Christopher Nolan porovnáva „komplikované konce“ filmov Oppenheimer a Inception

Režisér Christopher Nolan prirovnal koniec svojho nového filmu Oppenheimer ku koncu jeho ďalšieho slávneho filmu Počiatok (Inception).

Režisér Christopher Nolan prirovnal koniec svojho nového filmu Oppenheimer ku koncu jeho ďalšieho slávneho filmu Počiatok (Inception).

Pripravovaný historický triler sleduje fyzika J. Roberta Oppenheimera (hrá Cillian Murphy), ktorý spolupracoval s tímom vedcov na projekte Manhattan, ktorý viedol k vývoju atómovej bomby. Ide o jeden z najočakávanejších filmov roka s Nolanom na režisérskej stoličke a hviezdnym hereckým obsadením.

Nolan sa nedávno podelil o niekoľko myšlienok o konci svojho akčného sci-fi filmu Počiatok z roku 2010, v ktorom hral Leonardo DiCaprio kohosi, kto sa pomocou technologických metód špecializuje na prieniky do ľudských snov. Koniec filmu Inception je známy tým, že obsahuje pieseň „Time“ od Hansa Zimmera a končí nejednoznačným záberom, ktorý vás prinúti premýšľať, či hlavný hrdina bdie alebo je vo sne.

„Myslím na koniec Inception, to je presne ono,“ povedal Nolan pre magazín Wired.

„Existuje nihilistický pohľad na tento koniec, však? Ale tiež, že sa posunul a je so svojimi deťmi,“ povedal Nolan mysliac na hlavného hrdinu svojho filmu. „Nejednoznačnosť nie je emocionálna nejednoznačnosť. Pre divákov je to intelektuálne. Myslím si, že medzi koncami Inception a Oppenheimer je zaujímavý vzťah, ktorý treba preskúmať. Oppenheimer má komplikovaný koniec. Komplikované pocity.“

Film Oppenheimer celosvetovo vychádza v piatok 21. júla 2023 od Warner Bros. Pictures a slovenská premiéra je naplánovaná na rovnaký deň.

Vo filme pritom účinkuje mimoriadny herecký ansábel, Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie, Michael Angarano, Josh Hartnett, Kenneth Branagh, Dane DeHaan, Alden Ehrenreich, Matthew Modine, Jack Quaid, David Dastmalachina, Jason Clarke, Josh Peck, Devon Bostick, Gary Oldman a Casey Affleck.

Inzercia

Projekt Manhattan

Projekt Manhattan bol tajný projekt vyvíjaný počas druhej svetovej vojny v Spojených štátoch amerických. Jeho hlavným cieľom bolo vyvinúť prvú jadrovú zbraň na svete. Projekt bol zahájený v roku 1939 a oficiálne ukončený v roku 1946.

Projekt Manhattan bol spravovaný americkou armádou a mal obrovský rozpočet. V rámci projektu bolo vybudovaných niekoľko tajných laboratórií a výskumných zariadení po celých Spojených štátoch, vrátane Los Alamos v Novom Mexiku, kde sa nakoniec podarilo vyrobiť prvú jadrovú bombu.

Projekt Manhattan bol jedným z najväčších a najtajnejších projektov v histórii Spojených štátov, a jeho vplyv na svetovú história bol nesmierne veľký. Po jeho ukončení sa Spojené štáty stali prvou krajinou na svete, ktorá mala jadrové zbrane, a tým sa zmenili na jednu z najsilnejších svetových mocností.

Kto bol Oppenheimer?

Robert Oppenheimer bol americký fyzik a vedúci výskumník projektu Manhattan. Narodil sa v roku 1904 v New Yorku do bohatej židovskej rodiny. V mladosti študoval fyziku na Harvardovej univerzite a potom pokračoval vo výskume na univerzite v Cambridge v Anglicku. Po návrate do Spojených štátov sa stal profesorom fyziky na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Počas druhej svetovej vojny bol Oppenheimer rekrutovaný do zmieneného projektu Manhattan, kde sa stal vedúcim výskumníkom. Pod jeho vedením sa podarilo vyvinúť prvú jadrovú bombu, ktorá bola použitá na japonské mestá Hirošima a Nagasaki v auguste 1945.

Po vojne sa Oppenheimer stal významným členom amerického fyzikálneho spoločenstva a zastával niekoľko významných pozícií v oblasti vedy a vládnej politiky. V polovici 50. rokov však bol obvinený z komunistickej sympatie, čo spôsobilo jeho pád v politických kruhoch. Oppenheimer bol zbavený bezpečnostnej prehliadky a jeho vplyv na americkú vládnu politiku sa výrazne zmenšil. Zomrel v roku 1967 vo veku 62 rokov.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »