Migréna verzus bolesť hlavy

Migrénou trpia aj deti. Kedy spozornieť?

Časť populácie si ju zamieňa s bežnou bolesťou hlavy, niektorí ju vnímajú ako abstraktnú výhovorku. Migréna nie je neškodný výmysel. Toto chronické záchvatové ochorenie znepríjemňuje život nielen ženám. Podľa občianskeho združenia, ktoré vyvracia mýty o migréne, postihuje približne 3,5 až 5 percent detí v školskom veku a viac než 15 percent adolescentov. Viac než len bežná bolesť… Prečítať celé
Vydané 10. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Časť populácie si ju zamieňa s bežnou bolesťou hlavy, niektorí ju vnímajú ako abstraktnú výhovorku. Migréna nie je neškodný výmysel. Toto chronické záchvatové ochorenie znepríjemňuje život nielen ženám. Podľa občianskeho združenia, ktoré vyvracia mýty o migréne, postihuje približne 3,5 až 5 percent detí v školskom vekuviac než 15 percent adolescentov.

Viac než len bežná bolesť hlavy

Hoci je silná pulzujúca bolesť hlavy najčastejším prejavom migrény, nie je jediným. Táto bolesť je intenzívnejšia i dlhšia, u dospelých môže trvať aj tri dni, u detí kratšie. Svetová zdravotnícka organizácia zaraďuje migrénu medzi dvadsať hlavných zdravotných ťažkostí, ktoré vážne zasahujú do života človeka a obmedzujú jeho bežný život.

Migrénu zapríčiňuje porucha rovnováhy serotonínu a jeho účinok na krvné cievy. Ide o súhru cievnych, nervových a hormonálnych zmien v mozgu. Ak sa v mozgu v krátkom čase uvoľní priveľa hormónu serotonínu a ďalších látok, dochádza k sterilnému zápalu tepien mozgových obalov bez infekcie. V dôsledku toho pulzová vlna vyvolá silnú bolesť a mozgové cievy sa rozšíria.

Migréna v detskom veku má niekoľko špecifík. Zatiaľ čo dospelí pociťujú bolesť na jednej strane hlavy, u deti býva bolesť obojstranná, menej intenzívna a trvá kratšie. Okrem bolesti hlavy môže dieťa pociťovať nevoľnosť, zvracať a rozmazane vidieť. Migréna takisto spôsobuje citlivosť na svetlo i zvuky.

Ilustračný obrázok, zdroj: unsplash.com

Ak dieťa ešte nedokáže opísať príznaky, rodič by si mal všímať predovšetkým zmenu správania a spozornieť v prípade, ak:

• sa dieťa vyhýba obrazovkám, ako sú tablety a televízory
  • spí v nezvyčajných časoch
  • vyhľadáva tmavé miestnosti, aby si mohlo poležať
  • nechutí mu jesť
  • nedokáže vydržať pri jednej aktivite

Migréna u detí je iná

Typické pre detský vek sú varianty, pri ktorých nie je bolesť hlavy dominujúcim príznakom, alebo chýba úplne. Syndróm „Alice v ríši divov“ pozostáva z bizarných zrakových ilúzií, deformácií predmetov a priestoru, sluchových halucinácií, po ktorých zväčša nasleduje bolesť hlavy.

Ak rodičia dieťaťa trpeli migrénou, ochorenie sa môže objaviť  už okolo prvého roku života. Charakteristické sú záchvatové úklony hlavy. Tie môže sprevádzať vracanie. U detí vo veku od dvoch do troch rokov trvajú ataky len niekoľko minút a objavujú sa niekoľko dní po sebe.

Konfúzna migréna sa objavuje pred pubertou. Pacient trpí epizódami dezorientovanosti, letargiou, následne vracaním. Príznaky ustupujú po spánku.

Migréna sa väčšinou spája s bolesťou hlavy, avšak existuje aj zriedkavý typ migrény, takzvaná abdominálna migréna, ktorá spôsobuje bolesti brucha. Tento nezvyčajný typ postihuje najmä deti a je ľahko zameniteľný s inými ochoreniami tráviacej sústavy.

Prečo moje dieťa trpí migrénou?

Hoci presná príčina migrény nie je známa, predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických, environmentálnych faktorov a faktorov životného štýlu. Ak trpí migrénou jeden z rodičov, portál healthline.com udáva päťdesiat percentnú pravdepodobnosť, že ňou bude trpieť dieťa. Ak majú migrénu obaja rodičia, táto pravdepodobnosť je až 75- percentná.

Medzi možné spúšťače ataku migrény patrí aj stres, zmeny počasia, hormonálne zmeny, poranenia mozgu a vynechávanie jedál.

Spánok lieči

Ak si myslíte, že vaše dieťa trpí migrénou, navštívte pediatra a opíšte mu príznaky. Pediater vás pravdepodobne pošle k detskému neurológovi, ktorý zabezpečí komplexnú liečbu, zameranú na odstránenie akútnej bolesti, ako i na prevenciu záchvatov.

Počas ataku migrény ospravedlňte dieťa z vyučovania. Práve spánok a vhodná strava totiž zmierňuje bolesť. Zdroj ilustračného obrázka: unsplash.com

Najlepším domácim liekom na zmiernenie bolestí počas epizódy alebo ataku je spánok. Počas ataku by malo dieťa zostať doma a oddychovať. Migréna môže spôsobiť zhoršenie prospechu v škole, ale aj väčší počet vymeškaných hodín, preto upovedomte pedagógov a školských pracovníkov o zdravotných komplikáciách vášho dieťaťa.

Otvorene sa rozprávajte s dieťaťom o ochorení. Vysvetlite mu, že za migrénu by sa nemalo hanbiť a povzbudzujte ho k tomu, aby ochorenie neskrývalo pred priateľmi a viedlo s nimi úprimný rozhovor.