Generácia Z sa považuje za najviac depresívnu. Významnú rolu zohrávajú aj ekonomické faktory

Mladšie generácie sa často stretávajú s nepochopením. Predošlé generácie ich považujú za lenivé, zahľadené do seba a slabšie. Nejde o žiaden nový fenomén, nakoľko v spoločnosti už niekoľko desaťročí starší ľudia kritizujú mladších. Dôkazy však poukazujú na to, že novšie generácie sú naozaj disponované s vlastnosťami, ktoré by predošlé generácie mohli považovať za slabosti, uvádza portál… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Mladšie generácie sa často stretávajú s nepochopením. Predošlé generácie ich považujú za lenivé, zahľadené do seba a slabšie. Nejde o žiaden nový fenomén, nakoľko v spoločnosti už niekoľko desaťročí starší ľudia kritizujú mladších.

Dôkazy však poukazujú na to, že novšie generácie sú naozaj disponované s vlastnosťami, ktoré by predošlé generácie mohli považovať za slabosti, uvádza portál BBC. Odborníci daný fakt pripisujú k tomu, že starší ľudia sa stále riadia normami, ktoré postupom času zanikli. Generačný kontext môže vyriešiť tento dlhodobý problém, avšak kritizovanie mladých dospelých patrí k dlhodobo zaužívanému vrodenému inštinktu, ktorého sa pravdepodobne nebude ľahké zbaviť.

Vedecké dôkazy

Niektorí odborníci poukazujú na to, že predošlé generácie sa so svojimi tvrdeniami až tak nemýlia. Príkladom môže byť štúdia z roku 2010, ktorá skúmala miléniálov, ktorí ukončili univerzitu v rokoch 2004 až 2008. Z výsledkov vyplýva, že disponovali s viacerými vlastnosťami spätými s nízkou odolnosťou než ľudia, ktorí ukončili štúdium pred rokom 1987. Ďalší výskum poukázal aj na to, že mladší ľudia túžia viac po pocite uznania. Z toho vyplýva, že mládež sa viac sústreďuje na seba než v minulosti.

Mnohí odborníci však tvrdia, že dané výsledky nepotvrdzujú fakt, že mladšie generácie sú slabšie. Avšak existujú spôsoby, ako posudzovať generáciu formovanú modernou a technologicky orientovanou spoločnosťou podľa noriem spred desaťročí.

Generácia Z

Mladší ľudia túžia viac po pocite uznania. Zdroj: pexels.com

„Predchádzajúce generácie sa učili potláčať svoje emócie namiesto ich vyjadrovania, kým pre novšie generácie platí presný opak. To spôsobilo trhlinu vo vnímaní, pričom staršie generácie vnímali tento výraz ako prejav slabosti, pretože sa učili, že zraniteľnosť je prejav slabosti a nie sily,“ vysvetľuje odborník na duševné zdravie Dr Carl Nassar.

Okrem toho slabosť mladších generácii považuje do značnej miery za neoficiálnu, nakoľko rôzne generácie sa k svojim problémom stavajú rozdielne. Vedúca redaktorka americkej analytickej a prieskumnej spoločnosti Gallup Jennifer Robison jeho tvrdenia potvrdzuje.

„Generácia X má tiež problémy, ale ich vyjadrovanie je neprofesionálne. To, čo sa u mladých javí ako núdza, môže byť v skutočnosti len spoločenská norma transparentnosti,“ dodáva Robison.

Inzercia

Depresívna generácia

O mladších generáciách sa najčastejšie tvrdí, že konajú sebecky, čo im braní si zaobstarať hodnotný majetok. Ide o mýtus, nakoľko v súčasnosti čelíme raketovému nárastu cien nehnuteľností či stagnácii miezd. Okrem toho Generácie Y a Z strácajú istotu v stálosti práce, čo je ďalším faktorom, ktorý im bráni získať hypotéku.

Ekonomické faktory sú jednou z príčin, ktoré negatívne ovplyvňujú aj osobný život novej generácie. Poukazuje na to globálny prieskum stáží Goldman Sachs z roku 2022, ktorý sa uskutočnil na vzorke 2 470 stážistov, informuje portál CNBC. Približne 86 % stážistov patriacich do Generácie Z si myslí, že prichádza recesia, pričom mnohí z nich pracujú najmä preto, aby počas svojej budúcej kariéry jej odolali.

Pokiaľ ide o ich veľké životné míľniky, niektorí z nich ich začínajú prehodnocovať. Kým ešte v roku 2021 až 88 % stážistov uviedlo, že počas najbližších 10 rokov očakávajú sobáš, v tomto roku dané očakávanie kleslo len na 45 %. Okrem toho v predošlom roku 57 % verilo, že v nasledujúcom desaťročí privedie na svet potomstvo. V súčasnosti ide len o nízkych 25 %.

Ďalšou skutočnosťou je, že novšia generácia sa vyznačuje aj ako najviac depresívna a úzkostlivá generácia, dodáva BBC. Nejde o znak slabosti, nakoľko jej jedinci prichádzajú do dospelosti počas globálnej pandémie, ktorá im relatívne dlhú dobu bránila socializácii. Netreba však zabúdať ani na spomínanú ekonomickú neistotu.

Generácia Z

Ekonomické faktory negatívne ovplyvňujú aj osobný život Generácie Z. Zdroj: pexels.com

„Skutočnosť je taká, že Generácia Z dospieva a čelí rôznym výzvam, ktorým iné generácie nečelili v rovnakej životnej fáze, najmä ak ide o pandémiu Covid-19 alebo neustály tlak sociálnych médií,“ vysvetľuje prezident Centra pre generačnú kinetiku v Texase Jason Dorsey.

„Pripočítajte k tomu výzvy v oblasti duševného zdravia, ako sú sociálne dištancovanie a izolácia počas pandémie, výzvy dištančného vzdelávania a všetky formatívne prvky mladej dospelosti, a je ľahké pochopiť, prečo má generácia pocit, že ide o náročné obdobie,“ dodáva.

Pomoc na Slovensku

Ako sme písali v našom predošlom článku, projekt Club30 sa snaží pomôcť mladšej generácii v kariérnej sfére. Jeho cieľom je, že vybrané osobnosti z podnikateľského prostredia im zadarmo ponúkajú stáže a priebežné vzdelávanie, prostredníctvom čoho môžu zistiť, na čo sa majú sústrediť. Okrem toho im môže pomôcť aj v sebarozvoji, pričom si môžu uvedomiť vlastnú hodnotu.

„Našim cieľom nie je nahradiť tradičné vzdelanie, ale doplniť ho o praktické skúsenosti, čo môže jednotlivcovi pomôcť odhaliť seba samého,“ píše Club30 na svojich stránkach. Okrem toho uvádza, že jeho zámerom nie je nútiť každého, aby sa stal podnikateľom, ale identifikovať mladých ambicióznych ľudí, ktorí majú chuť zmeniť svet.

Pokiaľ ide o duševné zdravie, vhodným riešením je internetová poradňa pre mladých ľudí IPčko.sk. Mladiství najčastejšie kontaktujú psychológov cez chat, ale výnimkou nie je ani e-mailová komunikácia.

Pokračujte na ďalší príspevok »