Domáce zvieratá nám pomáhajú byť zdravšími
Tí, čo majú doma psa, mačku alebo iné domáce zviera, by určite vedeli povedať, v čom ich život obohacuje. Pre tých, ktorí ešte stále váhajú, budú možno rozhodujúce nasledujúce vedecky dokázané prínosy. Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že spoločnosť zvierat prospieva našej mysli aj telu nielen počas choroby, ale aj vtedy, keď sme zdraví…. Prečítať celé
Tí, čo majú doma psa, mačku alebo iné domáce zviera, by určite vedeli povedať, v čom ich život obohacuje. Pre tých, ktorí ešte stále váhajú, budú možno rozhodujúce nasledujúce vedecky dokázané prínosy.
Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že spoločnosť zvierat prospieva našej mysli aj telu nielen počas choroby, ale aj vtedy, keď sme zdraví. A hoci prítomnosť psa v domácnosti zvyšuje prašnosť prostredia, v konečnom dôsledku má priaznivý vplyv na odolnosť voči alergiám, najmä ak žijeme v jeho prítomnosti už od detstva. Ak po vašom boku často oddychuje pes alebo mačka, prípadne aj iný domáci miláčik, znižuje sa vám krvný tlak a srdcová frekvencia. Ak vlastníte psa, vyžaduje si aj viac vášho pohybu a aktivity. A to je len zopár spôsobov, ktorými domáce zvieratá priaznivo ovplyvňujú naše funkcie tela a zlepšujú tým náš zdravotný stav.
Pokiaľ ide o duševné zdravie, život s domácim zvieraťom nás robí šťastnejšími a pohodovejšími. Okrem toho, že zlepšujú našu sebaúctu a znižujú osamelosť, sú skvelými pomocníkmi v boji proti úzkosti a depresii. Majitelia domácich zvierat sú tiež extrovertnejší, menej sa boja a ak po zlej sociálnej skúsenosti myslia na svojho domáceho miláčika, cítia sa menej negatívne. Cítia od svojich zvieracích priateľov rovnakú podporu ako od členov rodiny a dokonca sa často cítia bližšie k svojmu zvieraťu aj vtedy, keď cítia blízkosť aj k dôležitým ľuďom vo svojom živote.
Ľudia vyhľadávajúci zvieratá však v skutočnosti hľadajú niečo iné. Je to túžba nebyť sám, zdieľať svoje pocity, súvisieť so svetom, ktorý nás obklopuje. Celý život triedime ľudí, ktorých stretávame podľa toho, či im dôverujeme a či pri nich môžeme byť sami sebou. V prítomnosti zvierat je to trošku iné – môžeme im ukázať viac z toho, kým sme. V ich tichej spoločnosti hľadáme pocit prijatia bez posudzovania alebo odmietnutia. Nie je však pravda, že majitelia zvierat sa dištancujú od ľudí. Práve naopak, vlastníctvo zvieraťa zlepšuje vzťahy s ľuďmi a pomáha pri nadväzovaní nových kontaktov.
Naše myslenie sa sústreďuje prevažne na naše nádeje a priania, obavy, úvahy, frustrácie a priority. Odvolávajúc sa na minulosť a vzhliadajúc k budúcnosti sa rozptyľujeme od prítomnosti.
Prichádzame tak o to, čo je priamo pred nami. Keď sme sami na prechádzke so psom alebo sa maznáme s mačkou na gauči, naplno sa otvárame inej živej bytosti a hľadáme tak zmysel patriť k niečomu, čo je väčšie ako my.
Náš vzťah so zvieratami nás spája so svetom okolo nás a otvára naše obzory. Táto zmena zamerania pozornosti na iných okolo nás prináša do nášho života väčší význam.
Práve v dnešnej rýchlej dobe majú zvieratá obrovský vplyv na naše životy. V čase, keď sme zaneprázdnení a trápi nás veľa problémov, je ľahké stratiť zameranie sa na naše životy. Naši zvierací priatelia nám vtedy pripomínajú, aby sme si boli viac vedomí súčasnosti, aby sme sa otvorili druhým a prijali ich takých, akí sú.
Zdroje: psychology today, huffington post