Čítanie na 6 min.

Španielsko a Taliansko ponúkajú najviac slnečných hodín v roku. Dychvyrážajúce zákutia ponúka aj Slovensko


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

dovolenková sezóna

Dovolenková sezóna odštartovala v plnom prúde, čo súvisí aj s výberom správnej destinácie. Dominujú známe, ale aj menej prebádane miesta na území Talianska či Španielska, avšak výnimku netvoria ani dych berúce zákutia Slovenska.

Aj cez to, že naša krajina je malebná, ponúka niekoľko miest, ktoré stoja za návštevu. Jej súčasťou sú rozprávkové hrady či rôzne prírodné úkazy, vďaka ktorým nemusíte vycestovať ani do zahraničia. Na svoje si však prídu aj milovníci exotiky, ktorí si svoj zaslúžený oddych predstavia skôr pri západe slnka na pláži.

Nové cestovateľské možnosti

Najdôležitejšiu časť úspešnej dovolenky tvorí výber vhodného cestovného spojenia. Síce do rôznych európskych miest sa dá v súčasnosti pohodlne dostať aj vlakom, mnoho ľudí stále preferuje leteckú dopravu.

Avšak sú destinácie, na ktoré sa je z našich končín ťažšie dostať. Aj preto je pre milovníkov exotiky dobrou správou, že od jesene skupina DER Touristik Eastern Europe spustí z Bratislavy lety do troch nových destinácií, informuje Forbes.

„Je to výborná možnosť ponúknuť cestujúcim až tri nové exotické destinácie, do ktorých sa z Bratislavy doteraz nikdy pravidelne nelietalo, a to ani v rámci série pravidelných charterových letov,“ uvádza pre Forbes generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Dušan Keketi.

dovolenková sezóna

K najobľúbenejším dovolenkovým destináciám patria bezpochyby Taliansko a Španielsko. Zdroj: pexels.com

Uvedená spoločnosť podpísala kontrakt so španielskymi aerolinkami World2fly, čo zaručuje dávku poriadnej exotiky. Už teraz sa nádejní cestovatelia môžu tešiť z letov do Vietnamu, Dominikánskej republiky a na Kubu, pričom by malo ísť až o tri lety týždenne.

„Lietadlo odštartuje vždy z Bratislavy, poletí do Prahy na dotankovanie a z pražského letiska už potom priamo do destinácie. Spiatočný let bude smerovať znova najskôr do Prahy a následne potom pokračovať do Bratislavy,“ vysvetľuje priebeh letu predseda predstavenstva skupiny Jiří Jelínek.

Pokiaľ ide o konkrétne destinácie, v prípade Dominikánskej republiky lety pristanú do letoviska Punta Cana, ktoré sa nachádza v blízkosti najvýchodnejšie položenej provincie La Altagracia. Známa je najmä kvôli karibským plážam s bielym pieskom či bohatému nočnému životu.

V prípade Vietnamu sa finálnou destináciou stane Phu Quoc, ktorý je známy ako najväčší vietnamský ostrov. Priazeň cestovateľov si získal aj vďaka jednému z najväčších zábavných parkov v Ázii, ktorého názov je VinWonders.

Turistov, ktorí si zvolili Kubu, čaká koralový ostrov Cayo Santa María. Nielenže ponúka rozmanité pláže, medzi ich obľúbené miesta patria aj koloniálne mestá Trinidad. Výnimku netvorí ani zdolanie pešej túry dažďovým pralesom pohoria Sierra del Escambray.

Miesta, ktoré stoja za návštevu

Typickými každoročnými turistickými destináciami sú Španielsko a Taliansko. Nemusí ísť nutne len o známe miesta, ktoré každý pozná zo sociálnych médií. Ako uvádza Forbes, portál Holidu zostavil na základe z údajov z World Weather Online rebríček tridsiatich najslnečnejších destinácií. Nie každá z nich je úplne prebádaná, čím môžete svojim blízkym priniesť tip na horúce letné dobrodružstvo.

Na prvej priečke sa umiestnilo malebné španielske mestečko Alicante, ktoré sa nachádza na pobreží Costa Blanca. Pokiaľ ide o jeho priemerný počet slnečných hodín za mesiac, ide v priemere o 349 hodín. Z toho vyplýva, že v Alicante je každý deň v roku približne polovicu dna slnečno.

Jeho výhodou je, že ponúka všetko, čo turista od svojej vysnívanej destinácie očakáva. Na svoje si prídu nielen milovníci histórie, ale aj gastronómie či nočného života, ktorý bezpochyby stojí za to.

dovolenková sezóna

Slováci sa od jesene môžu tešiť z troch nových letov z Bratislavy. Zdroj: pexels.com

Druhú priečku obsadilo Taliansko, ktoré sa pýši so slnečnou destináciou Catania na východnom pobreží Sicílie. Pokiaľ ide o jej počet slnečných hodín, ide v priemere o 347 hodín slnka za mesiac, čo je v porovnaní s Alicante takmer zanedbateľná odchýlka. Jednou zaujímavosťou je, že toto miesto z čias baroka je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO, nakoľko okrem slnečných dní ponúka aj bohatú históriu a kultúru.

K jeho najpopulárnejším miestam patrí pláž La Playa či pamiatky Palazzo Biscari a Piazza del Duomo. Zároveň v jeho blízkosti je aj sopka Etna, ktorá sa nad ním týči.

Tretie miesto opäť obsadilo Španielsko, ktoré sa tentokrát pochválilo s univerzitným mestom Murcia. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží Španielska, pričom ponúka 346 slnečných hodín za mesiac. K jeho benefitom patrí aj nedávno vybudované vysokorýchlostné vlakové spojenie s Madridom.

Nezabudnuteľné prírodné úkazy Slovenska

Pokiaľ preferujete dovolenku v domácom prostredí, aj na Slovensku existuje množstvo nevyčerpateľných možností.

Kúsok exotiky vám dodajú termálne kúpele Santovka, ktoré sa nachádzajú v okrese Levice. Známe sú najmä pre ich biele travertínové sedavé bazény z prírodného kameňa, ktoré sa podobajú na jedno z najkrajších miest na svete Pamukkale v Turecku.

dovolenková sezóna

Slovensko tiež ponúka niekoľko zaujímavých turistických destinácií. Zdroj: pexels.com

Klasickou zástavkou sú drevenice v Čičmanoch, ktoré patria k jednému z najkrajších miest na Slovensku. Sídlia v dedinke v Rajeckej doline, ktorá so sebou prináša obrovskú kultúru v podobe ľudových ornamentov na malebných domčekoch. Zaujímavosťou tohto miesta je aj to, že sa v roku 1977 vyhlásilo za pamiatkovú rezerváciu.

Milovníci turistiky určite nepohrdnú s prechádzkou v Tatrách, ktoré ponúkajú niekoľko zaujímavých možností. K jednej z nich patrí Zelené pleso, ktoré je známe vďaka svojmu zelenému sfarbeniu. Jeho vzhľad je zapríčinený vodou z prameňov vyvierajúcich z jeho dna. Ako však uvádza portál aktuality.sk, v minulosti sa verilo, že za jeho mystické sfarbenie môže zelený drahokam, ktorý spadol na jeho dno.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0