Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

Titulná fotografia: Pexels

Online marketing môžete v Číne robiť iba cez domáce sociálne siete

Teraz si predstavte, že v Číne nie je legálne dostupná ani jedna zo spomenutých platforiem. Neznamená to však, že je v tejto krajine online marketing v plienkach. Práve naopak. Propagácia firiem, značiek a produktov je v Číne čoraz viac umiestnená na internete. Pýtate sa ako je to možné?

Existencia čínskeho firewallu známeho aj ako „Great Firewall of China“, podnietila v Číne vznik unikátneho online ekosystému, ktorý výrazne presahuje tradičný americký ekosystém (Google, Twitter a spol.) a to nielen rozsahom služieb a záberom, ale aj svojou vzájomnou previazanosťou. Predstavím vám ich pomocou priradenia k im najpodobnejšiemu z médií, ktoré používame na Slovensku. Čínske sociálne siete začali ako kópie originálu zo západu. Postupne sa však všetky vyvinuli do akýchsi „super sociálnych sietí“, ktorým západné média môžu právom závidieť.

Čínska sociálna sieť jej západný ekvivalent

WeChat – super aplikácia Facebook, WhatsApp, ApplePay, Instagram

Sina Weibo Twitter, Instagram

Youku, DouYin (TikTok) Youtube

Huaban Pinterest

Z prehľadu je zrejmé, že Čína má vlastný ekvivalent každej z najviac používaných sociálnych médií na online propagáciu, ktoré u nás každodenne marketéri používajú. Nesú síce iný názov a mnohé z nich integrujú viaceré siete v jednom, svojim záberom sa však od tých „našich“ výraznejšie neodlišujú.

Pri platenej reklame vo vyhľadávačoch a optimalizácii pre vyhľadávače v Číne zabudnite na Google!

Online marketing sa nedá robiť iba na sociálnych sieťach. Nemožno zabúdať na organické a platené vyhľadávania realizované potenciálnymi zákazníkmi cez internetové vyhľadávače. Rovnako ako v USA, aj v Číne má najsilnejší internetový vyhľadávač trhový podiel okolo 80 percent. V oboch krajinách je však lídrom iný vyhľadávač. Kým v USA je trhovou jednotkou vyhľadávania na internete Google, v Číne, v ktorej je Google zakázaný, je lídrom domáci Baidu. Optimalizácia pre vyhľadávače, tzv. SEO, a platená reklama vo vyhľadávačoch sa teda v Číne nezaobíde bez využitia Baidu. Určite ste si práve položili otázku, či je Baidu iba jednoduchou kópiou Google?

Aj napriek viacerým podobnostiam, napríklad možnosti vyhľadávať novinky, mapy, videá, či fotky, ktoré obyčajnému používateľovi môžu evokovať značnú podobnosť s Google, existuje medzi vyhľadávačmi aj viacero rozdielov. Online marketing prostredníctvom organiky (SEO) a platenej reklamy v Baidu ale funguje na čiastočne iných princípoch ako pri Google.

Už ako bežný používateľ si pri vyhľadávaní cez Baidu môžete všimnúť, že na hľadané slová v anglickom jazyku dostanete odpovede takmer výhradne v čínštine, pričom väčšina zobrazovaných odkazov je na čínske stránky. Výnimkou sú technologické giganty typu Apple, ktoré sa zobrazujú aj s výsledkami v anglickom jazyku, nakoľko sú v Číne extrémne populárne.

Výraz „Apple company“ má vo výsledkoch Google 5 310 milióna odkazov. Pri vyhľadaní rovnakého výrazu v angličtine na Baidu som ale našla iba necelých 6,5 milióna odkazov. Počet nájdených odkazov cez Baidu sa výrazne zvýši pri vyhľadávaní v čínštine. Po zadaní čínskeho mena pre Apple, 苹果公司, mi Baidu našiel až 22,5 milióna odkazov. Vyhľadávanie v čínštine na Baidu teda prinieslo v tomto prípade 3,4 krát viac výsledkov ako keď bolo vykonané v anglickom jazyku.

Aby som overila výsledky, rozhodla som sa uskutočniť rovnaké vyhľadávanie pre inú nadnárodnú spoločnosť. Vybrala som firmu Henkel, ktorá je svetoznáma, má zastúpenie v Číne ale nie je rovnako exponovaná ako Apple. Veľa Číňanov používa produkty tejto spoločnosti na každodennej báze, v mnohých prípadoch však nevedia, že sú práve od nej. Ako som očakávala, výsledky hľadania výrazu Henkel cez Baidu v angličtine boli výrazne nižšie (1,96 milióna) ako v čínštine (5,06 milióna). To predstavuje 2,5 krát viac výsledkov pre čínsky názov spoločnosti, 汉高公司, ako pre jej anglické meno, pod ktorým si spoločnosť vybaví takmer každý na svete.

Aj spätné odkazy vás môžu stáť „neexistenciu“ na čínskom internete

Ešte je potrebné spomenúť, že pri vyhľadávaní cez Google sa Henkel objaví v 39,9 milióna výsledkoch. To by mohlo evokovať, že Google dokáže odhaliť aj odkazy, ktoré Baidu nevie nájsť. Je to čiastočne pravda, je to však spôsobené cenzúrou internetu v Číne. Baidu v súlade s platnými obmedzeniami neindexuje vo svojej databáze vyhľadávania stránok webové stránky, ktoré sú zakázané (napríklad už spomínaný Facebook). Webové stránky však Baidu nezobrazuje ani v prípade, že obsahujú prekliky (tzv. spätné odkazy) na zakázané webové stránky. V praxi to vyzerá tak, že Baidu nezobrazí vašu webovú stránku napríklad aj v prípade, že máte na stránke odkaz na váš Youtube channel alebo feed na Facebooku či Instagrame.

 

Je vôbec možné zviditeľniť sa v čínskom vyhľadávači?

Je samozrejme možné zobrazovať sa ako firma na Baidu, vyžaduje to však vlastnenie domény s koncovkou „.cn“ a hosting vo vnútrozemskej Číne alebo Hongkongu. Odporúčam tiež vyhýbať sa požívaniu subdomén a javascriptu. Webová stránka by mala byť v mandarínskej čínštine a používať zjednodušený skript, ktorý sa používa vo vnútrozemskej Číne.

Akákoľvek webová stránka musí byť v Číne od začiatku optimalizovaná na mobilné zariadenia. Väčšina Číňanov stránky prezerá práve z mobilných zariadení, takže so stránkou fungujúcou iba na tradičnom PC sa v Číne ďaleko nedostanete. Rýchlosť načítania stránky je v Číne tiež dôležitejšia ako u nás, takže je potrebné vybrať hosting, tak aby bol maximálne responzívny.

 

Ako vybrať správne kľúčové slová?

Kľúčové slova je pre Čínu nutné vyberať výlučne v čínskom jazyku. Baidu vám s ich výberom pomôže cez Baidu Keyword Planner čo je ekvivalentom Keyword Planner na Google Ads. Celá platforma funguje iba v čínskom jazyku. Marketingové kampane je možné spravovať cez Baidu Webmaster Tools. Namiesto Google Trends, je v Číne potrebné na získanie prehľadu o najvyhľadávanejších frázach na internete použiť Baidu Index.

Zdroj: Pexels

Pri kľúčových slovách je v Číne spravidla vyššia konkurencia ako u nás. Je to spôsobené tým, že Baidu nerozoznáva ekvivalenty slov v množnom čísle. Je to kvôli tomu, že čínsky jazyk používa množné číslo explicitne iba sporadicky a bežný používateľ internetu takmer nikdy nehľadá slová v pluráli.

Rady na záver

Úspešný online marketing zahraničných spoločností je možné robiť iba v prípade úplného pochopenia a zohľadnenia lokálnych špecifík. Zabudnite na sociálne média, ktoré bežne používate „v našich končinách“ a adaptujte sa na tie čínske. Čínske sociálne média a vyhľadávače sú efektívne iba ak sú riadené kompletne v čínštine. Dbajte aj na konštantné pridávanie nového obsahu. V Číne je oveľa dôležitejšie mať pravidelne aktualizovanú webovú stránku ako to, že stránka má XY rokov histórie.

Zdroj: Unsplash

Pri platenej reklame cez vyhľadávač Baidu je tiež potrebné počítať s väčšími nákladmi ako v prípade Google Ads. Minimálna dĺžka kampane cez Baidu trvá 3 mesiace a je potrebné počítať aj s depozitom vo výške cca 900 amerických dolárov ešte pred začatím inzerovania.

Google aj Baidu však majú aj spoločné črty a to penalizáciu kopírovania a hodnotenie spätných odkazov na základe kvality, nie kvantity.

Zaujímavým trendom je vyhľadávanie pomocou hlasu. V Číne už takmer 50 percent mobilných užívateľov internetu vyhľadáva výsledky pomocou hlasu. Pre porovnanie, v USA vyhľadáva pomocou hlasu menej ako 5 percent používateľov. Zakomponovanie vyhľadávania hlasom môže byť pre zahraničnú firmu v budúcnosti na čínskom trhu veľkou konkurenčnou výhodou. Vyhľadávanie hlasom ale bude musieť prebiehať v čínštine…

Na záver by som sa rada vrátila k Google, na ktorý neodporúčam zanevierať aj napriek zmeneným faktom. Mnoho Číňanov tajne prezerá západné stránky prostredníctvom tzv. VPN (virtual private network – ktorá vám zmení IP adresu počítača tak, že si čínsky firewall myslí, že ste v inej krajine mimo Číny a preto vás pri prezeraní internetu neblokuje). V mnohých prípadoch ide o ich prvý kontakt s vašou značkou. Oficiálne štatistiky používania Google v Číne sú oveľa nižšie ako odhadovaná realita, takže ak sa orientujete aj na čínsky trh, stále má zmysel inkorporovať na váš web aj jazykovú mutáciu v čínštine.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019