Tipy pre úspešných

Nedarí sa vám dodržiavať stanovené ciele? Stavte na 5 krokov na vybudovanie návyku

Podľa odborníkov neexistujú ľudia s extrémne silnou vôľou. Darí sa im plniť povinnosti preto, že si z nich dokázali urobiť zvyk.
Vytvorenie návyku môže síce trvať dlhšie, no z výsledku sa budete tešiť dlhodobo.
Vydané 24. októbra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Väčšina z nás predpokladá, že tí „superľudia”, ktorí pravidelne cvičia, zdravo sa stravujú, či zvládajú skúšky a úlohy splniť v predstihu, musia mať nadľudskú sebakontrolu. Veda však ukazuje na inú odpoveď: To, čo si mýlime so silou vôle, je často znakom zvyku. 

Ak neviete nájsť správny spôsob, ako si vybudovať rutinu alebo návyk na určitú aktivitu, vyskúšajte týchto päť jednoduchých krokov. Odborníci radia, aby sme sa ich snažili aplikovať do svojho života takto komplexne a nevyberali si iba tie časti, ktoré sú pre nás komfortné, píše edition.cnn.com. Takto sa vám bude dariť zvládať všetky úlohy a ciele oveľa ľahšie a rýchlejšie.  

Po vybudovaní dobrých návykov bude potrebná malá až žiadna vôľa, aby ste bez väčších problémov zvládli stanovené ciele. Znie to skvele, však? Jediným háčikom je, že budovanie dobrých návykov si vyžaduje úsilie a pochopenie. Tu je niekoľko krokov podložených výskumom, ktoré vás môžu nasmerovať na cestu z miesta, kde ste, tam, kde chcete byť.  

Jediným háčikom je, že budovanie dobrých návykov si vyžaduje úsilie a pochopenie. Zdroj: unsplash.com

1. Stanovte si konkrétny cieľ   

Veľmi záleží na tom, ako definujete cieľ, ktorý chcete zmeniť na zvyk. Výskum ukázal, že ciele ako „pravidelne meditovať“ sú príliš abstraktné. Buďte preto konkrétnejší v tom, čo presne chcete robiť a ako často. Namiesto „budem pravidelne meditovať“ si povedzte: „Každý deň budem 15 minút meditovať.“ Uvidíte, že toto zafunguje oveľa spoľahlivejšie.   

2. Vytvorte si podrobný plán  

Teraz, keď ste si stanovili konkrétny cieľ, je čas premýšľať o tom, čo vás povedie k tomu, aby ste ho dodržali. Napíšte si preto podrobné kroky k jeho splneniu.  

Plán ako „Budem študovať španielčinu 30 minút, päť dní v týždni“ je v poriadku. Ale podrobný plán založený na podnetoch ako „Každý pracovný deň po mojom poslednom stretnutí strávim 30 minút štúdiom španielčiny v mojej kancelárii“ je oveľa pravdepodobnejší, že sa z neho stane zvyk. Ak to chcete ešte poistiť, dajte si danú úlohu ako digitálnu pripomienku.   

3. Spravte si z cieľa zábavu   

Veľmi ťažko sa dodržiava cieľ, ktorý robíte doslova z donútenia. Výskum však ukázal, že vydržíte dlhšie a v konečnom dôsledku dosiahnete viac, ak sa zameriate na hľadanie spôsobov, ako urobiť z honby za cieľom zábavu. 

Jedným z vynikajúcich spôsobov, ako urobiť z dosahovania cieľu zábavu, je vyskúšať to, čomu hovorí „spájanie pokušení“. Predstavte si, že by ste si pri dosahovaní svojho cieľa mohli užiť pôžitok, po ktorom túžite. Napríklad sa pustite do pozerania svojej obľúbenej relácie alebo do počúvania pútavého podcastu v posilňovni alebo si vypeckujte najobľúbenejšiu kapelu pri varení zdravých jedál. Skvelou motiváciou je aj malá odmena, ktorú si môžete dopriať, ak svoju úlohu splníte podľa plánu. Takéto združovanie pokušení zlepší vaše napredovanie, dokáže premeniť snahu o cieľ na zdroj potešenia, nie na bolesť.  

Skvelou motiváciou je aj malá odmena, ktorú si môžete dopriať, ak svoju úlohu splníte podľa plánu. Zdroj: unsplash.com

4. Buďte flexibilný  

Každý jeden človek má inú povahu, a to, čo funguje pre jedného, vôbec nemusí vyhovovať tomu druhému. Niekomu sa lepšie cvičí ráno, to však neznamená, že to bude vyhovovať aj vám. Nebuďte na seba príliš tvrdý. Počas prvých týždňov skúste experimentovať s časmi alebo miestami, kde činnosť vykonávate. Určite si nájdete to najlepšie pre vás.  

Jedným zo spôsobov, ako byť flexibilný, ktorý sa ukázal ako užitočný, je poskytnúť si „núdzové rezervy“. Núdzové rezervy predstavujú obmedzený počet možností na únik z plánov v tie dni, keď naozaj nemôžete vtesnať svojich 10 minút meditácie, pravidelného joggingu alebo cvičenia španielčiny. Neberte to ako prehru a jednoducho ďalší deň pokračujte ďalej v ceste za cieľom.   

5. Nájdite si oporu   

Rôzne výskumy ukazujú, že sme silne ovplyvnení správaním ľudí okolo nás. Chcete začať pravidelne behať? Pravdepodobne bude lepšie, ak si nájdete parťáka, alebo sa pripojíte k bežeckému klubu. Títo ľudia si už totiž vybudovali návyky, ktoré chcete aj vy. Využiť môžete napríklad sociálne siete alebo rôzne blogy a portály na internete, kde ľahko nájdete ľudí s podobnými záujmami a dokonca priamo vo svojom okolí.   

Posledná vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že vytvorenie návykov môže chvíľu trvať. Napriek tvrdeniam, že existuje „magický počet“ dní, ktoré trvá vytvorenie návyku, nie je to tak. Všetci si totiž vytvárame návyky vlastnou rýchlosťou, čo môže v priemere trvať mesiace a nie týždne. Ale ak to vydržíte, určite uznáte, že to rozhodne stálo za to!  

Pokračujte na ďalší príspevok »