Pablo Picasso

Picasso a zaujímavé fakty z jeho života

Pablo Picasso bol španielsky maliar, sochár, grafik, keramik a scénický výtvarník. Bol považovaný za jedného z najväčších a najvplyvnejších umelcov 20. storočia. Spolu s francúzom Georgesom Braquom  sú považovaní za zakladateľov kubizmu.   Skorý život Picassa Picasso sa narodil v španielskej Malage v roku 1881. Jeho otec bol maliar a učiteľ umenia a začal… Prečítať celé
Vydané 22. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
Picasso-guernica

Picassova Guernica (Foto: Unsplash.com)

Skorý život Picassa

Picasso sa narodil v španielskej Malage v roku 1881.

Jeho otec bol maliar a učiteľ umenia a začal malého Pabla priúčať umeniu. Ten už vo veľmi mladom veku začal prejavovať úžasný talent pre kreslenie. V 13 rokoch jeho zručnosť prekonala úroveň jeho otca. Picasso čoskoro stratil všetku túžbu venovať sa akejkoľvek práci v škole a namiesto toho sa rozhodol stráviť školské dni čmáranín do svojho zošita.

Keď mal Picasso 14 rokov, presťahovala sa jeho rodina do španielskej Barcelony, kde sa rýchlo prihlásil na prestížnu mestskú školu výtvarných umení. Aj keď škola zvyčajne prijímala už starších študentov, Picassova prijímacia skúška bola taká mimoriadna, že mu bola udelená výnimka a bol prijatý.

V roku 1897 sa mladý Picasso presťahoval do Madridu, aby sa zapísal na Kráľovskú akadémiu San Fernando. Ako v predošlých školách, aj tu ho frustrovalo jednotvárne zameranie školy na klasické predmety. Začal vynechávať školské hodiny. Túlal sa po meste, pozoroval mestský ruch, bezdomovcov a prostitútky. Nakoniec sa presťahoval späť do Barcelony.

Inšpirovaný anarchistami a radikálmi, s ktorými sa stretol v Barcelone, urobil Picasso rozhodujúci krok. Nadobro sa odpútal od klasických metód umenia a zasvätil svoj život celoživotnému experimentovaniu.

Zaujímavé fakty

• Jeho celé meno má 23 slov: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso.

• Keď sa Picasso narodil, zdravotné sestry si mysleli, že je mŕtvy. Bol ponechaný na stolíku, zatiaľ čo zdravotnícky personál sa staral o jeho matku po komplikovanom pôrode.

• Hovorí sa, že Picassove prvé slovo bolo „lapiz“, čo v preklade znamená ceruzka.

Picassova tvorba

Picasso sa celý život snažil experimentovať a inovovať. Bol veľmi produktívnym maliarom a jeho celoživotné dielo sa javí ako zmes viacerých umeleckých štýlov. Umeleckí kritici a historici zvyčajne rozdeľujú Picassovu kariéru do samostatných období.

Modré obdobie

Prvé obdobie trvalo od roku 1901 do roku 1904 a nazýva sa „modré obdobie“ podľa farby, ktorá v týchto rokoch dominovala takmer na všetkých jeho obrazoch.

Na prelome 20. storočia sa Picasso presťahoval do Paríža, ktorý bol vtedy centrom európskeho umenia.  Tu si otvoril vlastné štúdio. Bol osamelý a hlboko deprimovaný po smrti svojho blízkeho priateľa. V tomto období maľoval scény chudoby, izolácie a utrpenia, takmer výlučne v odtieňoch modrej a zelenej.

Ružové obdobie

Do roku 1905 Picasso do veľkej miery prekonal svoju depresiu. Picassova lepšia nálada sa prejavila hlavne zavedením teplejších farieb, béžovej, ružovej a červenej. V tomto období bol takisto šialene zamilovaný do modelky Fernande Olivier.

Kubizmus

Pre kubizmus boli typické rozložené a znovu zostavené obrazy. Skladali sa z geometrických tvarov a zobrazovali rôzne uhly pohľadu zostavené v jednej rovine.

Klasické obdobie

Picassove diela medzi rokmi 1918 a 1927 sú kategorizované ako súčasť jeho „klasického obdobia“. Počas tohto obdobia maloval najviac realisticky a najmenej experimentoval. Vypuknutie prvej svetovej vojny však prinieslo ďalšiu veľkú zmenu v jeho tvorbe.

Surealizmus

Od roku 1927 Picasso uviazol v novom filozofickom a kultúrnom hnutí známom ako surrealizmus. Najznámejší Picassov surrealistický obraz je považovaný za jeden z najvýznamnejších obrazov všetkých čias. Obraz „Guernica“ bol dokončený v roku 1937 počas španielskej občianskej vojny

Zaujímavé fakty

• Polícia si myslela, že Picasso ukradol Monu Lisu. Picasso bol zadržaný po obvinení, ale jeho vina sa nedokázala a o pár rokov neskôr sa obraz našiel. Zlodejom bol bývalý zamestnanec múzea.
  • Najviac ukradnutých a nenájdených diel je od Picassa.

Picasso a ženy

Celoživotný sukničkár Picasso mal nespočetné množstvo vzťahov s priateľkami, milenkami, múzami a prostitútkami. Oženil sa však len 2 krát. V roku 1918 sa oženil s balerínou menom Olga Khokhlova. A v roku 1961 sa ako 79 ročný oženil so svojou druhou manželkou Jacqueline Roqueovou.

Počas manželstva s Olgou, nadviazal dlhodobý vzťah s Marie-Thérèse Walterovou. Medzi ďalšie dlhodobejšie partnerky patrila aj umelkyňa Dora Maar a Francoise Gilot.

Picasso bol známy svojou manipulatívnou povahou. Rád sa zahrával a zosmiešňoval svojich priateľov a ženy v jeho spoločnosti.

Zdroje: bibliography.com, blog.parispass.com,