ZDRAVIE

COVID-19: Liek Paxlovid od Pfizeru znižuje šancu na hospitalizáciu a úmrtie o takmer 90%

Pfizer po vakcíne Corminaty prichádza  s novým liekom, ktorý nesie názov Paxlovid. Spoločnosť uviedla potešujúcu správu- antivirálna tabletka znižuje šance na hospitalizáciu a smrť v dôsledku COVID-19 až o 90% u rizikových dospelých. Vedci z celého sveta hrajú akési pomyslené preteky v tom, kto z nich vynájde tabletku proti COVID-19, ktorú si pacient bude môcť vziať… Prečítať celé
Vydané 15. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Pfizer po vakcíne Corminaty prichádza  s novým liekom, ktorý nesie názov Paxlovid. Spoločnosť uviedla potešujúcu správu- antivirálna tabletka znižuje šance na hospitalizáciu a smrť v dôsledku COVID-19 až o 90% u rizikových dospelých.

Vedci z celého sveta hrajú akési pomyslené preteky v tom, kto z nich vynájde tabletku proti COVID-19, ktorú si pacient bude môcť vziať z pohodlia domova, aby zmiernil svoje symptómy, urýchlil rekonvalescenciu a zmenšil tak bremeno, ktoré musia niesť lekári a nemocnice.

Paxlovid sa tak zdá byť veľmi nádejným prostriedkom na boj s ochorením COVID-19.

Ako dopadlo testovanie lieku Paxlovid

Pfizer už zverejnil predbežné výsledky štúdie, do ktorej bolo zapojených 775 dospelých ľuďoch. Pacientom, ktorým bol krátko po objavení sa symptómov COVID-19 podaný Paxlovid spolu s ďalším antivirotikom, sa redukovali kombinované šance na hospitalizáciu alebo úmrtie v súvislosti koronavírusu o 89% v porovnaní s pacientmi, ktorým bolo podané placebo.

Menej ako 1% pacientov, ktorým bol podaný Paxlovid, potrebovalo hospitalizáciu a nikto z nich neumrel. V skupine pacientov, ktorým bolo podané placebo, boli výsledky horšie. 7% ľudí potrebovalo hospitalizáciu a 7 pacientov umrelo.

Dúfali sme, že sme objavili niečo výnimočné, ale je veľmi vzácne vidieť lieky, ktoré prejdú testovaním s takmer 90% účinnosťou a 100% ochranou pred úmrtím,“ prezradil Doktor Mikael Dolsten, vedúci vedecký pracovník spoločnosti Pfizer.

Účastníci štúdie neboli zaočkovaní, ich symptómy boli od miernych po stredne závažné, pričom mali vysoké riziko hospitalizácie kvôli zdravotným problémom ako obezita, cukrovka alebo ochorenia srdca. Liečba začala od 3 až 5 dní od objavenia sa prvých príznakov ochorenia COVID-19 a trvala 5 dní. Pacienti, ktorí tabletku dostali skôr mali o niečo lepšie výsledky. Tieto zistenia podčiarkli potrebu rýchleho testovania a následnej liečby.

Pfizer uviedol aj niekoľko detailov ohľadom vedľajších účinkov lieku. Asi 20% problémov bolo rovnakých v oboch skupinách (skupina, ktorá dostala liek verzus skupina, ktorá dostala placebo).

Inzercia

Nezávislá skupina medických expertov, ktorá monitorovala testovanie lieku, odporučila, aby bolo čoskoro ukončené. Je to štandardný postup v prípade, že predbežné výsledky ukážu prínos lieku takto jasne. Dáta ešte nie sú sprístupnené na externé preskúmanie, čo je taktiež bežným procesom preverovania nového lekárskeho výskumu.

Vakcinácia stále zostane najlepším spôsobom ochrany pred infekciou. Objavom tohto lieku by však bola liečba infekcie efektívnejšia a jednoducho použiteľná. Objav takejto liečby je rozhodujúcim v potlačení prípadných ďalších vĺn ochorenia COVID-19.

Paxlovid

Predbežné výsledky testovania lieku Paxlovid dopadli potešujúco, takmer 90% pacientov sa vyhlo hospitalizácii či smrti, Zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Paxlovid a ďalšie lieky proti COVID-19

Na Slovensku momentálne EMA posudzuje liek Molnupiravir od spoločnosti Merck Sharp & Dohme (MSD). Toto antivirotikum, ktoré taktiež slúži na liečbu COVID-19, je zatiaľ podmienečne schválené len v jednej krajine- vo Veľkej Británii. Spoločnosť ešte v septembri 2021 vyhlásila, že Molnupiravir znižuje riziko hospitalizácie a smrti v dôsledku ochorenia COVID-19 o 50%. Experti však varujú pred porovnávaním predbežných výsledkov Molnupiraviru a Paxlovidu kvôli odlišnostiach v štúdiách.

Pfizer by však mohol ťažiť zo svojho bezpečnostného profilu. Zatiaľ čo do testovania Molnupiraviru neboli zapojené tehotné ženy kvôli potenciálnemu risku vrodených vád, Pfizer takéto obmedzenia pri testovaní nezaviedol.

Paxlovid je liekom, ktorý je súčasťou desiatky rokov starej „rodiny antivírusových liekov“ známych ako inhibítory proteázy. Práve tieto lieky započali revolúciu v liečbe HIV a hepatitídy C. Takéto lieky blokujú kľúčový enzým, ktorý vírusy potrebujú na to, aby sa v ľudskom tele dokázali rozmnožovať.

Tento liek bol po prvýkrát identifikovaný počas vypuknutia SARS s pôvodom v Ázii v roku 2003. Výskumníci spoločnosti Pfizer sa minulý rok rozhodli, že liek oživia a preskúmajú ho v súvislosti s COVID-19 nakoľko sú si tieto dva koronavírusy podobné.

Zdroje: Time, Pfizer, The Indian Express, Webnoviny

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay/Pexels 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.