Duševné zdravie

Poruchy príjmu potravy netrápia len ženy. Muži o nich mlčia

Výzor je zárukou šťastia, zdravia a úspechu. O tom nás denne presviedčajú herci vo filmoch, modelky na billboardoch a v reklamách. Čoraz viac mladých ľudí začína rátať kalórie, pravidelne navštevovať fitnescentrum, jesť výlučne zdravé potraviny, cez víkend sa prejedať a tajne zvracať. Poruchy príjmu potravy sú rôznorodé, nejde iba o anorexiu a bulímiu, netýkajú sa iba žien a dievčat. Aj muž, ktorý… Prečítať celé
Vydané 19. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Výzor je zárukou šťastia, zdravia a úspechu. O tom nás denne presviedčajú herci vo filmoch, modelky na billboardoch a v reklamách. Čoraz viac mladých ľudí začína rátať kalórie, pravidelne navštevovať fitnescentrum, jesť výlučne zdravé potraviny, cez víkend sa prejedať a tajne zvracať.

Poruchy príjmu potravy sú rôznorodé, nejde iba o anorexiu a bulímiu, netýkajú sa iba žien a dievčat. Aj muž, ktorý vyzerá zdravo, môže hladovať, no nikdy sa k tomu neprizná. Počuli ste už o bigorexii, ortorexii alebo záchvatovom prejedaní sa?

Nie som dosť štíhla, nie som dosť svalnatý

Nespokojnosť s vlastným telom sa môže začať formovať už v rannej puberte. Spúšťačom je zmes rôznych faktorov: nízke sebavedomie, tlak sociálneho prostredia a médií. Teenageri sú citliví na urážky od rovesníkov. To, čo si dospelí len šepkajú, deti povedia nahlas a častokrát zveličia. Ideál krásy propagovaný v médiách a na sociálnych sieťach zabíja.

Zatiaľ, čo dievčatá vnímajú samy seba ako príliš tučné, držia diéty a hladujú, chlapci túžia po svaloch a vyšportovanom tele. Napriek tomu, že nakoniec dosiahnu svoj cieľ a od okolia prijímajú komplimenty, cítia prázdnotu, smútok až depresiu. Vždy sa nájde niekto chudší, niekto svalnatejší a vtedy príde pocit zlyhania.

Strach z nedostatku svalovej hmoty

Bigorexia, alebo svalová dysmorphia, je typ psychickej poruchy, pri ktorej jedinec vníma svoje telo ako neatraktívne a nedostatočne svalnaté. Následne začína tráviť hodiny v posilňovni, napriek chorobe alebo zraneniu nie je schopný vynechať tréning a cvičí až do úplného vyčerpania.

Hoci bigorexia nie je zaraďovaná k poruchám príjmu potravy, častokrát je s nimi úzko prepojená. Okrem nadmerného cvičenia je pre ňu charakteristické aj striktné dodržiavanie stravovacieho plánu. Ten najčastejšie pozostáva z jedál bohatých na bielkoviny a chudobných na tuky, súčasťou stravy môžu byť aj steroidy, proteíny a iné výživové doplnky.

Jedinec má vytvorený presný harmonogram, pri ktorom konzumuje stravu každých pár hodín, aj keď nie je hladný. Pokiaľ niečo alebo niekto jeho režim naruší, kompenzuje to cvičením.

Na základe štúdie z roku 2019, do ktorej sa zapojilo 14 000 mladých Američanov, takmer štvrtina mužov trpela poruchami stravovania spojenými s cvičením a túžbou po vypracovanom tele. Vysoké riziko bigorexie je práve u kulturistov a iných športovcov.

Inzercia

Posadnutosť zdravým jedlom

Každý z nás túži byť zdravý. Kupujeme bio zeleninu a ovocie, vyhýbame sa chemickým látkam a obmedzujeme mastné jedlá. Čo ak sa túžba žiť zdravo zmení na posadnutosť? Ortorexia nervosa, alebo aj posadnutosť zdravým jedlom, spôsobí, že sa jedinec vyhýba všetkému, čo nie je zdravé, rozmýšľa o jedle niekoľko hodín denne a vopred plánuje, čo zje.

Spoločnosť ortorexiu často akceptuje a jedincov, ktorí ňou trpia obdivuje, tým aj nevedome podporuje. Napriek tomu sú dôsledky neliečeného ochorenia vážne. Zozačiatku dochádza k strate záujmov a sociálnej izolácii. Podobne ako pri anorexii môže dôjsť k výraznému úbytku hmotnosti až podvýžive, kedy je nutná hospitalizácia.

Ortorexia, alebo aj strach z nezdravého jedla. Zdroj pexels.com

Ortorexia, alebo aj strach z nezdravého jedla. Zdroj pexels.com

Zatiaľ čo anorektik sa zameriava na množstvo (kvantitu), ortorektik je posadnutý kvalitou potravín. Radšej zostane hladný, ako by mal zjesť niečo, čo je podľa neho nezdravé, napr. mäso, živočíšne produkty alebo sacharidy.

Záchvatové prejedanie sa- Binge Eating Disorder

Aj zdravý človek sa občas preje, na oslave, dovolenke alebo na návšteve u starej mamy. Veď kto by odolal švédskym stolom alebo babkiným haluškám? Je to normálne, pokiaľ sa neprejedáme pravidelne. Práve binge eating (BED), po slovensky záchvatové prejedanie, je charakteristické nekontrolovanou konzumáciou veľkého množstva jedla napriek tomu, že nie sme hladní.

Začarovaný kruh

O chorobe hovoríme vtedy, ak sa osoba preje minimálne raz za týždeň po dobu troch mesiacov. Po prejedaní prídu výčitky, hanba, pocit zlyhania. Napriek sľubu, že to bolo posledný raz, stane sa to znova a znova.

Obezita nie je pravidlom

Asi 50% ľudí s BED trpia obezitou, no táto porucha sa môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí sú dlhodobo v kalorickom deficite alebo držia určitý typ diéty, kedy je doplnenie energie prirodzeným obranným mechanizmom tela. Predpokladom môže byť aj genetika, pokrivené vnímanie vlastného tela, psychická trauma alebo iné mentálne ochorenie.

Hlavným rozdielom medzi bulímiou a BED je, že po záchvate prejedania jedinec napriek pocitom viny nezvracia, neužíva preháňadla alebo sa iným spôsobom nesnaží vyrovnať kalorický nadbytok.

Práve nedostatočná informovanosť medzi mladými ľuďmi spôsobuje, že nezdravý prístup k jedlu a negatívne vnímanie vlastného tela považujú za celkom bežné. Stereotypné označenie porúch príjmu potravy ako „ženské problémy“ odrádza mužov a chlapcov, aby sa zverili rodine, či priateľom a vyhľadali lekára.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.