Sexuálne obťažovanie zažilo 54 % slovenských žien a mužov. Výnimku netvoria ani študenti vysokých škôl

Počas roku 2017 sa na sociálnych médiách pod #MeToo objavili rôzne svedectvá žien ohľadom sexuálneho obťažovania. Síce otvorením tejto témy išlo o krok vpred, aj v súčasnosti sa daná problematika v mnohých prípadoch spochybňuje a vina sa pripisuje obeti. Spoločnosť sa na osoby, ktoré zažili nejakú formu obťažovania, pozerá so zatvorenými očami. Ich situáciu pripisuje… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Počas roku 2017 sa na sociálnych médiách pod #MeToo objavili rôzne svedectvá žien ohľadom sexuálneho obťažovania. Síce otvorením tejto témy išlo o krok vpred, aj v súčasnosti sa daná problematika v mnohých prípadoch spochybňuje a vina sa pripisuje obeti.

Spoločnosť sa na osoby, ktoré zažili nejakú formu obťažovania, pozerá so zatvorenými očami. Ich situáciu pripisuje k ich oblečeniu, či dokonca k tomu, že boli v nesprávnom čase na zlom mieste.

Nejde však o jav, ktorý sa týka len ženského zastúpenia. Ako uvádza Denník N, štatistiky poukazujú, že rôzne podoby sexuálneho obťažovania zažilo 54 % slovenských žien a mužov. Za najviac ohrozenú skupinu je považované ženské pohlavie v mladšom veku, v prípade mužov ide najmä o mladší produktívny vek.

Alarmujúce čísla

Síce súčasné štatistiky vykazujú alarmujúce čísla, problém sexuálneho násilia sa na našom území začal rozvíjať už v minulosti. Nedostatkom však je, že zostal zamlčaný, o čom svedčia aj predošlé prieskumy.

Pred súčasnými štatistikami sa naposledy zaznamenávali skúsenosti s obťažovaním pred viac ako 10 rokmi. Išlo o prieskum Agentúry EÚ pre základné práva, v ktorom slovenské ženy uviedli, že 49 % z nich malo v priebehu svojho života skúsenosť s nejakou formou obťažovania.

Najnovšie skúmania vykazujú o niečo vyššie čísla, pričom ide až o 66 % žien. Pokiaľ ide o mladšie vekové skupiny, štatistiky sa vyšplhali dokonca na úroveň nad 70 %.

 

sexuálne obťažovanie

Obety sexuálneho obťažovania o svojej skúsenosti v mnohých prípadoch mlčia. Zdroj: pexels.com

Dáta z predošlých prieskumov poukazujú aj na to, že mnoho žien ohľadom svojej negatívnej skúsenosti mlčí, dodáva Denník N. Pokiaľ ide o Slovensko, podobných prípadov sa počas roku 2012 zaevidovalo takmer 18 %. Do prieskumu sa zapojilo 42 000 žien z členských štátov Európskej únie, pričom výskumnú vzorku na území Slovenska tvorilo 1 512 respondentiek.

Klasifikácia obťažovania

Síce mnoho obetí má pocit, že kvôli svojej situácii nebude pochopená, slovenská legislatíva odsudzuje takéto konanie. Ako píše portál Toto je rovnosť, slovenský antidiskriminačný zákon považuje za činy sexuálneho násilia verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy.

Úmyslom a následkom daného konania je narušenie dôstojnosti poškodeného jedinca. Zväčša ide o vyvolanie zastrašujúcich, ponižujúcich alebo neúctivých pocitov, ktoré sprevádzajú dlhodobé fyzické alebo psychické ťažkosti.

V mnohých prípadoch k formám uvedeného správania došlo práve na pracovisku, či už zo strany zamestnávateľa alebo ostatných zamestnancov. Postihnutá osoba bola v takejto situácii v mnohých prípadoch prinútená odísť z práce, aby unikla pred toxickým prostredím.

sexuálne obťažovanie

Obete obťažovania majú nárok na kompenzáciu ujmy. Zdroj: pexels.com

V prípadoch, kedy nastáva k obťažovaniu v práci, je problémom často aj to, že len malé percento osôb podá na aktéra sťažnosť alebo sa rozhodne čin riešiť súdnou cestou.

Výnimku netvoria ani vysoké školy

Bezpečie pred podobným správaním neručia ani vzdelávacie inštitúcie. Inštitút pre výskum práce a rodiny poukazuje na ďalšie desivé štatistiky, ktoré sa zamerali na prostredie vysokých škôl.

Nedávne prieskumy vykazujú, že až 76 % študentov a študentiek sa na vysokej škole, ktorú v súčasnosti navštevujú, stretli s rodovo motivovaným obťažovaním. Najčastejšie išlo o komentáre so sexuálnym podtónom či znevažujúce poznámky o ženách a mužoch založených na stereotypnom vnímaní pohlaví.

Výnimku netvorila ani neželaná sexuálna pozornosť, ktorú zažilo 46 % opýtaných. V daných prípadoch išlo napríklad o snahu o neželané zblíženie, komentovanie tela a vzhľadu či opakované pozývanie na stretnutia aj po vyjadrenom nesúhlase.

Alarmujúcu skupinu tvorila aj skúsenosť so sexuálnym nátlakom od osôb z vysokoškolského prostredia. Uvedené správanie sa prejavovalo najmä s vyhrážkami alebo sľubmi ohľadom študijných výhod za pohlavný akt.

sexuálne obťažovanie

Obťažovanie môže v mnohých prípadoch vyústiť až do násilia. Zdroj: pexels.com

Aj na základe týchto skúseností Inštitút pre výskum práce a rodiny pripravil pre vysokoškolské inštitúcie príručku, ako správne postupovať v prípade neželaného správania so sexuálnym podtónom.

Možnosť dosiahnutia spravodlivosti

Síce si obete sexuálneho obťažovania v mnohých prípadoch myslia, že po nahlásení činu nič nedosiahnu, neodporúča sa zostať ticho.

Obťažovaná osoba má právne nároky, ku ktorým patrí napríklad kompenzácia ujmy. Pokiaľ dôjde k danému činu na pracovisku a obeť sa rozhodne podať výpoveď, stále má možnosť vrátenia pracovného miesta aj so všetkou mzdou a odmenami. V praxi ide o spätné preplatenie odmeny za pracovný výkon odo dňa ukončenia pracovného pomeru.

V prípadoch, kedy dôjde k znásilneniu podľa trestného zákona, poškodená osoba má právo požadovať o trestnú ujmu páchateľa. Rovnako sa neodporúča správanie so sexistickým podtónom ignorovať, nakoľko môže viesť k násiliu.

Pokiaľ dochádza k takejto situácii, obeť môže zavolať na nonstop bezplatnú linku 0800 212 212 pre ženy, ktoré zažívajú alebo zažili násilie.

Pokračujte na ďalší príspevok »