Popoludňajší útlm: Bývate unavený medzi 13 a 17 hodinou?
Možno sa pýtate, prečo sa cítite práve počas popoludnia tak unavený? V skutočnosti to má veľmi zaujímavý dôvod. Náš deň ovláda cirkadiánny rytmus Cirkadiánne rytmy sú telesné, duševné a behaviorálne zmeny, ktoré sa riadia 24-hodinovým cyklom. Tieto prirodzené procesy v našom tele reagujú predovšetkým na svetlo a tmu. Neovplyvňujú len ľudí ale aj väčšinu… Prečítať celé
Možno sa pýtate, prečo sa cítite práve počas popoludnia tak unavený? V skutočnosti to má veľmi zaujímavý dôvod.
Náš deň ovláda cirkadiánny rytmus
Cirkadiánne rytmy sú telesné, duševné a behaviorálne zmeny, ktoré sa riadia 24-hodinovým cyklom. Tieto prirodzené procesy v našom tele reagujú predovšetkým na svetlo a tmu. Neovplyvňujú len ľudí ale aj väčšinu živých organizmov na planéte.
Vzhľadom na to, ako funguje náš cirkadiánny rytmus, máme tendenciu sa cítiť v niektorých častiach dňa energickejší a v iných zas unavenejší. Tieto výkyvy v cirkadiánnom rytme vytvárajú prirodzené signály na spánok. Práve to vytvára ten známy pocit ospalosti, ktorý všetci poznáme. Najviac ho pociťujeme tesne po polnoci a počas popoludnia.
Tínedžeri majú odlišný cirkadiánny rytmus než dospelí
Náš spánkový cyklus riadi hormón melatonín, ktorý sa tvorí v epifýze, v hypotalame mozgu. Hoci sa melatonín bežne nazýva hormónom spánku, výstižnejší názov by bol hormón tmy, pretože k jeho vylučovaniu dochádza len vtedy, keď oči registrujú tmu. U dospelého človeka sa zvyčajne začína vylučovať okolo 21. hodiny, pričom čas vylučovania závisí aj od ročného obdobia (v lete sa mierne posúva).
U dospievajúcich sa však melatonín vylučuje o 2 až 4 hodiny neskôr.
Doba, počas ktorej sa melatonín vylučuje do krvného obehu, je pomerne nemenná. Keď sa melatonín začne vylučovať neskôr, znamená to, že jeho vylučovanie bude pokračovať ešte počas celého rána.
- Dospelému človeku začne hladina melatonínu stúpať okolo 21. hodiny, vrchol dosahuje medzi 2. a 4. hodinou rannou a vylučovanie sa zastavuje okolo 7.30. Celková dĺžka je približne 10 hodín a 30 minút. Druhý útlm sa vyskytuje počas dňa a súvisí s hormónom kortizolom. U dospelého človeka dochádza k útlmu zvyčajne medzi 13. až 15. hodinou.
- Dospievajúcemu človeku sa vylučovanie melatonínu oneskoruje, niektorým začne už o 23.00 hodine a iným až o 1.00 hodine ráno. Vrchol dosahuje medzi 4. až 6.00 hodinou alebo 6. až 8. hodinou ráno. Vylučovanie sa zastavuje okolo 9.30 alebo neskôr. Rovnako aj popoludňajší útlm je u tínedžerov posunutý na obdobie medzi 14. až 17. hodinou.
Obed, málo vody a zlé plánovanie
Okrem prirodzeného cyklu tela nám neprospieva ani obed. Obzvlášť po ťažkom jedle si potrebujeme zdriemnuť. K pocitu únavy v popoludňajších hodinách teda taktiež prispievajú aj niektoré druhy jedál a veľkosť porcií.
Veľa jedla a málo vody môže otupiť naše zmysly. Preto je dobre sa uistiť, že počas dňa dostatočne pijeme. Nie limonády, kávu alebo dokonca čaj, na udržanie hydratácie potrebujeme veľa vody.
Avšak najhoršie je, že náš pracovný režim málokedy ráta s týmto prirodzeným útlmom. Poobedňajšie stretnutia sú na dennom poriadku skoro každého z nás. Práve potláčanie zívania,slabej koncentrácie a únavy u nás len zdôrazňuje popoludňajší útlm.
Ako zvládnuť popoludňajší útlm?
1. Počúvať svoje telo
Všetci prechádzame počas dňa energetickými vrcholmi a prepadmi. Môžeme si to predstaviť ako našu jedinečnú krivku produktivity. Ak pochopíme prirodzené rytmy nášho tela, môžeme s nimi pracovať namiesto toho, aby sme s nimi každý deň bojovali.
2. Krátka prechádzka po vonku
Cvičenie je jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa cítili viac fresh. Najlepšie je zahrnúť krátku prechádzku do fázy popoludňajšieho útlmu. Nemusí ísť o hodinovú prechádzku alebo túru. Podľa jednej práce uverejnenej v roku 2018 zaznamenali účastníci zlepšenie nálady už po tom, čo si vyšli von na päť minút!
3. Kolegovia a kamaráti
Práca s ostatnými nám môže pomôcť zvýšiť energiu. Namiesto toho, aby sme hodinu sedeli za jedným e-mailom, nás práca v teame núti byť v strehu. Rovnako prítomnosť ďalších ľudí prináša priestor pre kreativitu, zábavu a dialóg.
Ilustračná foto: Christian Erfurt, Unshplash