Letné vodné športy, ktoré môžete vyskúšať na Slovensku i pri mori

Pre väčšinu z nás je leto časom príležitostí, radosti a nádeje. Keď sa počasie oteplí a slnko začne pribúdať životom, ľudia môžu vyjsť von a užívať si naplno všetko, čo príroda ponúka. #1 Plávanie Letné plávanie je obľúbenou aktivitou ľudí všetkých vekových kategórií, najmä počas horúcich mesiacov, keď ľudia hľadajú spôsoby, ako sa schladiť. Môže… Prečítať celé
Vydané 28. júna 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pre väčšinu z nás je leto časom príležitostí, radosti a nádeje.

#1 Plávanie

Môže to byť zábavný a relaxačný spôsob, ako zostať aktívny, tráviť čas s priateľmi a rodinou a užívať si čas vonku.

Plávanie ponúka množstvo výhod pre fyzické aj duševné zdravie.

Môže pomôcť zmierniť stres, zlepšiť náladu, level energie a celkovej chuti do života.

#2  Surfovanie

Surfovanie existuje už tisíce rokov a objavilo sa v mnohých kultúrach.

Od Južnej Ameriky po Polynéziu existujú dôkazy o tom, že ľudia chytali vlny na zábavu aj na rybolov už od praveku.

Tento obľúbený šport ponúka intenzívny tréning celého tela a odmeňuje tých, ktorí to robia, fyzicky aj psychicky.

Má povesť ťažkého štartu čo sa učenia týka, a je to opodstatnené.

Rátajte s postupným progresom a prijímajte proces po častiach – bude to chvíľu trvať.

Surfovanie v sebe spája znalosť oceánu, jeho vĺn, bystrý zmysel pre načasovanie a spoluprácu s ľuďmi okolo vás.

Je to fantastický spôsob, ako sa spojiť s prírodou a vychutnať si krásu mora, či oceánu.

Byť vo vode a jazdiť na vlne je zážitok ako žiadny iný, a je to skvelý spôsob, ako si vychutnávať život naplno a neprepadnúť stresu každodenného života.

#3 BODYBOARDING a BODYSURFING

Mnoho ľudí uprednostňuje bodysurfing pred bodyboardingom pred bežným surfovaním – spája zábavu z chytania vlny s relaxom pri plávaní.

Podobne ako pri surfovaní, bodyboarding zahŕňa chytanie vlny na plávajúcej doske – len táto platforma je vyrobená predovšetkým z peny.

Bodyboarding je vynikajúcou alternatívou pre tých, ktorí nie sú úplne pripravení na surfovanie alebo keď sú vlny o niečo menšie.

V inom prípade bodysurfing, je skvelá voľba, ak sú vlny výborné no nemáte k dispozícii dosku.

Čím väčšiu plochu má váš surfovací „prístroj“ – či už ide o dosku alebo vaše telo – tým ľahšie vlnu zachytíte.

To znamená, že surfovanie na tele vyžaduje maximálne úsilie, aby ste skutočne chytili vlnu.

Bodyboarding je jednoduchší, pokiaľ ide o chytanie vlny, zatiaľ čo pri surfovaní je ťažšie udržať jazdu, keď chytíte vlnu.

Bodyboarding a bodysourfing je skvelá možnosť pre deti aj dospelých všetkých vekových kategórií.

Vyskúšajte rôzne varianty bodysurfovania a odnoží surfu. Zdroj: slydehandboards.com

#4 Jazda na kajaku

Kajakovanie je skvelý spôsob, ako tráviť čas s priateľmi a rodinou a zároveň si užívať leto.

Existuje mnoho rôznych typov kajakovania, vrátane rekreačného kajakovania, kajakovania na divokej vode a morského kajaku.

Každý typ kajaku ponúka jedinečný zážitok a vyžaduje rôzne úrovne zručností a vybavenia.

Jazda na kajaku je jedným z najobľúbenejších vodných športov zo všetkých a má na to dobrý dôvod.

Ľahko sa manévrujú, sú relatívne ľahké, dobre dostupné a obšťastnia vaše telo i ducha.

Ako aj u iných športov na tomto zozname, aj v tomto prípade je prítomný obrovský benefit vo forme prístupu do inak nedostupných zákutí prírody.

Kajakovanie je vodný šport sám o sebe, no zároveň otvára dvere aj mnohým ďalším aktivitám, od rybolovu cez kempovanie, turistiku v odľahlých oblastiach, až po preteky a pádlovanie na divokej vode.

#5 Paddleboarding

Paddleboarding v stoji, tiež známy ako SUP, sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším.

Tento šport spája rovnováhu a pozornosť surfovania so slobodou a pridanou silou pádla v štýle kanoe.

Podobne ako kajaky a kanoe, aj paddleboardy nám umožňujú prístup k častiam prírody, ktoré by sme inak nemohli objaviť.

Jazdenie na paddleboarde je skvelým cvičením a zároveň trénovaním rovnováhy.

Osviežte svoje leto paddleboardom! Zdroj: greenwatersports.com

#6 Vodné lyžovanie

Každý, kto sa už raz postavil na vodné lyže, pozná ten pocit radosti a úspechu.

Vodné lyžovanie je individuálny vodný šport vykonávaný na špeciálnych lyžiach.

Hnacou silou lyžiara je ťažný čln alebo špeciálny vlek.

Pre úspech je nutná dostatočná rýchlosť a výborná koordinácia, rovnováha a schopnosť predvídať.

#7 Wakeboarding

Wakeboarding je moderný vodný šport ktorého základom je aerodynamická doska, ktorá vznikla z pôvodného surfu.

Tá je na lanku ťahaná za loďou.

Pôvod tohto športu vznikol spojením surfingu a vodného lyžovania.

#8 Surfovanie na koni

Ak máte radi jazdu na koni a vodné aktivity, táto originálna disciplína je pre vás ako stvorená!