Charles Sobhraj

The Serpent: Netflix seriál o Francúzovi, ktorý okrádal a vraždil turistov

Kvalitne spracovaná 8-dielna miniséria je výsledkom tvorby Toma Shanklanda a Richarda Warlowa. Spracovanie príbehu celý čas sleduje aj nemeckého diplomata Hermana Knippenberga. Ten mal Sobhraja v hľadáčiku dlhé roky. Pozitívnou správou je, že nakoniec sa mu ho aj podarilo poslať za mreže. Nič z toho by však nezvládol bez pomoci Nadine Gires, ktorá bola Charlesovou… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Kvalitne spracovaná 8-dielna miniséria je výsledkom tvorby Toma Shanklanda a Richarda Warlowa. Spracovanie príbehu celý čas sleduje aj nemeckého diplomata Hermana Knippenberga. Ten mal Sobhraja v hľadáčiku dlhé roky. Pozitívnou správou je, že nakoniec sa mu ho aj podarilo poslať za mreže.

Nič z toho by však nezvládol bez pomoci Nadine Gires, ktorá bola Charlesovou susedou v Bangkoku. Pomáhala mu zháňať potenciálnych zákazníkov kvôli predaju drahokamov. Netušila, že väčšina z nich sa stane aj jeho obeťami.

The Serpent zobrazuje Charlesa Sobhraja ako charizmatického Francúza, ktorý vám rád pomôže v turistickej núdzi. Najmä pokiaľ ste Európan alebo pochádzate zo Severnej Ameriky. Obete si vyhľadával na takzvanej Hippie trail, pretože autority vyšetrovaniu vrážd z tohto prostredia nepripisovali vždy dostatočnú dôležitosť a pozornosť.

Sobhraj je tiež majster v manipulácií a vo falšovaní pasov.

Charles vo svojich diabolských plánoch nefiguruje sám, na pomoc má viacerých ľudí. Svoju krásnu priateľku Marie-Andrée Leclerc s krycím menom Monique, indického imigranta Felixa a nič netušiacu Nadine. Charles vedie špinavý biznis pod zástierkou pomoci turistom v núdzi a obchodovania s drahokamami.

Nadine sa o hrozbe nebezpečenstva dozvie až pri pomoci priateľovi Dominiqueovi Renelleauovi (francúzsky cestovateľ), ktorý chce utiecť z Thajska. Po tomto incidente sa Nadine spoločne s manželom vydajú na strastiplnú cestu hľadania dôkazov proti Sobhrajovi, ktoré by pomohli diplomatovi  Knippenbergovi.

Odvážna Nadine pracuje v utajení. Z Charlesovho bytu prináša fotky, na ktorých sa nachádzajú osobné veci obetí. Dôkazy Charlesa,  Marie-Andŕe a Felixa síce dostanú do väzby, avšak korupcia zvíťazí. Jeden z policajtov nechá celu omylom otvorenú.

Konečné uväznenie Sobhraja bolo skutočne náročné. Predchádzalo mu veľa potopenej nádeje a nespravodlivosti.

Skutočný príbeh spracovaný v The Serpent tvorcovia získali prostredníctvom rozhovorov s Hermanom a ďalšími stále žijúcimi osobami, ktoré poskytli kvalitné a kľúčové informácie. Väznený Bikini Killer však vyspovedaný nebol, pretože roky manipuloval so skutočným znením príbehu. Jeho verzia by preto mohla byť dosť skreslená a nedôveryhodná.

Od diania v seriáli The Serpent teraz odbočíme, pozrieme sa na stručný opis pozadia Charlesa Sobhraja. V seriáli nebolo dostatočne spomenuté. Ani my nespomíname všetko, pretože táto téma je skutočne obšírna.

Pozadie Charlesa Sobhraja

Charles sa narodil 4. apríla v roku 1944. Jeho otec bol Ind, matka Vietnamka. Vyrastal v Saigone spolu so svojimi rodičmi. Po ich rozvode jeho otec úplne prerušil kontakt s rodinou. Charlesova matka si našla nového francúzskeho priateľa, s ktorým ho vychovávala.

Hadova kriminálna minulosť začala už počas jeho tínedžerských čias, kedy páchal zločiny ako kradnutie áut a okrádanie žien v domácnostiach. Za lúpež bol aj prvýkrát odsúdený, a to v roku 1963, trest si odpykával v Poissy blízko Paríža.

Vo väzení sa mu pošťastilo spriateliť s dobrovoľníkom Felixom d’Escogneom, ku ktorému sa po podmienečnom prepustení nasťahoval. Felix Charlesovi pomáhal s lúpežami a podvodmi vyššej vrstvy v Paríži.

Sobhraj bol aj ženatý. Vzal si Parížanku Chantal Compagnon, s ktorou mu to však tak úplne nevyšlo.

Neskôr, počas toho ako cestoval po Indií, spoznal Marie-Andrée Leclerc. Stretli sa v roku 1945. Do Thajska sa už vrátili spoločne.

The Serpent

Seriálová dvojica Charlesa Sobhraja a Marie-Andrée Leclerc, Zdroj: Instagram Jenna Coleman

Kde je Charles Sobhraj teraz?

76-ročný Charles Sobhraj si momentálne odpykáva doživotie v Nepále. Odsúdený bol 20. augusta v roku 2004. Aj napriek tomu, že sa odvolal, tentokrát mu to konečne nevyšlo a odsúdenie bolo potvrdené aj odvolacím súdom v roku 2005.

Aby toho nebolo málo, Sobhraj sa proti rozhodnutiu súdu odvolal znova. Rozhodnutie považoval za nespravodlivé, dokonca sudcu obvinil z rasizmu. 30. júla 2010 bol vynesený trest definitívne potvrdený.

Okrem doživotia dostal aj rok naviac a pokutu 2 000 Rs (pretože do Nepálu vstúpil nelegálne). Údajne bolo nariadené aj zabavenie Charlesovych nehnuteľností.

 

Zdroje:  The Sun, Oprah Daily, Serial Killers, Esquire, MarcaČSFD

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.