosti nedošlo. Podľa CEO Teslykľúčovými prekážkami pri kúpe elektromobilov obavy z poplatkov počas cesty a úzkosť z dojazdu. Mnoho kupujúcich, ktorí kúpili elektromobily skôr, si pravdepodobne kúpi elektromobil súčasne s vozidlom so spaľovacím motorom na dlhšie vzdialenosti.

Ako sa budú elektromobily viac rozširovať, vodiči budú chcieť cestovať dlhšie vzdialenosti. Preto bude potrebné viac možností verejného nabíjania, čo v súčasnej dobe chýba. Účtovanie poplatkov na diaľniciach a pozdĺž hlavných cestných komunikácií je podľa mňa oprávneným strachom mnohých vodičov. Jedným z príkladov sú aj kompresory Tesly.

Napríklad nový startup, char.gy, vyvinul technológiu, ktorá umožňuje vodičom pripojiť svoje vozidlo k žiarovke. Inštalácia nevyžaduje žiadne ďalšie napájanie. Spoločnosť vytvorila nový produkt nabíjacieho bodu EV, ktorý sa dá ľahko inštalovať na existujúce žiarovky.

WMG elektromobily

Elektromobil WMG

Spoločnosť WMG taktiež pomohla char.gy rýchlo navrhnúť, vyrobiť a otestovať prototyp novej dosky s elektronikou, ktorá je potrebná na to, aby spĺňala normy EÚ pre verejné nabíjacie stanice. Dobíjacie body sú teraz pripravené na verejné použitie, ktoré podporuje viac ako 1000 nabíjacích miest v Európe.

Verejnosť je z veľkej časti ochotná pristúpiť na elektromobily, ale automobilky si najprv musia vyriešiť cenové náklady. Dobíjanie týchto elektromobilov je ďalším problémom, ktorý vodičom navádza strach. Veď, nič nie je horšie ako doraziť niekde, kde si ani auto nemôžete nabiť. Uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie a osobne dúfam, že adopcia elektromobilov sa k nám na Slovensko dostane čo najskôr.