Tantrický budhizmus: mýty a fakty

Tantra je na Západe často nepochopená téma, no v skutočnosti na nej nie je nič zvláštne tajomné. Využíva mocný nástroj, ku ktorému máme všetci prístup – našu predstavivosť. Pre pokročilých praktizujúcich s pevným základom v ústredných princípoch budhizmu je tantra metódou, ako rýchlo a efektívne dosiahnuť stav, v ktorom môžeme byť maximálnym prínosom pre všetky… Prečítať celé
Vydané 10. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Tantra je na Západe často nepochopená téma, no v skutočnosti na nej nie je nič zvláštne tajomné.

Využíva mocný nástroj, ku ktorému máme všetci prístup – našu predstavivosť.

Pre pokročilých praktizujúcich s pevným základom v ústredných princípoch budhizmu je tantra metódou, ako rýchlo a efektívne dosiahnuť stav, v ktorom môžeme byť maximálnym prínosom pre všetky bytosti – buddhovstvo.

Tantrický budhizmus je tradícia, ktorá sa zameriava na rôzne praktiky ako cestu k osvieteniu.

Vo všeobecnosti má svoj pôvod v Indii a v šaivizme, čo je hinduistická viera, ktorá uctieva Šivu, o ktorom sa predpokladá, že je prvým jogínom.

 

Zrod tantrického budhizmu

Tantrický budhizmus sa prvýkrát objavil v Indii približne v rovnakom čase ako hinduistická tantra, približne v 6. storočí, a prekvital približne do 11. storočia.

V tantrickej tradícii božstvá predstavujú vlastnú vnútornú podstatu jogína.

Inzercia

Tantrický budhizmus, ktorý sa niekedy nazýva joga božstiev, poskytuje cestu k osvieteniu prostredníctvom identity s tantrickými božstvami.

Pod vedením gurua používa jogín rituály, meditáciu, vizualizáciu prostredníctvom mandál a iné praktiky, aby sa uvedomil ako božstvo, a teda ako prejavené osvietenie.

Na tejto úrovni duality neexistujú a jogín zisťuje, že to, čo sa javí ako opačné princípy, je v skutočnosti jeden.

Praktizujúci tantry veria, že zapojením sa do týchto ezoterických praktík pod vedením učiteľa, je možné dosiahnuť prebudenie už v priebehu jedného života.

 

Dnes sa budhistická tantra vyskytuje predovšetkým vo všetkých tibetských líniách a v japonskom budhizme.

 

Tantrické praktiky sú početné, ale zahŕňajú prácu so zvukom cez mantru (posvätné slová a frázy), s gestom cez mudru (ritualizované posvätné gestá rúk), so zrakom cez vizualizácie a mandaly (diagramy vesmíru) a s vitálnymi energiami prostredníctvom meditácie a jogy.

Dnes sa budhistická tantra vyskytuje predovšetkým vo všetkých tibetských líniách a tiež v japonskom budhizme, najmä v Shingone.

Tantrické texty a praktiky sa nachádzajú aj v hinduizme.

Tantra je metóda na uvedomenie si konečnej podstaty reality.

Základnou myšlienkou je, že naše utrpenie pochádza z nášho nesprávneho chápania reality.

Tantra však nie je len o videní podstaty reality. Je to tiež o úplnom prejavení človeka, nášho vnútorného potenciálu stať sa buddhami.

 

Základ pre prax tantry

 

  • Bezpečný smer (útočisko)
  • Odhodlanie oslobodiť sa od všetkého utrpenia a jeho príčin (zrieknutie sa)
  • Prísna etická sebadisciplína
  • Cieľ bódhičitty (dosiahnuť osvietenie v prospech všetkých bytostí)
  • Koncentrácia
  • Uvedomenie si prázdnoty 

 

Keď praktizujúci nadobudne stabilitu vo svojom štúdiu a výcviku vo všetkých týchto veciach, po dokončení intenzívnych prípravných praktík (ngondro), je pripravený vstúpiť do tantrickej praxe.

Tieto postupy sú dôležité na očistenie negatívnych potenciálov a vybudovanie pozitívnych.

Vajrayana alebo tantrayana budhizmus, zahŕňa mystické koncepty a praktiky, z ktorých sa niektoré prudko odchyľujú od centrálnych budhistických prikázaní.

 

Odlišnosti tantrizmu

Tantrizmus je veľmi zložitá téma.

Dalo by sa to opísať ako alternatívna cesta k osvieteniu, ktorá si vyžaduje intenzívnu koncentráciu a vstrebávanie prostredníctvom špeciálnych rituálov zasvätenia.

Ponúka nádej na dosiahnutie osvietenia v zrýchlenom čase, možno dokonca v jedinom živote: je to akási duchovná skratka.

Cesta mahájány sa považuje za pomalšiu cestu, ktorej dosiahnutie si vyžaduje veľa životov, kým vadžrajána, tantrická cesta, je rýchlejšia, aj keď riskantnejšia cesta.

Toto je budhizmus v jeho najmenej rozpoznateľnom vzhľade, vo forme, ktorá sa najťažšie prispôsobuje alebo zlučuje s tým, čo sa tradične považuje za pôvodné učenie Budhu.

 

Joga ako prostriedok na dosiahnutie cieľa

Joga, ktorá si získala popularitu v západnom svete, je veľmi neskorou a len vzdialene rozpoznateľnou odnožou starovekého mystického konceptu.

Joga využívala určité fyzické disciplíny a praktiky na dosiahnutie cieľa mystika, pričom cvičenia boli podriadeným prvkom.

Namiesto tréningu mystického zážitku, zameraného na stav duchovnej transformácie, je joga často systémom fyzického cvičenia, ktoré využíva ovládanie dychu, ponúka zvýšenú flexibilitu, lepšiu rovnováhu, uvoľnenie napätia a pocit omladenia.

Pokoj, ktorý takto zabezpečí uvoľnenie tela, regulované dýchanie a pokojnú myseľ, má poskytnúť aj duchovný úžitok.

No hoci tantrická joga využíva fyzickú aj duševnú disciplínu, jej cieľom je oveľa viac než len fyzické benefity flexibility a rovnováhy, či pokojná myseľ v pokojnom tele.

Vychádza z princípu, že dualita, oddelenie ducha a hmoty je ilúziou a jej cieľom je transcendencia takéhoto klamu do mystického spojenia s božským.

Jogín, prenesený do iného stavu existencie, dosiahne konečný stav blaženosti.

Niekedy označovaná ako „extáza“, stav dokonalého pokoja, tichého a nerušeného vedomia.

Stav spojenia s božstvom je v budhistickom tantrickom umení symbolicky reprezentovaný zobrazením sexuálneho objatia medzi božstvom a jeho manželkou, v postoji známom ako „yab-yum“.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.