Liečivá terapia

Vymieňajú smartphony za niekoľkodňový pobyt v tme a tichu

Žijeme v dobe, keď psychické poruchy sú našou prirodzenou súčasťou. Neustále sa naháňame za lepším zajtrajškom a zabúdame na svoje duševné i fyzické zdravie, ktoré skôr či neskôr na seba nejakou formou upozorní. Zároveň v sebe živíme rôzne strachy (bojíme sa o rodinu, bojíme sa smrti, bojíme sa odmietnutia a  dokonca sa bojíme aj báť… Prečítať celé
Vydané 5. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Žijeme v dobe, keď psychické poruchy sú našou prirodzenou súčasťou. Neustále sa naháňame za lepším zajtrajškom a zabúdame na svoje duševné i fyzické zdravie, ktoré skôr či neskôr na seba nejakou formou upozorní. Zároveň v sebe živíme rôzne strachy (bojíme sa o rodinu, bojíme sa smrti, bojíme sa odmietnutia a  dokonca sa bojíme aj báť sa), skrátka je toho mnoho od čoho sa potrebujeme ,,očistiť“.

Terapia tmou a tichom je jednou z najvyhľadávanejších alternatívnych liečob | unsplash.com

Terapia tmou tiež nazývaná, ako Yangtik je stará liečebná metóda, ktorú využívajú aj tibetskí mnísi. Ide o celkovú regeneráciu fyzickej i psychickej schránky človeka za pomoci tmy, ticha a detoxu. Pobyt v tme trvá minimálne 7-8 dní, táto doba ma priamy vplyv na celkový zážitok z terapie. Odhaduje sa, že v prípade, ak ostanete 13 dní, tak si odnesiete hlbší spirituálny zážitok (lucidne snivanie, astrálne cestovanie a podobne).

Pobyt v tme vyhľadávajú rôzne skupiny ľudí, napríklad manažéri, ktorí si potrebujú oddýchnuť. Nájdu sa aj ľudia, ktorí prichádzajú ,,iba“ za osobnostným rozvojom alebo si potrebujú vyriešiť traumy z minulosti. Mnohí sa chodia liečiť aj z vážnych ochorení (napr. onkologické ochorenia, duševné poruchy).

Terapia má vplyv na zmysly

Naučíte sa existovať bez základného zmyslového orgánu, ktorým sú oči, pretože sa budete celý čas nachádzať v úplnej tme, bez ohľadu na to či je deň alebo noc. Prestanete mať pojem o čase, vôkol vás sa bude rozprestierať úplné ticho (žiadna príroda, žiadna hudba). V dôsledku prispôsobenia sa novej realite budete hľadať útočisko vo svojom vnútornom svete (vtedy začne proces regenerácie).

Miška s Peťom absolvovali v roku 2019 spoločný 4-dňový pobyt v tme. Na videu, ktoré sa nachádza na platforme YouTube sa podelili o svoj zážitok: ,,Na začiatku to bol nezvyk, chcel som vidieť aspoň svoju ruku“. Ďalej pár rozprával o tom, ako si razom začali vážiť svoj zrak, no priznávajú, že aj bez toho zmyslového orgánu sa dá žiť plnohodnotný život.

Tma ide ruka v ruke so zdravím

Počas noci (teda tmy) sa v našom tele tvorí melatonin (ľudovo nazývaný ako hormon tmy). V prípade, že ho máme nedostatok, tak môžeme trpieť poruchami spánku, chronickou únavou, cukrovkou II. typu či kardiovaskulárnymi chorobami. Práve preto pobyt v tme má priaznivý vplyv na zdravie (zlepšuje krvný obeh, tlak, metabolizmus, zabraňuje starnutiu a podobne).

Ako to prebieha?

Prídete do domčeka, ktorý je kompletne vybavený. Poriadne sa zoznámite s okolím, aby ste vedeli, kde sa čo nachádza. Môžete si so sebou vziať aj hudobný nástroj, no prísne je zakázaná elektronika, zápalky, zapaľovače, baterky, telefón. V rámci detoxu sa strava skladá z ovocia a zeleniny. K dispozícii máte, samozrejme, vodu z okolitého prameňa. Nasledujúcich 8 dní svoj čas venujete IBA SEBE, žiadne iné problémy neexistujú. V prípade, že podľahnete panike dvere domčeka nebudú zamknuté a vy môžete svoj pobyt predčasne ukončiť.

Inzercia

Na Slovensku sa najbližší pobyt v tme nachádza v meste Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.