ZDRAVIE

Na rakovinu krčka maternice ročne ochorie približne 600 slovenských žien, odborníci apelujú na zvýšenú prevenciu

Rakovina krčka maternice najčastejšie postihuje ženy okolo 45. roku života.
Každý tretí prípad končí tragicky.

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Na Slovensku každoročne pribudne niekoľko tisíc pacientov s rakovinou. Najčastejšie postihuje ženské pohlavie a to v podobe rakoviny krčka maternice.

Toto zákerné ochorenie je možné odhaliť včas prostredníctvom pravidelných prehliadok u špecialistu. Ako uvádza Národný onkologický inštitút, Slovensko sa zapojilo do projektu PRESCRIP-TEC, ktorý poskytuje ženám možnosť vyšetrenia pomocou samoodberových testov na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu. Ide o vírusovú infekciu, ktorá sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom.

Okrem našej krajiny sa realizuje aj v Bangladéši, Indii a Ugande pod vedením Medical University Center v holandskom Groningene. Jeho cieľom je zlepšiť kvalitu a dostupnosť zdravotníckych služieb ženám z marginalizovaných skupín.

V rámci Slovenska sa do projektu zapojila Trnavská univerzita v Trnave. K ďalším partnerom patria Liga proti rakovine alebo štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky Zdravé regióny. Výnimku netvorí ani samotné ministerstvo spolu s ďalšími expertmi z Úradu verejného zdravia, zdravotnými sestrami, epidemiológmi a infektológmi.

Každý tretí prípad končí tragicky

Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR na rakovinu krčka maternice na Slovensku každoročne ochorie približne 600 žien. K diagnostike najčastejšie dochádza okolo 45. roku života, pričom každý deň toto ochorenie postihne dve ženy.

Síce prognózy ohľadom uzdravenia sú relatívne pozitívne, každý tretí prípad končí tragicky. Zväčša ide o neskorú diagnostiku, nakoľko v skorom štádiu sa dá efektívne vyliečiť.

rakovina krčka maternice

Riziko vzniku rakoviny krčka maternice sa netýka len ženského pohlavia. Zdroj: pexels.com

 „Skríning predchádza zbytočným úmrtiam, keďže rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré sa vyvíja pomaly. Pri pravidelných kontrolách sa dá zachytiť včas a dá sa veľmi úspešne liečiť,“ vysvetľuje onkológ Oliver Sadovský z Oddelenia gynekologickej onkológie Národného onkologického ústavu. Podľa údajov Národného onkologického inštitútu pravidelným skríningom možno zabrániť 9 z 10 prípadov.

Inzercia

Pravidelné gynekologické prehliadky však navštevuje len približne 30 % žien. V mnohých prípadoch existujú aj situácie, kedy dokonca nemajú svojho gynekológa.

Očkovanie proti vírusu HPV

K efektívnemu riešeniu, ako sa chrániť, patrí očkovanie proti vírusu HPV. Podľa štatistík až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje práve daný vírus.

Niektoré dáta uvádzajú, že až u 80 % žien a mužov sa zaznamenala nejaká forma jeho prítomnosti, informuje portál Refresher News. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je možné sa nakaziť aj opakovane, pričom v určitých prípadoch sa nákaza môže prejaviť po niekoľkých rokoch.

rakovina krčka maternice

Mnoho žien pravidelné gynekologické prehliadky podceňuje. Zdroj: pexels.com

Na základe toho odborníci odporúčajú spomínané očkovanie, ktorého jedna dávka stojí okolo 120 eur. Pacient absolvuje tri dávky, pričom dôraz sa kladie aj na každoročnú návštevu gynekologickej ambulancie.

V prípade mladších vekových skupín je očkovanie možné podstúpiť bezplatne. Od mája 2022 platí na Slovensku jeho bezplatná forma najmodernejšou nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 pre chlapcov a dievčatá po dovŕšení 13. roku života.

Po novom schválení ministerstva zdravotníctva zdravotné poisťovne budú preplácať dvojdávkovú vakcínu aj 13 a 14-ročným deťom, dokým nedovŕšia 15. rok života, píše portál noviny.sk. Dané nariadenie bude možné uplatniť od 1. decembra.

Lekári apelujú na rodičov, aby túto možnosť využili. Riziko sa netýka len žien, ale aj mužov, ktorí sú takzvanými prenášačmi vírusu.

Zvyšovanie zdravotnej gramotnosti

Síce sa v súčasnosti diskutuje o zavedení mediálnej gramotnosti do škôl, významnú rolu tvorí aj zvyšovanie povedomia ohľadom zdravotnej gramotnosti. Jedným z príkladov je občianske združenie Áno prevencia, ktorého cieľom je zamerať sa na mladých ľudí v oblasti onkologickej prevencie.

Podľa slov riaditeľky združenia Moniky Kuzmiakovej študentov stredných škôl chcú osloviť interaktívnou formou v podobe animovaných videí alebo kvízov. Projekt sa realizuje pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

rakovina krčka maternice

Jednou z prevencií je očkovanie proti vírusu HPV. Zdroj: pexels.com

„V krajinách, ktoré plošne zaviedli očkovanie proti HPV vírusu u dievčat a chlapcov, ktorí ho často prenášajú, sa podarilo dosiahnuť výrazné zníženie výskytu niekoľkých typov rakoviny súvisiacich s HPV,“ tvrdí generálny riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky rezortu zdravotníctva Peter Polák.

Príkladom sú Austrália, Británia či Švédsko, kde klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97 %, dodáva Refresher News. Na účinnosť vakcíny v prevencii poukazuje aj britský prieskum z roku 2021. Vyplýva z neho, že v takmer 90 % prípadov očkovanie pomohlo predísť vzniku tohto zákerného ochorenia.

Pokračujte na ďalší príspevok »