IT Technológie

Aktualizácia Google Chrome zmení celý internet: O čo ide?

Vydané 5. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Výhra pre ochranu údajov a Google?

Bohužiaľ, nie je to také jednoduché. To, čo sa javí ako veľká výhra pre naše súkromie, môže v konečnom dôsledku slúžiť iba na posilnenie spoločnosti Google v marketingovom priemysle a webe ako celku. Kritici a regulačné orgány argumentujú tým, že tento krok riskuje bankrot menších reklamných spoločností.

Tento krok by mohol poškodiť webové stránky, ktoré sa pri zarábaní peňazí spoliehajú na reklamu. Pre väčšinu ľudí bude táto zmena neviditeľná, ale Google plánuje pridať do prehliadača Chrome kontrolu nad reklamou. Google Chrome tak bude zaznamenávať históriu prehliadania a bude spájať ľudí do skupín s podobnými záujmami.

Google Chrome

Čo hovoria kritici

Mnoho kritikov spoločnosti Google tvrdí, že časť návrhov sú iba zmenou už existujúceho nastavenia v prehliadači. Zmena reklamy je ale podľa Googlu nevyhnutná. Odvetvie online reklamy je, mierne povedané, nepraktické. Zahŕňa miliardy dát o všetkých našich životoch, ktoré sa automaticky obchodujú každú sekundu počas dňa.

Mozilla Firefox, konkurent Chrome

Chetna Bindra, Google zdroj: adweek.com

Chrome – Aktualizácia a alternatíva

Aké sú teda alternatívy? Plán spoločnosti Google je zacieliť reklamy na všeobecné záujmy ľudí pomocou systému AI s názvom Federated Learning of Cohorts (FLoC). Tento systém vezme okrem iného vašu webovú históriu a na základe vašich záujmov vás zaradí do určitej skupiny.

Google zatiaľ nedefinoval, o čo v týchto skupinách pôjde, ale bude zahŕňať tisíce ľudí, ktorí majú podobné záujmy. Inzerenti potom budú môcť zobrazovať reklamy ľuďom na základe skupiny, v ktorej ste. Ak AI spoločnosti Google zistí, že máte radi napríklad tenisky, potom vás priradí do skupiny s ďalšími fanúšikmi tenisiek.

Google HQ

Google HQ zdroj: wicnews.com

Všetko to funguje podobným spôsobom, ako napríklad algoritmus Netflixu určuje to, na čo by ste sa radi pozerali. Vaša história prezerania je v podstate podobná, ale nie identická s ostatnými. Ak sa napríklad osobe A a osobe B páčia rovnaké štyri hororové filmy, potom je veľká pravdepodobnosť, že sa osobe A bude páčiť piaty horor, ktorý si osoba B práve pozrela.

Mnohí skeptici s týmto nesúhlasia, ale na to už treba počkať do roku 2022, kedy táto veľká aktualizácia príde.