Syndróm dráždivého čreva

Dlhodobý stres dráždi črevá. O tráviacich ťažkostiach sa hanbíme hovoriť

Bolesť brucha je častou výhovorkou školákov, najmä ak ich nasledujúci deň čaká náročný test. Otázka je, kedy dieťa naozaj klame a kedy sa skutočne cíti zle. Stres je v kombinácii s nevhodným jedálničkom hlavným spúšťačom pomerne rozšíreného, no menej známeho ochorenia – Syndrómu dráždivého čreva (IBS). Podľa spravodajského portálu teraz.sk ním trpí pätnásť percent Európanov, častejšie ženy. IBS… Prečítať celé

Bolesť brucha je častou výhovorkou školákov, najmä ak ich nasledujúci deň čaká náročný test. Otázka je, kedy dieťa naozaj klame a kedy sa skutočne cíti zle. Stres je v kombinácii s nevhodným jedálničkom hlavným spúšťačom pomerne rozšíreného, no menej známeho ochorenia – Syndrómu dráždivého čreva (IBS). Podľa spravodajského portálu teraz.sk ním trpí pätnásť percent Európanov, častejšie ženy. IBS ( z angličtiny Irritable Bowel Syndrome) postihuje aj šesť až štrnásť percent školákov. Ako sa ochorenie prejavuje, diagnostikuje a lieči?

O príznakoch sa hanbíme hovoriť

„Pre dráždivé črevo sú typické bolesti brucha sprevádzané problémami s vyprázdňovaním stolice – zápchou alebo hnačkou. Častým problémom býva tiež nafukovanie a pocit brušného diskomfortu. Aj napriek tomu, že ide o problém veľmi častý, nejde o závažné ochorenie. Pokiaľ je diagnóza stanovená správne, nie sú títo pacienti ohrození vo zvýšenej miere ani rakovinou hrubého čreva, či iným závažným ochorením,“ pre teraz.sk sa vyjadril MUDr. Peter Minárik, PhD., gastroenterológ a obezitológ. Dodáva, že ochorenie môže byť spojené s poruchami spánku, chronickou únavou, bolesťami hlavy, chrbta alebo výkyvmi nálad.

Problémom je, že ľudia sa o svojich tráviacich ťažkostiach hovoriť hanbia, dokonca častokrát odkladajú aj lekárske vyšetrenie a nepríjemne symptómy sa stanú súčasťou ich každodenného života.

Príčinou vzniku IBS môže byť narušenie bakteriálnej flóry a väčšia dĺžka čreva, zvýšená citlivosť mozgu na niektoré podnety, v minulosti prekonaná infekcia tráviaceho traktu, niektoré potravinové alergie, ale najmä dlhodobý stres.

Stres ako hlavný spúšťač

Stres totiž prepne naše telo do obranného režimu a u mnohých ľudí sa napätie prenáša práve do tráviacej sústavy.  Skutočnosť, že sa zdravotné komplikácie objavujú častejšie, môže viesť k novému stresu a strachu z atakov. Pacient sa ocitne v začarovanom kruhu, ktorý výrazne znižuje kvalitu života.

Zdroj ilustračného obrázka:pexels.com

INZERCIA

„Brucho ma bolelo po každom jedle a poriadne sa nafúklo. Bolo to také zlé, že som si nemohla obliecť žiadne normálne nohavice alebo džínsy, namiesto toho som žila v legínach. Bola som unavená a náladová. Nemohla som robiť veci, ktoré by ma normálne bavili, napríklad ísť sa najesť kamarátmi,“ pre britský portál BBC sa zdôverila Laura Tebbs, ktorá trpí IBS, úzkosťami a depresiou.

Problém nie je len v hlave

Práve prekrývanie sa tráviacich ťažkostí so stresom, úzkosťou a inými duševnými problémami vedie k nesprávnemu zaradeniu ochorenia do kategórie psychosomatických. Výsledky nedávnej DNA štúdie publikovanej v časopise Nature Genetics čiastočne ukazujú prepojenie medzi črevom a mysľou.

Inzercia

Profesor Miles Parkes, konzultant gastroenterológ a vedúci výskumného tímu pre britskú BBC vysvetľuje, že úzkosť môže spôsobovať symptómy IBS a naopak. Rovnaká genetická výbava, ktorá vystavuje ľudí zvýšenému riziku IBS, tiež zvyšuje riziko porúch nálady a úzkostných porúch.

„Naša štúdia ukazuje, že tieto stavy majú spoločný genetický pôvod, pričom postihnuté gény môžu viesť k fyzickým zmenám v mozgu alebo v nervových bunkách, ktoré následne spôsobujú symptómy v mozgu a symptómy v čreve,“ objasňuje Parkes.

Tím vedcov skúmal 50 000 jedincov a porovnával vzorky DNA pacientov s dráždivým črevom so zdravými ľuďmi. Cieľom výskumu bolo vyvrátiť tvrdenie, že dráždivé črevo je len emocionálny stav. Tento objav môže v konečnom dôsledku pomôcť zlepšiť diagnostiku a vyvíjať účinnejšie lieky.

Diagnostika a liečba

Keďže sú prejavy ochorenia rôznorodé, určiť správnu diagnózu je ťažké. Lekári musia najskôr vylúčiť všetky závažnejšie ochorenia, napríklad rakovinu hrubého čreva a takisto aj intolerancie, celiakiu, diabetes alebo depresiu. Podmienkou je pociťovanie symptómov minimálne trikrát mesačne po dobu dlhšiu než pol roka.

Syndróm dráždivého čreva odborníci podľa príznakov delia na tri typy a podľa toho sa zvolí aj liečebný postup. Ak trpíte IBS, ktoré je sprevádzané hnačkami, k zmierneniu ochorenia prispieva úprava jedálneho lístka a probiotická liečba. Pre tento typ ochorenia sú príznačné bolesti brucha a riedka stolica, ktorá môže obsahovať hlien. V stravovaní sa treba vyhýbať prílišnej konzumácii vlákniny, teda celozrnným potravinám a orechom. Dôležité je piť veľa vody, aby nedošlo k dehydratácii organizmu.

Pri hnačke sa odporúča konzumovať menej potravín s obsahom vlákniny, pri zápche naopak treba stravu obohatiť o vlákninu. Zdroj obrázka: pexels. com

Pri druhom type sú bolesti brucha naopak spojené so zápchou, tvrdou alebo hrudkovitou stolicou a s problémami pri vyprázdňovaní, ku ktorému dochádza obvykle menej než raz za tri dny. V tomto prípade je dôležitý nielen príjem probiotík, ale tiež vlákniny. Do jedálnička skúste zaradiť ovos, strukoviny, mrkvu, ošúpané zemiaky a ľanové semienka.

Tretím typom je zmiešaný typ. Hnačka sa strieda so zápchou a je sprevádzaná nafukovaním. Nafukovanie a pocit plnosti sú následkom nadmernej tvorby črevných plynov. Riešením je zodpovedajúca úprava stravy, probiotiká a doplnky s tráviacimi enzýmami.

Do jedálnička odborníci v tomto prípade odporúčajú zaradiť ovos, napr. ovsenú kašu na raňajky a ľanové semienka. Ak sa chcete vyhnúť nadúvaniu, plynatosti a kŕčom, obmedziť by ste mali ťažko stráviteľné jedlá a niektoré druhy zeleniny-  napr. kapustu, brokolicu, karfiol, ružičkový kel, fazuľu, cibuľu a sušené ovocie.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »