Účinné spôsoby, ako spomaliť Alzheimera a demenciu!

Alzheimerova choroba a iné typy demencie sú čoraz rozšírenejšie. Vo veku 65 rokov sa šanca na rozvoj demencie dramaticky zvyšuje. Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli strate pamäti alebo ju spomalili. Aby ste si mohli udržať duševné a fyzické zdravie, tu je zoznam spôsobov, ako spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby a iných foriem… Prečítať celé

Alzheimerova choroba a iné typy demencie sú čoraz rozšírenejšie.

Vo veku 65 rokov sa šanca na rozvoj demencie dramaticky zvyšuje.

Aby ste si mohli udržať duševné a fyzické zdravie, tu je zoznam spôsobov, ako spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie.

DOSTATOČNÉ MNOŽSTVO SPÁNKU

Príjem optimálneho množstva spánku každú noc môže súvisieť s poklesom amyloidov v mozgu.

Dosiahnutie takmer siedmich alebo ôsmich hodín spánku každú noc v týždni, môže pomôcť zabrániť šíreniu amyloidných plakov, a spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby.

Symptómy, ktoré vykazujú jedinci so stredne ťažkou, až ťažkou formou Alzheimerovej choroby, sú spôsobené tvorbou amyloidných plakov v blízkosti nervových buniek.

Ilustračná fotografia (dôležitosť spánku). Zdroj: discovermagazine.com

SOCIALIZUJTE SA

Jednoduchý spôsob, ako udržať duševné zdravie člena rodiny, ktorý sa stretáva s príznakmi skorých štádií Alzheimerovej choroby, je podporiť socializáciu.

Udržujte svoju myseľ aktívnu, plánovaním malých stretnutí, či večierkov so svojimi priateľmi alebo rodinou.

Ak sa staráte o niekoho s demenciou, zoznámte svojho člena rodiny alebo rodiča s novými koníčkami, ako je tenis, hudba, umenie a remeslá, zdobenie interiéru alebo kartové hry.

Naučiť sa nový nástroj, ako je gitara alebo husle, je jednoduchý spôsob, ako získať nové mentálne zručnosti a spomaliť vývoj Alzheimerovej choroby.

Zvážte prihlásenie člena rodiny na kurz, aby sa naučil nový nástroj, alebo inú zručnosť.

Stredomorské stravovanie. Zdroj: diabetesfoodhub.org

SKÚSTE STREDOMORSKÚ DIÉTU

Prijatie stredomorskej stravy môže pomôcť spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby.

Stredomorská strava je plná ovocia, orechov, rýb, zeleniny, vajec, mliečnych výrobkov a hydiny.

Okrem toho, je dôležité aj aký veľký je váš príjem červeného mäsa.

Zníženie celkového množstva červeného mäsa, ktoré konzumujete, vám pomôže znížiť pravdepodobnosť zástavy srdca, a iných typov zdravotných stavov, ktoré sú spojené so vznikom Alzheimerovej choroby.

Pri Alzheimerovej chorobe zápal a inzulínová rezistencia poškodzujú neuróny, a brzdia komunikáciu medzi mozgovými bunkami.

Alzheimerova choroba je niekedy popisovaná ako diabetes mozgu, a rastúci počet výskumov naznačuje silné prepojenie medzi metabolickými poruchami a systémami spracovania signálov.

Úpravou stravovacích návykov si však môžete pomôcť znížiť zápal a ochrániť svoj mozog.

Spravujte svoju váhu – kilá navyše sú rizikovým faktorom Alzheimerovej choroby a iných typov demencie.

Chudnutie môže viesť k ochrane vášho mozgu, rozhodne teda obmedzte cukor.

Sladké potraviny a rafinované sacharidy, ako je biela múka, biela ryža a cestoviny, môžu viesť k dramatickému nárastu hladiny cukru v krvi, ktorý zapáli váš mozog.

Dávajte si pozor na skrytý cukor vo všetkých druhoch balených potravín, od cereálií a chleba, až po omáčku na cestoviny a výrobky s nízkym  obsahom tuku.

CVIČENIE

Cvičenie chráni pred Alzheimerovou chorobou a inými typmi demencie tým, že stimuluje schopnosť mozgu udržiavať staré spojenia, ako aj vytvárať nové.

Zamerajte sa na aspoň 150 minút cvičenia strednej intenzity každý týždeň.

Ideálny plán zahŕňa kombináciu kardio cvičenia a silového tréningu.

Medzi dobré aktivity pre začiatočníkov patrí chôdza a plávanie.

Vybudujte si svaly, aby ste napumpovali svoj mozog. Mierne úrovne silového tréningu nielen zvyšujú svalovú hmotu, ale pomáhajú vám udržiavať zdravie mozgu.

Pre osoby staršie ako 65 rokov môže pridanie 2-3 silových sedení do vašej týždennej rutiny, znížiť riziko Alzheimerovej choroby na polovicu!

Ak ste boli nejaký čas neaktívny, začatie cvičebného programu môže byť zastrašujúce.

Ale pamätajte: trochu cvičenia je lepšie ako žiadne.

V skutočnosti, pridanie len skromného množstva fyzickej aktivity do vašej týždennej rutiny, môže mať hlboký vplyv na vaše zdravie.

Vyberte si aktivity, ktoré vás bavia, a začnite v malom – napríklad 10-minútová prechádzka niekoľkokrát denne – a dovoľte si postupne budovať svoju dynamiku a sebavedomie.

PRIDAJTE DO STRAVY NENASÝTENÉ TUKY

Sú dobré tuky a sú zlé tuky.

Aby ste si udržali svoje fyzické zdravie, je dôležité sledovať spotrebu nasýtených tukov a trans-tukov.

Rýchlym spôsobom, ako zlepšiť svoje fyzické zdravie, je nahradiť nasýtené tuky nenasýtenými tukmi, ako sú mononenasýtené alebo polynenasýtené tuky.

Konzumácia optimálneho množstva potravín s nenasýtenými tukmi zníži riziko vzniku srdcového infarktu, a nepriamo spomalí progresiu Alzheimerovej choroby.

Naučte sa nové spôsoby, ako začleniť dobré druhy tukov do vašej stravy.

Keďže mozog sa väčšinou skladá z tukov, tie prospešné pomôžu vášmu mozgu zostať zdravý.

Rôzne druhy potravín, ktoré obsahujú zdravé tuky, sú ryby, olivový olej, avokádo a orechy.

VYSKÚŠAJTE HÁDANKY

Vždy sa snažte trénovať seba, a najmä svoj mozog.

Existuje veľké množstvo kníh, ktoré ponúkajú najrôznejšie krížovky, sudoku, šach a skladačky, ktoré rozhýbu váš mozog.

Dokonca aj noviny ponúkajú každodenné hádanky, rozhýbte svoj mozog každý deň!

ČÍTAJTE KNIHY

Veľký počet ľudí s Alzheimerovou chorobou nemá problémy s čítaním krátkych, ani dlhých kníh.

Na druhej strane bude pre vašu matku alebo otca ťažšie sústrediť sa na dej v knihe, keď sa dostanú do neskorých štádií Alzheimerovej choroby.

Čítanie je prospešný spôsob na udržanie a zlepšenie duševného zdravia aj preto, že zachováva jazykové zručnosti.