Mačky a psy môžu pomôcť chrániť dojčatá pred potravinovými alergiami

Riziko nižšie až o 13 % až 16 % U deti žijúcich s mačkami alebo psami počas vývoja plodu a raného detstva je pravdepodobnosť vzniku potravinových alergií menšia v porovnaní s inými deťmi. Štúdia publikovaná v časopise PLOS One analyzovala údaje od viac ako 65 000 detí z Japonska. Zistilo sa, že deti vystavené mačkám… Prečítať celé
Vydané 9. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Riziko nižšie až o 13 % až 16 %

U deti žijúcich s mačkami alebo psami počas vývoja plodu a raného detstva je pravdepodobnosť vzniku potravinových alergií menšia v porovnaní s inými deťmi. Štúdia publikovaná v časopise PLOS One analyzovala údaje od viac ako 65 000 detí z Japonska. Zistilo sa, že deti vystavené mačkám alebo domácim psom mali o 13 % až 16 % nižšie riziko všetkých potravinových alergií v porovnaní s bábätkami v domovoch bez domácich zvierat.

„Naše zistenia naznačujú, že vystavenie psom a mačkám môže byť prospešné proti rozvoju určitých potravinových alergií, čím sa zmiernia obavy z chovu domácich zvierat a zníži sa záťaž týchto alergií,“ napísali autori. Deti vystavené mačkám mali menšiu pravdepodobnosť vzniku alergie na vajcia, pšenicu a sóju. Tie, ktoré boli v styku so psami mali menšiu pravdepodobnosť alergie na vajcia, mlieko a orechy.

Styk so zvieratami znižuje stres. Zdroj: Pexels.com

 

Pozor na škrečky

Hoci neexistovala žiadna súvislosť medzi korytnačkami, vtákmi a potravinovými alergiami, expozícia škrečkov počas vývoja plodu sa spája s takmer dvojnásobným rizikom alergií na orechy. Autori špekulujú, že orechy, ktoré škrečky konzumujú, môžu spôsobiť senzibilizáciu dojčiat fyzickým kontaktom alebo domácim prachom.

Presný mechanizmus zostáva nejasný. Odborníci však tvrdia, že styk s domácimi zvieratami môže posilniť črevný mikrobióm dojčiat. Mikrobióm tvorí tisíce až milióny baktérií žijúcich v črevách každého človeka. „Ovplyvňuje naše imunitné reakcie a imunitný systém. Najmä to, či sa u nás vyvinie alergia alebo nie,“ povedala Dr. Amal Assa’ad, riaditeľka Programu potravinovej alergie v Cincinnati Children’s Hospital.

Výsledky nie sú jednoznačné

Doktor Jonathan Bernstein, prezident Americkej akadémie alergií, astmy a imunológie, hovorí, že nečistota či výlučky domácich zvierat môžu byť aj prospešné. Styk s mačkou či psom je dôležité vykonať včas –  už pri vývoji imunitného systému a čreva. Výsledky výskumu napriek tomu nie sú jednoznačné. Niektorí spájajú expozíciu domácich zvierat so zníženým rizikom potravinovej alergie, ale iní nenašli žiadnu súvislosť.

Vedci zohľadnili niekoľko faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť riziko potravinovej alergie účastníka – vrátane veku matky, anamnézy alergického ochorenia, fajčenia a miesta bydliska. Tvrdia, že výsledky mohli ovplyvniť aj iné faktory. „Je potrebné skutočne potvrdiť tieto typy štúdií,“ povedal Bernstein. „Takže by som nevyhnutne nemenil životný štýl na základe týchto údajov, ale určite by som sa nezbavil domácich miláčikov.“ Odborníci dúfajú, že tieto výsledky pomôžu usmerniť výskum o príčinách detských potravinových alergií a uistiť majiteľov domácich zvierat.

Inzercia

„Uvažujete o domácom miláčikovi, ale obávate sa alergií? Mať zviera môže byť  výhodou Nielen preto, že naplní váš domov láskou a radosťou. Sú navyše potenciálnym prínosom, ak dôjde k expozícii v ranom veku,“ povedal Bernstein.

Odolnosť si dieťa vytvára už v tele matky počas vývoja plodu. Zdroj: Pexels.com

Prečo by dieťa malo v neskoršom veku vlastniť psa či mačku?

1. Bábätká, ktoré vyrastajú s domácimi zvieratami, menej ochorejú
Fínska štúdia zistila, že deti, ktoré vyrastajú s domácimi zvieratami, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku prechladnutia a iných respiračných infekcií. Bábätká, ktoré mali skorý kontakt so psami alebo mačkami, boli výrazne zdravšie. Výskyt kašľu, ušných infekcií, nádchy či kýchania bol nižší až o 30 percent.

2. Deti s domácimi zvieratami sú lepšími čitateľmi
Deti len zriedka dostanú príležitosť čítať bez toho, aby im niekto povedal, že nesprávne vyslovili nejaké slovo – čo znamená, že nemajú možnosť si čítanie len tak užiť. Čítanie nahlas v škole celej triede môže byť stresujúce. Psy však nikdy neprerušujú a neopravujú – počúvajú.  Bez obáv zo smiechu môžu deti čítať svojim miláčikom rozprávky, precvičiť si tak svoje čitateľské zručnosti a posilniť svoje sebavedomie. Psy, samozrejme, samy osebe neurobia z dieťaťa lepšieho čitateľa, ale sú veľkou motiváciou a veľkou pomocou.

Možno ste aj vy ako deti prednášali naučené znalosti na písomku niekam do steny. Skvelou alternatívou je práve pes, ktorý môže byť počúvajúcim, čím pomáha znížiť dieťaťu následky stres pred skutočným publikom. Zdroj: Pexels.com

3. So psom alebo mačkou nie je dieťa nikdy skutočne samé
Domáce zviera je tu vždy, aby rozdávalo lásku a počúvalo. Najmä v situáciách, keď sa deti nechcú rozprávať s mamou alebo otcom. Výhodou je primárne pre jedináčikov, ktorí sa často cítia osamelo.

4. Deti sa učia zodpovednosti
Deti starajúce sa o domáce zvieratá sa učia zodpovednosti. Závisí od nich život malého tvora s ktorým si vytvorili puto. S domácim miláčikom v domácnosti majú aj deti povinnosti. Učia sa, ako sa o zviera starať – kŕmiť ho, umývať ho a upratať po ňom. Starostlivosť o psa alebo mačku vytvára pocit empatie a úcty k životu.

5. Psy a mačky pomáhajú deťom s autizmom
Domáce zvieratá majú na deti často relaxačný účinok, ktorý môže pomôcť znížiť stresový hormón kortizol. Pre deti s autizmom je tento faktor nesmierne dôležitý, pretože im pomáha upokojiť sa. Okrem toho život so psami, mačkami alebo inými domácimi zvieratami im pomáha získať sociálne zručnosti. Deti s autizmom nie sú vždy v kontakte s ostatnými hneď.  Ak je v dome domáce zviera, s ktorým si vytvorilo vzťah, lepšie reaguje a komunikuje napríklad s hosťami.

Hlavne pre jedináčika je zviera akousi náhradou súrodenca. Zdroj: Pexels.com

Zdroj: CNN.com

Pokračujte na ďalší príspevok »