Ľudia a životný štýl

Ako bojovať proti zlej nálade? Prinášame vám niekoľko účinných tipov

Zlá nálada posadne z času na čas každého človeka. Je len na nás, do akej miery sa necháme negatívnymi pocitmi ovplyvniť. Prinášame vám niekoľko účinných tipov, vďaka ktorým dokážeme zlú energiu premeniť na pozitívnu. Nájdime si čas na blízkych Komunikácia je dôležitá, obzvlášť, ak bojujeme s problémami a negatívnymi myšlienkami. Účinným spôsobom, ako zo seba zlé pocity… Prečítať celé
Vydané 6. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Zlá nálada posadne z času na čas každého človeka. Je len na nás, do akej miery sa necháme negatívnymi pocitmi ovplyvniť. Prinášame vám niekoľko účinných tipov, vďaka ktorým dokážeme zlú energiu premeniť na pozitívnu.

Nájdime si čas na blízkych

Komunikácia je dôležitá, obzvlášť, ak bojujeme s problémami a negatívnymi myšlienkami. Účinným spôsobom, ako zo seba zlé pocity vyplaviť, je vyrozprávať sa niekomu a prebrať záležitosti s blízkou osobou.

Vďaka komunikácii sa uvoľníme, poradíme sa s niekým, komu dôverujeme a možno sa nám spoločne podarí nájsť riešenia. Skvelým pomocníkom je aj fyzický kontakt. Objatím s človekom, ktorého máme radi môžeme účinne bojovať proti splínu.

V spoločnosti taktiež dokážeme účinne prísť na iné myšlienky. Ľudia nám môžu dobiť pozitívnou energiou, ktorá nám chýba a tak zabudneme nato, čo nás trápilo.

Venujme sa svojim hobby

Počas neľahkých životných období máme najlepšie možnosti rozvíjať našu kreativitu. Preto je skvelé venovať sa činnostiam, ktoré nás napĺňajú a dokážu nás zbaviť negatívnych myšlienok.

Aj keď sa nám počas zlých dní niekedy nič nechce a trpíme nedostatkom energie, najviac účinným riešením je premôcť sa a začať niečo robiť. Nech už je naše hobby akékoľvek, počas „depresívneho obdobia“ je to najlepší spôsob na trávenie času a dobytie bateriek.

INZERCIA

Vývážená strava môže zlepšiť našu náladu. Fotografia: pixabay.com

Jedzme vyváženú stravu

Možno vás ani nenapadlo, že aj vyvážené stravovanie dokáže byť efektívnym bojovníkom proti negatívnym pocitom. Najmä potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín znižujú pocity smútku a dokážu nás dobiť správnou energiou.

Inzercia

Okrem rýb a rybích výrobkov je dobré do jedálnička zaradiť potraviny s obsahom selénu. Taktiež môžeme siahnuť po horkej čokoláde, káve či po bobuľovom ovocí.

Zlú náladu spôsobuje aj nefungujúce trávenie, keďže až 90 percent serotonínu sa tvorí v tráviacom trakte. V tomto prípade treba siahať po potravinách ako kvasená kapusta, cmar či po iných mliečnych výrobkoch s probiotickými kultúrami, ktoré zlepšujú trávenie a činnosť čriev.

Doprajme si dlhší spánok

Je veľmi ťažké mať dobrú náladu a dostatok energie, pokiaľ máme dlhšiu dobu spánkový deficit. Ak cítime, že na nás dolieha stres a vyčerpanosť, mali by sme zvoľniť a zrelaxovať.

Spánok a celkový oddych organizmu patrí k účinným bojovníkom proti zlej nálade. Spánkom sa z tela vyplaví negatívna energie a my sa cítime lepšie a oddýchnutejšie.

Športujme

Vykonávanie športových aktivít patrí k najúčinnejším spôsobom, ako predchádzať splínu. Pohybom zabúdame na všetky problémy, keďže myslíme len na činnosť, ktorú v danom momente vykonávame.

Počas športovej aktivity a taktiež po nej sa z tela vyplavujú hormóny šťastia, ktoré nás zbavia zlých pocitov. Pohyb nás taktiež dobije chýbajúcou energiou a tak sa budeme cítiť uvoľnenejšie a menej vystresovane.

Aj nedostatok spánku môže zapríčiniť, že máme zlý deň. Fotografia: pixabay.com

Počúvajme obľúbenú hudbu

Obľúbená hudba nás dokáže naladiť tým správnym smerom. V spojitosti s tancom je skvelým pomocníkom na vyplavenie zlých myšlienok.

Ešte efektívnejšie je, ak zájdeme niekam do spoločnosti. Či už ide o koncert alebo tanečnú zábavu, hudba v spojitosti so spoločnosťou ľudí účinne zatočí so zlou náladou. :-)

Nepremýšľajme príliš veľa

Je vedecky dokázané, že nadmerné premýšľanie zapríčiňuje, že sa cítime frustrovane alebo máme zlú náladu.

„Podmienkou vyvolania zlej nálady je, že osoby porovnávajú to krásne, čo bolo, s tým zlým, banálnym, nezaujímavým, čo je teraz. Títo ľudia presviedčajú sami seba, že už nikdy lepšie nebude,“ popisuje portál eduworld.sk.

Súvisí to hlavne s neustálym prehrávaním spomienok na detstvo či na obdobia, kedy sme sa cítili veľmi príjemne. Takéto myšlienky v nás dokonca môžu vyvolať beznádej a prerastajú do depresívnych nálad.

Ak nás začínajú ovládať pocity melanchólie, najlepším spôsobom je zamestnať mozog prospešnejšími aktivitami. Presne v tomto období by sme sa mali začať venovať svojim hobby, športu alebo vyraziť do spoločnosti.

„Niekedy sa človek týmito predstavami umára každý deň a kvôli tomu si nestihne všímať všetko krásne, čo sa okolo neho nachádza. Je to naozaj veľmi vyčerpávajúce. I keď je to niekedy ťažké, každý deň by ste sa mali snažiť  nájsť  si dôvod na úsmev,“ odporúčajú na portáli eduworld.sk.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »