Múzeum Danubiana

Čítanie na 5 min.

Navštívte múzeum Danubiana pri Bratislave a nenechajte si ujsť jedinečné spojenie prírody a umenia

• Slovensko môže byť hrdé na svoju krásnu panenskú prírodu a bohatú kultúrnu scénu.
• A čo tak spojiť čaro prírody a umenia dokopy? Aj také miesto máme.

Vydané: 20. októbra 2023 | Autor:
, , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Medzi najväčšie drahokamy slovenského umenia patrí múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum. Toto nádherné miesto sa nachádza na malebnom ostrove v Dunaji, len pár kilometrov od Bratislavy. Ponúka jedinečný zážitok pre všetkých milovníkov umenia. Umiestnenie múzea je nezvyčajné najmä tým, že sa nachádza na rozhraní troch susediacich krajín: Slovenska, Maďarska a Rakúska.

Architektúra a umiestnenie

Okrem umeleckých diel vo vnútri, vie toto múzeum ohúriť aj svojou pôsobivou architektúrou, ktorá vytvára dojem honosného moderného dómu na vode v tvare šošovky (rímskej galéry). Múzeum Danubiana je samo o sebe majstrovstvom, ktoré je ikonou slovenskej architektúry a umenia. Obklopuje ho rozľahlý park, posiaty sochami od viacerých osobností sochárskej scény, ktorými sú napríklad El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jim Dine, Jozef Jankovič či Vladimír Kompánek. Nezabudnuteľná je aj prechádzka na streche budovy, najmä zaliata poslednými lúčmi slnka. Ponúka pohľad na hlavné mesto, Malé Karpaty či majestátny tok Dunaja.

V múzeu môžete vidieť aj slávnu sochu s názvom Zrodenie Pičusa od autora Viktora Freša. ZDROJ: Sára Horeličanová

Architektúra tohto múzea je navrhnutá strategicky, aby zabezpečila priestor pre rôzne výstavne aktivity. Okrem pôsobivých umeleckých diel slovenských aj zahraničných umelcov sa tu nachádza aj útulná kaviareň, kde si môžete vychutnať teplý nápoj priamo pri brehu rieky a zároveň obdivovať sochy, obrazy, faunu aj flóru.

Múzeum sa konkrétne nachádza na vodnom diele Čunovo, ktoré je vzdialené približne 20 kilometrov od Bratislavy. A prečo práve toto miesto? Múzeum tu nestojí náhodne. Počas výstavby vodného diela vznikol „zabudnutý“ polostrov, ktorý v tom čase nemal využitie. Práve toto miesto označili zakladatelia ako ideálne pre výstavbu múzea moderného umenia.

Zakladateľský príbeh

Počiatky vzniku múzea Danubiana datujeme už od roku 1990, keď jeho zakladateľ, Vincent Polakovič uskutočnil mesačnú dobrodružnú cestu po stopách Vincenta van Gogha. Hneď ako sa vrátil späť na Slovensko, plný nápadov a predstáv, založil prvú súkromnú galériu s názovom Žltý dom Vincenta van Gogha v Poprade, odkiaľ pochádzal. Hlavným cieľom bolo naplnenie zámerov slávneho maliara van Gogha, o ktoré sa pokúšal ešte počas svojho pôsobenia vo Francúzku. V roku 1994 Vincent Polakovič spojil svoju cestu so zberateľom a podporovateľom umenia Gerardom Meulensteenom z Eindhovenu, ktorý jeho ideu finančne podporil. Takýto počin zo strany zahraničného občana bol v tom čase pre krajiny bývalého postsocialistického bloku nevídaný a ojedinelý.

Na základe spoločných rozhovorov dospeli Vincent Polakovič a Gerard Meulensteen k myšlienke založiť múzeum moderného umenia. V Bratislave také doposiaľ chýbalo. A tak v roku 2000 múzeum Danubiana Meulensteen Art Museum slávnostne otvorilo svoje brány.

V roku 2011 dospel Gerard Meulensteen k veľkorysému činu a daroval múzeum Slovensku. Vláda SR tento dar prijala, a zároveň sa zaviazala v budúcnosti nie len pokračovať v organizácii výstav, ale aj k naplneniu všetkých pripravených projektov dostavby múzea.

Počas prezerania umenia môžete obdivovať aj majestátny Dunaj. ZDROJ: Dominika Bugáňová

Prečo práve názov Danubiana?

Múzeum nesie svoje meno najmä pre svoje umiestnenie. Termín Danubiana je odvodený od slova „Danube“, ktoré predstavuje anglický názov pre rieku Dunaj. Týmto spôsobom si múzeum pripomína svoje unikátne umiestnenie na tejto dôležitej európskej rieke. Poloha múzea podčiarkuje jeho vzťah k prírode a kultúre, čo výrazne ovplyvňuje aj atmosféru tohto miesta a vyvoláva dojem unikátneho spojenia prírody a umenia.

Stála expozícia a výstavy

Múzeum Danubiana je domovom diel mnohých slovenských aj medzinárodných umelcov. Stála expozícia ponúka prehľad o modernom umení a umožňuje návštevníkom ponoriť sa hlbín umenia a sochárstva. Súčasťou stálej zbierky sú diela maliarov, sochárov a fotografov. Tí sa rozhodli prepožičať tomuto múzeu svoje práce a doplniť tým kolekciu múzea o výnimočné exponáty. Niektorí sa nakoniec rozhodli venovať svoje výtvory múzeu natrvalo, aby mohli prinášať radosť návštevníkom. Zároveň nimi vyváženým spôsobom poukazujú na rôzne štýly, smery umeleckých škôl, spôsoby tvorby a kreativity.

Súčasťou výstavy sú aj fotografie zo série Swimming Pools od autorky Márie Švarbovej. ZDROJ: Dominika Bugáňová

Okrem stálej expozície sa tu pravidelne organizujú dočasné výstavy, ktoré zahŕňajú rôzne umelecké formy, od maliarstva a sochárstva až po fotografiu a multimédiá. Lákajú návštevníkov z celého sveta a udržujú múzeum živé a dynamické.

Aktuálne si na tomto mieste môžete prezrieť výstavu diel mnohých slovenských autorov, ktorými sú napríklad Dušan Kállay, Daniel Brunovský, Zoltán Salamom, Michal Mráz či Táňa Hojčová. V budúcom roku je naplánovaná výstava diel slovenského autora Alexeja Vojtáška, ktorý nás tento rok opustil. V múzeu budú vystavené aj fotografické diela českého autora Martina Stranku s názvom Beautiful Accidents, ktoré sa nachádzajú na tenkej hranici medzi skutočnosťou a snom.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0