Bezpečnosť na internete

Sexuálnych zneužívaní detí na internete stále pribúda: Čo sa naozaj deje za dverami detských izieb? (2. časť)

Z výskumov vyplýva, že k sexuálnemu zneužívaniu detí dochádza omnoho častejšie, ako si pripúšťame.
Väčšina detí má neobmedzený a nekontrolovateľný prístup na internet. Jeho obmedzovanie však nemusí byť účinná prevencia.

Sexuálne zneužívanie detí v online priestore je čoraz vážnejší problém, o čom svedčia aj mnohé prieskumy a tiež linky dôvery, kde sa deti a mladiství vďaka anonymite neboja požiadať o pomoc. V predchádzajúcom článku sme písali aj o šokujúcom českom dokumente V sieti, ktorý otvoril oči snáď všetkým rodičom a dokázal, že hrozba, že aj vaše dieťa spadne „do siete“ sexuálnych predátorov na internete, je skutočne vysoká.  


Príspevok bol zaradený do kategórie Editorov výber.
Takto rozlišujeme príspevky s pridanou spoločenskou hodnotou.
Zvážte, prosím, zdieľanie tohto príspevku.

Prečítajte si všetky časti tohto seriálu:


Európska komisia zverejnila výsledky nedávneho prieskumu Eurobarometra o ochrane detí pred sexuálnym zneužívaním v  online priestore, ktorý sa uskutočnil na prelome júna a júla 2023. Zo zistení vyplýva, že takmer tri štvrtiny Európanov (73 %) považujú sexuálne zneužívanie detí na internete za rozšírený problém, informuje portál europske.noviny.sk.  

Sexuálne zneužívanie detí v online priestore je čoraz vážnejší problém. Zdroj: unsplash.com

Ako to vidia Slováci:

  • Problém sexuálneho zneužívania detí v online priestore je na Slovensku rozšírený podľa polovice (50 %) Slovákov.
  • 8 % opýtaných uviedlo, že sa už na internete stretlo s materiálom zobrazujúcim sexuálne zneužívanie dieťaťa.
  • Vyše tri štvrtiny Slovákov (79 %) si nemyslí, že deti môžu bezpečne surfovať na internete bez toho, aby boli vystavené škodlivému obsahu. Zároveň až 94 % súhlasí s tvrdením, že deti sú vystavované online rizikám čoraz viac.
  •  Rodičia vo všeobecnosti nevedia, čo ich deti  na internete robia, myslí si osem z desiatich Slovákov (80 %).
  • Nástroje rodičovskej kontroly, ktoré majú ochrániť deti na internete, považuje za dostatočné 20 % Slovákov. V porovnaní so zvyškom EÚ ide pritom o najväčší podiel dôvery voči takýmto nástrojom.
  • Poskytovatelia online služieb, akými sú aj sociálne siete, môžu hrať dôležitú úlohu v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete podľa 89 % Slovákov. Iba takmer tretina ľudí na Slovensku (31 %) si však myslí, že by mali mať poskytovatelia online služieb voľnosť v tom, či a ako proti tomuto problému zakročia.
  • Približne polovica respondentov (52 %)súhlasí s tvrdením, že poskytovatelia online služieb by mali mať za istých podmienok zákonnú povinnosť odhaľovať, odstraňovať a nahlasovať prípady zneužívania detí na internete.
  • 82 %Slovákov zastáva názor, aby poskytovatelia online služieb, v prípade zvýšeného rizika, odhaľovali prípady sexuálneho obťažovania prostredníctvom detekcie správ alebo e-mailovej komunikácie.

Aj vášmu dieťaťu sa TO môže stať!

Väčšina školopovinných detí má neobmedzený prístup na internet a rodičia ich aktivitu buď nekontrolujú vôbec, alebo iba minimálne a nedostatočne. Práve za monitormi v detskej izbe sa často vystavujú obrovskému nebezpečenstvu a to sa vôbec nemusia prihlásiť na nejaké online zoznamky. 

Sociálne siete sú plné osobných údajov, fotiek, deti v rámci rôznych komentárov bez problémov prezradia svoju adresu, či školu, ľahko sa dá zistiť kam a na aké krúžky chodia a podobne, čo všetko môže byť zneužité. Podľa českého prieskumu navyše každé šieste dieťa poskytne prostredníctvom sociálnych sietí svoje intímne fotografie alebo videá.  

Čím viac osobných informácii o sebe človek prezradí, tým sa stáva zraniteľnejším. V online priestore sa dá len ťažko odsledovať, ku komu sa informácie, ktoré deti zdieľajú, dostanú. A toto je skutočnosť, ktorá môže byť skutočne nebezpečná pre vás, či vaše deti. 

„Obeťou sexuálneho zneužívania sa môže stať ktorékoľvek dieťa,” hovorí doc. ThDr. Mgr. Slávka Karkošková, PhD., ktorá sa dlhodobo zaoberá problematiku sexuálneho zneužívania detí. „Páchatelia alebo páchateľky si ale môžu vytipovať potenciálne obete, u ktorých predpokladajú, že tú „prácu,” budú mať s nimi ľahšiu. Stačí, že má dieťa nenaplnené základné potreby, napríklad potrebu bezpečia, lásky, pozornosti, ocenenia, a už toto je niečo, čím sa to dieťa stáva ľahšie manipulovateľným. Ale úplne najviac rizikovým faktorom je nedostatok uvedomelých dospelých v okolí dieťaťa,” dodáva.  

Inzercia

Čím viac osobných informácii o sebe človek prezradí, tým sa stáva zraniteľnejším. Zdroj: unsplash.com

Detská izba nemusí znamenať bezpečie

Rodičia dospievajúcich tínedžerov sú často najspokojnejší, keď je ich puberťák doma, hoci aj zatvorený vo svojej izbe. Majú tak pocit, že je v bezpečí, a nemôže sa vďaka nevhodnej partii dostať napríklad k drogám a iným problémom. Sexuálne zneužívanie online sa však deje predovšetkým za dverami detských izieb, na čo netreba zabúdať! 

Taktík, ktoré sa používajú v sexuálnej komunikácii s dieťaťom je mnoho. Páchateľ sexuálneho zneužívania používa premyslenú manipulácia dieťaťa alebo mladého človeka, aby ho prinútil k účasti na sexuálnej aktivite a k zotrvaniu v deštruktívnom vzťahu. Podľa Karkoškovej (2016) sem patrí napríklad emocionálne zvádzanie, získanie dôvery dieťaťa i rodiny, nebadané posúvanie hraníc, sľuby a úplatky, vyhrážky, uisťovanie o normálnosti správania, mlčanie, pozitívny sociálny imidž, autorita a mnohé iné, upozorňuje internetová linka dôvery IPčko.sk. 

Vyhľadajte pomoc!

Ak ste sa stali obeťou sexuálnych predátorov, alebo s tým súvisiacej činnosti a chcete získať viac informácií o možnostiach pomoci, obráťte sa na políciu alebo pracovníkov informačných kancelárií pre obete trestných činov, využiť môžete aj anonymné linky dôvery.

V ďalších článkoch budeme v téme sexuálneho zneužívania detí na internete pokračovať. Dozviete sa, čo všetko môžete ako rodičia spraviť, aby sa to vášmu dieťaťu nestalo, ale tiež vám poradíme ako postupovať a správne zareagovať v prípade, že sa vaše dieťa už do podobnej situácie dostalo.   

Sexuálnych zneužívaní detí na internete stále pribúda: Čo sa naozaj deje za dverami detských izieb? (2. časť)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.