Naše duševné zdravie

Pomáhajú, ale aj škodia. Sociálne siete

Ľudia sú rukojemníkmi sociálnych sietí aj napriek tomu, že ich často kazia deň.
Vydané 16. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Sociálne médiá nezničili iba náš sebaobraz, zničili celú populáciu. Tieto sociálne siete každý deň plnia naše hlavy tisíckami klamstiev,“ píše Savanna Briscoe, publicistka magazínu The Crimswon White. „Pristihneme sa pri porovnávaní svojich tiel, našich životov a kariéry s úplne cudzími ľuďmi, ktorých vidíme na internete. Je prirodzeným ľudským inštinktom porovnávať sa s ľuďmi okolo nás. Namiesto poskytovania výhod sa stáva problémom, keď neustále porovnávame svoje životy so životmi používateľov Instagramu alebo s niekým Facebookovým profilom,“ uvádza Briscoe.

Aj keď by sa mohlo zdať, že preháňa, pretože väčšina z nás má sociálne siete na udržiavanie kontaktu s priateľmi a rodinou a nevenuje im zvýšenú pozornosť, existujú milióny ľudí, ktorí doslova žijú virtuálne životy. Túto skutočnosť potvrdzujú aj štúdie, ako je napríklad tá z minulého roka od Kaspersky Lab. Vyšlo z nej, že ľudia sú z používania sociálnych sietí viac frustrovaní, ako potešení. Prečo je to tak?

Sociálne médiá sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Mnohí sme si v nich našli spôsob, ako ostať v kontakte so svojimi blízkymi či priateľmi a ako sa s nimi podeliť o svoje zážitky.

Nedávny prieskum* však ukázal, že aktivity na sociálnych sieťach v nás môžu vyvolať aj negatívne pocity. Vo väčšine prípadov išlo o sklamanie z nedosiahnutia očakávaného počtu „lajkov“, pričom 42 % respondentov sa priznalo k žiarlivosti, keď ich známi boli úspešnejší so svojimi príspevkami ako oni. A nezriedka sa nájdu aj takí, ktorých šťastnejší život priateľov na sociálnych sieťach privádza k závisti a frustrácii.

 

Sociálne siete sú dobrý nástroj, ktorý sa ale ľahko môže stať nepriaznivým pre našu duševnú pohodu.

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 16 750 respondentov z celého sveta, odhalil frustráciu ľudí zo sociálnych médií. Ukázalo sa, že ľudia často opúšťajú sociálne siete s negatívnymi pocitmi, a to z rôznych dôvodov. Tie v mnohých prípadoch dokonca potlačia všetky pozitívne zážitky či skúsenosti.

Väčšina ľudí (65 %) využíva sociálne siete na to, aby ostala v kontakte s priateľmi, známymi či kolegami, alebo len kvôli pobaveniu (60 %). Mnohí trávia hodiny vytváraním vlastného digitálneho profilu plného pozitívnych momentov, uverejňujú príspevky, ktoré ich zaujali či pobavili (61 %) a s veľkou obľubou zdieľajú svoje zážitky z dovoleniek či prázdnin (43 %).

Inzercia

 

Fotky z dovoleniek a aktívneho životného štýlu sú pre mnohých dôvodom na frustráciu, že tak nežijú tiež. Lenže takéto príspevky sú tiež iba akýmsi výrezom zo života iných, nemali by sme im prikladať príliš veľkú hodnotu alebo sa pre ne cítiť zle.

Nie je preto prekvapujúce, že až 72 % ľudí vadí na sociálnych sieťach reklama, ktorá je podľa nich stále dotieravejšia a prerušuje ich v online komunikácii. Dôvodov na frustráciu je však oveľa viac. Napriek tomu, že sa väčšina teší z interakcie na sociálnych sieťach, nie vždy odchádzajú zo svojej online návštevy s pozitívnymi pocitmi. Rozpačito na nich môžu pôsobiť napríklad aj veselé príspevky priateľov plné zážitkov z dovoleniek, osláv či iných úspechov. Pretože práve tie môžu v ľuďoch vyvolať závisť, ba dokonca žiarlivosť nad tým, že si niekto užíva život viac než oni. V prieskume totiž uviedlo napríklad až 59 % respondentov, že boli nešťastní po vzhliadnutí príspevkov z osláv, na ktoré neboli pozvaní. V mnohých prípadoch (45 %) vyvolali v ľuďoch negatívne emócie aj šťastné príspevky z dovoleniek. Rovnako frustrujúco pôsobí na niektorých prezeranie si vlastných príspevkov z minulosti, najmä ak majú pocit, že kedysi prežívali oveľa priaznivejšie obdobie ako v súčasnosti.

 

K podobným záverom došiel aj ďalší z prieskumov spoločnosti zameraný na vzťah používateľov k sociálnym sieťam. V ňom až 78 % percent respondentov potvrdilo, že zvažujú zrušenie svojho profilu na sociálnych sieťach, no boja sa straty svojich digitálnych spomienok, fotografií či kontaktu s priateľmi. Udržanie kontaktu s priateľmi a blízkymi môže byť problematické. Na problém s uchovaním digitálnych spomienok dnes existuje riešenie v podobe aplikácií, ktoré vedia zálohovať obsah zo sociálnych sietí.

 

 

Zákaz aplikácie WeChat môže uškodiť USA viac ako Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Ako virtuálni influenceri zarábajú skutočné peniaze? Jedná sa o miliónový biznis.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.