Prečo je inovácia taká dôležitá? – časť 2.

Aké sú pozitíva inovácií? Prvú polovicu výhod ste si mohli prečítať tu. Zoznámte sa s ďalšími a pracujte na zlepšovaní – nielen seba, ale aj svojho okolia či biznisu. Inovácie nám zobrazia možnosti, o ktorých sme si mysleli, že neexistujú. Pomáhajú ľuďom dosiahnuť ich plný potenciál. Umožňujú im objavovať nové spôsoby, ako robiť veci. Motivujú ich, aby sa stali lepšími verziami seba samých.

8. Inovácie vytvára lepšie produkty a služby

Ak sa spojí inovácia a podnietená túžba prísť so špičkovým produktom, vytvoríme lepšiu verziu toho, čo už na trhu máme. Nové produkty a služby sú vytvárané tak, aby čo najlepšie uspokojili potreby zákazníka – a to prostredníctvom jednoduchého používania, väčšieho pohodlia alebo pridanej výhody.

Nie sú prospešné len pre zákazníkov. Zlepšenie existujúcich produktov môže pomôcť podnikom zostať konkurencieschopnými. Malé zmeny na produkty namiesto úplného prerobenia môžu organizácii znížiť náklady a čas potrebný na uvedenie na trh, pričom majú na trhu stále akúsi konkurenčnú výhodu.

9. Poskytujú konkurenčnú výhodu

Nadviažeme na bod 8. Prenikanie na nové trhy umožňuje podniku odlíšiť sa od konkurencie. Inovácia je hlavnou hnacou silou nových nápadov a hľadania spôsobov, ako sa dostať na vrchol. Schopnosť vyvíjať nové produkty a služby dáva spoločnosti náskok pred jej konkurentmi pri vstupe na iný trh. Vývoj môže rovnako otvoriť úplne nový tok príjmov, ktorý bol predtým nedostupný.

Preto musí byť podnik schopný rýchlo reagovať na vonkajšie výzvy. V skutočnosti je stále funkčných iba 12 % firiem z rebríčka Fortune 500 založených v roku 1955 a polovica spoločností z rebríčka S&P 500 má zaniknúť do desiatich rokov. Stane sa z predpokladu skutočnosť?

Kreativita pri vzniku nových postupov a možností nesmie chýbať. Zdroj: Pexels.com

10. Ovplyvňujú hospodársky rast

Pre ekonomiku je dôležitý každý podnik, pretože poskytuje služby spotrebiteľom. Bez inovácií by spoločnosti nedokázali rásť dostatočne rýchlo, aby sa udržali nad vodou. Tie pomáhajú podnikom prekonať prekážky, pričom vedenie začne premýšľať o nových spôsoboch riešenia potenciálnych problémov. Umožňuje im vytvárať nové produkty a služby. Rozširovať zákaznícku základňu. Otvárať nové trhy či zlepšovať tie existujúce.

Okrem toho, zlepšujú kvalitu našich životov – vytvorili sa budúce pracovné miesta prostredníctvom vývoja nových technológií. Podľa správy Svetového ekonomického fóra malo byť do konca roka 2022 k dispozícii takmer 133 miliónov nových pracovných príležitostí vďaka AI, automatizácii a robotike. Inovácie potrebujete na nájdenie efektívnych riešení, ktoré znížia vaše náklady a zároveň pomôžu prekvitať ekonomike.

11. Sú určujúce pri úspechu

Inovácie sú kľúčom k úspechu – v podnikaní aj v každodennom živote. Môžu vám pomôcť prežiť a poraziť svojich konkurentov. Pomôžu vám nájsť nové spôsoby užívania vecí. Posilňujú kreativitu značky, proces dizajnérskeho myslenia a povahu. Učenie sa kreativite je pre nové podnikanie najlepšou príležitosťou na dosiahnutie úspechu. Inovácie v podnikaní môžu spoločnostiam pomôcť držať krok so súčasnými trendmi tým, že im pomôžu rozvíjať inovatívne nápady.

Vždy je potrebné pozrieť sa na viaceré možnosti. Zdroj: Pexels.com

12. Bojujú proti sociálnym hrozbám v spoločnosti

Rýchly rozvoj technológií viedol k vzniku mnohých spoločenských problémov. Vytvárajú nové príležitosti, ktoré nie sú škodlivé pre spoločnosť. Hlad, chudoba či znečistenie – inovácie sú kľúčové pre boj proti zlu v spoločnosti a zmenu v nej. Nielen to. Inovatívne myslenie pomáha ľuďom prichádzať s riešeniami problémov bez toho, aby poškodzovali ostatných alebo životné prostredie. Bojuje proti sociálnym problémom, ktoré by inak poškodzovali spoločnosť.

13. Nevyhnutné pre trvalú udržateľnosť

Inovácie pôsobia na znižovanie negatívnych vplyvov na životné prostredie. Všetko od recyklácie, odstránenie znečistenia a efektívnejšieho zberu prírodných zdrojov prispieva k inováciám. Povzbudzujú ľudí, aby skúšali nové veci namiesto opakovania toho, čo vždy robili. Akonáhle sa proces stane rutinou, produktivita klesá a na pracovisku chýba motivácia.

Inovácie sú rozhodujúce pre udržateľnosť, pretože pomáhajú ľuďom objaviť lepšie spôsoby, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a stať sa ekologickejšími. Bez nich by svet trpel nedostatkom prírodných zdrojov a extrémnym znečistením.

Inovácie a pokrok sú viditeľné najmä pri vzniku nových technológií a umelej inteligencie. Zdroj: Pexels.com

14. Inovácia a prosperita idú ruka v ruke

Obnova a pokrok silne podporujú úspech a dávajú ľuďom slobodu robiť to, čo milujú. Vedie ich to k väčšej tvorivosti a zároveň zvyšuje ich sebadôveru. Rast krajiny do značnej miery závisí od tvorivosti a vynaliezavosti jej občanov. Krajiny, ktoré podporujú inovácie, majú väčšiu tendenciu prosperovať. Zatiaľ čo ostatné budú zaostávať z hľadiska rozvoja, bezpečnosti, vzdelávania či pracovných príležitostí. Inovácie sú jedným z najdôležitejších aspektov nášho života, preto sú nevyhnutné pre prežitie ľudskej rasy.

15. Inovácia spája komunitu

Akonáhle komunita začne spolupracuje na dosiahnutí spoločného cieľa, vtedy je priam žiadané zaradiť do procesu inovácie. Pomáha ľuďom učiť sa jeden od druhého a spájať sa s ostatnými, ktorí majú rovnaké záujmy ako oni. Zanieteným ľuďom umožňujú naďalej prichádzať s nápadmi, vďaka ktorým je svet lepším miestom. To v konečnom dôsledku pomáha komunitám stať sa informovanejšími a vzájomne užitočnejšími. Má moc spájať komunity, čo nám pomáha rozvíjať nás ako ľudí. Pracovaním na inováciách sa môžeme stať lepšími verziami seba samých. Dokážeme vytvoriť svet, ktorý je nádejný aj pre ďalšie generácie.

ZDROJ: curiousdesire.com